Cadou pentru un prieten

Daca doriti sa cumparati o pipa sau un tutun unui cunoscator

Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 23 Feb 2013, 19:02

Buna seara,

as vrea sa ii iau prietenului meu o pipa si un tutun bun , iar recomandarile si sfaturile din partea unor cunoscatori ar fi extrem de binevenite.

Stiu ca a mai avut o pipa pe vremuri si ca ii placea sa fumeze. Din nefericire nu cunosc prea multe detalii, modelul exact al pipei si tipul de tutun folosit, insa voi incerca sa mai aflu cateva detalii, doar sa prind momentul potrivit. Am inteles ca avea o pipa de tip bent, prin urmare tot o pipa curbata vreau sa ii iau si eu.

Ca si buget dispun de ~ 500 ron. As vrea sa ii iau o pipa buna, un tutun bun si sper sa reusesc sa ii iau si accesorille de intretinere necesare.

Ce parere aveti si ce ati recomanda din urmatoarele produse (sau daca aveti alte recomandari le voi urmari cu interes):

Am gasit la JPB :
1. http://www.tutundelux.ro/pipe/pipe-stanwell/danske-club
[attachment=2]
stanweel_dc.jpg
stanweel_dc.jpg (20.72 KiB) Vizualizat de 24932 ori

Ca si forma m-au atras mai mult modelele: 246, 232, 185.

2. http://www.tutundelux.ro/pipe/pipe-stan ... army-mount
[attachment=1]
army_mount_246.jpg
army_mount_246.jpg (13.04 KiB) Vizualizat de 24932 ori

[attachment=0]
army_mount_185.jpg
army_mount_185.jpg (14.07 KiB) Vizualizat de 24932 ori


Ca si marci de tutun, ce anume ati recomanda? Am citit tot aici pe site ca tutunul de pipa Peterson sau W.O. Larsen, ar fi printre cele apreciate/recomandate.

Continui sa cercetez, sper sa aflu mai multe detalii de la el despre ce anume ii place si voi reveni cu intrebari, cel mai probabil.

Va multumesc
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde Twain » 23 Feb 2013, 21:42

Salut, tina.
Felicitări pentru decizia de a-i face prietenului tău un astfel de cadou.
Forma 185 este aspectuoasă, într-adevăr. Iar varianta army mount este şi mai interesantă datorită inelului metalic.
Ca tutun de început aş recomanda Amphora Full Aroma, dar nu prea am mai văzut prin Bucureşti. O alternativă ar fi Peterson Sherlock Holmes.
Nu uita să îi iei şi perii de curăţat pipa, futac (tamper, în engleză) şi un stand de plastic, pliant, ca să aibă unde să-şi pună pipa la odihnit. A, şi o cutie de chibrituri.
Nu prea mai ştiu preţurile actuale, dar dacă fac un calcul cu aproximaţie eu zic că te vei încadra în 400 de lei (aprox 300 de lei pipa, aprox 70 de lei tutunul, 15 lei standul şi 15 lei futacul).
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde MarcBarbu » 23 Feb 2013, 22:49

Sau te poti incadra in 250 de lei cu Danske Club (care sunt bune si frumoase) + Amphora (sau Clan - au si cam acelasi pret) + futac + perii de curatat + chibrituri + suport + filtre (balsa sau ceramice). Ba daca mai faci un drum pana la magazinul Victoria, cred ca gasesti acolo si o bricheta pt pipa la ~50 de lei :)
Cadoul propriu-zis este timpul, dragostea si dorinta ta de a-i face un cadou frumos prietenului. Nu cred insa ca ar trebui sa investesti multi bani intr-o prima pipa :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde atzitzi » 24 Feb 2013, 10:33

[quote="tina81"]
Stiu ca a mai avut o pipa pe vremuri si ca ii placea sa fumeze.

Poate, pentru inceput, ar fi interesant sa afli si de ce s-a lasat de fumat, nu de alta dar risti sa-i faci un cadou inutil care va zace in final intr-un sertar sau undeva prin biblioteca.

Daca va dori sa se reapuce de fumat pipa, recomandarea mea este sa-l iei de mina, sa-l asezi in fata vitrinei cu pipe si sa-l lasi sa o aleaga singur.

Bugetul alocat este suficient de generos pentru o lulea de calitate, JBP Victoria ar fi locul in care gasesti cele mai multe modele.

Succes.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011
Sus

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 24 Feb 2013, 13:37

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Motivul pentru care s-a lasat de fumat nu il stiu exact (a fumat prin perioada studentiei, au trecut in jur de 10 ani de atunci), insa in ultima vreme a mai fumat trabucuri si l-am auzit spunand ca ar vrea sa isi ia iar o pipa.

As vrea sa ii fac o supriza, desi recunosc ca mi-ar placea, normal, sa isi aleaga el exact ce anume si-ar dori. Mai am aproximativ o luna, poate mai reusesc sa aflu cate ceva de la el si sa aleg un model de pipa si un tutun care sa ii placa.

Am retinut, am trecut pe lista si: periile de curatat, futacul, filtre, standul pentru pipa si chibrituri/bricheta pentru pipa.
O sa fac un drum prin magazinul de pe Victoriei zilele astea, sa le vad si eu pe viu.

Multumesc inca odata pentru ajutor!
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde MarcBarbu » 24 Feb 2013, 18:24

Aentie, bricheta pentru pipa la pretul scris de mine veti gasi la standul tobacco shop din magazinul victoria (mai precis astea http://www.tobaccoshop.ro/bricheta-pipa ... -p402.html ). La magazinul jpb de pe Calea Victoriei, brichetele sunt oribil de scumpe.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 24 Feb 2013, 19:05

[quote="MarcBarbu"]Aentie, bricheta pentru pipa la pretul scris de mine veti gasi la standul tobacco shop din magazinul victoria (mai precis astea http://www.tobaccoshop.ro/bricheta-pipa ... -p402.html ). La magazinul jpb de pe Calea Victoriei, brichetele sunt oribil de scumpe.


Multumesc pentru precizare, am inteles. Am vazut pe siteul lor ca au un stand si in Unirea, intai voi incerca acolo.
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde mrg » 24 Feb 2013, 19:44

Precizare - standul din Unirii este slab "dotat", comparativ cu cel din mag Victoria. Sfatul meu: prospecteaza intai, mergi si vezi si abia apoi decide-te si cumpara.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 26 Feb 2013, 20:53

Multumesc, am retinut. O sa vizitez direct magazinul din Victoriei atunci.

Am verificat si la JPB-ul din Victoriei, au pe stoc doar pipa Stanwell Danske Club model 232.
Am intrebat, online inteleg ca ar avea pe stoc: pipa Danske Club 246 si 232, iar pipa Army Mount 185 in varianta red polish sau black sand.

Eu as opta parca mai mult spre modelul Army Mount 185 - red polish, iar mai apoi spre modelul Danske Club 246.
Revin cu o intrebare, pentru cele doua modele pe pipa ce model de futac ati recomanda?
[attachment=0]
pipe-companion-3.jpg

M-am uitat mai mult la modelul C402, C421 sau C418, insa nu stiu cat de potrivite ar fi.

va multumesc
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde MarcBarbu » 26 Feb 2013, 21:14

Sa stii ca modele Danske Club aduc destul de des la JPB (pentru ca se vand destul de bine) deci daca nu e graba, poti astepta o reimprospatare de stoc.
La futac, situatia e mai delicata. In principiu ele fac fix acleasi lucru, si fix la fel de bine. Diferenta e doar de estetica si de pret (foarte mare uneori la capitolul asta). Ia din cel mai ieftin unul (diecare fumator de pipa are cateva dinalea) ca sa poata fuma, dupa care isi va alege el ceva ce ii place :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 26 Feb 2013, 21:25

Multumesc pentru raspuns, am inteles.

Futacurile din imagine, sunt de le siteul JPB si sunt si ieftine ca pret.
http://www.tutundelux.ro/accesorii-fuma ... metal-coin

Pana pe 20 martie trebuie sa iau tot ce trebuie, sper sa mai aflu cate ceva pana atunci de la el.. si sa fie si pipele pe stoc la JPB.
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde MarcBarbu » 26 Feb 2013, 22:09

da. e unul singur care costa vreo 5-6 lei (chiar unul din cele alese de tine). Restul, ajung la 30 de lei repede. Cel mai simplu e sa intrebi la magazin care e cel mai ieftin futac :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde Twain » 27 Feb 2013, 00:56

[quote="tina81"]...Am intrebat, online inteleg ca ar avea pe stoc: pipa Danske Club 246 si 232,...
...Eu as opta parca mai mult spre modelul Army Mount 185 - red polish, iar mai apoi spre modelul Danske Club 246. ...

Am văzut "pe viu" pipa 232 şi mi s-a părut foarte armonioasă ca formă. Bineînţeles, e o chestiune de preferinţă personală, dar cred că o poţi lua în considerare şi pe aceasta.

[quote="tina81"]Revin cu o intrebare, pentru cele doua modele pe pipa ce model de futac ati recomanda?
M-am uitat mai mult la modelul C402, C421 sau C418, insa nu stiu cat de potrivite ar fi.

Din experienţă, pot afirma că cel mai bun futac e cel care are mânerul cel mai lung. Indiferent de tipul pipei.
Dacă găseşti, ia modelul C430 sau C431. De remarcat că acesta din urmă e mai elegant şi, după părerea mea, este cel mai nimerit în cazul tău, având în vedere că e vorba de un cadou.
La modelele enumerate de tine am observat că C418 pare să nu aibă exact piesa care este cel mai des folosită de un pipar, şi anume cea care tasează tutunul în vatră (arată ca un disc mic, aşezat perpendicular pe mâner).

P.S.: Am văzut mai sus că s-a discutat despre brichetă. Hmm... în primul rând, nu cred că are neapărată nevoie de ea. Cunosc destui pipari care consideră că banalul chibrit este mult mai potrivit pentru aprinderea tutunului din vatră.
În al doilea rând, trebuie să recunosc că o brichetă conferă un anume stil celui care o mânuieşte. Dacă te vei decide să iei şi o brichetă, (repet, pentru un cadou merge) ai grijă să alegi un model special pentru pipă, cu flacără suflată în lateral.
Şi, atenţie, NU cu jet! De obicei, alea sunt folosite pentru trabucuri şi sunt mai fierbinţi.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 28 Feb 2013, 23:55

Multumesc mult pentru lamuriri, sunt de mare ajutor!
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde tina81 » 13 Mar 2013, 17:10

Gata, am luat cam tot, sper sa ii si placa ce am ales.

De la JPB am luat pana la urma pipa Stanwell Army Mount 185, filtre ceramice Stanwell (9mm) si am primit cadou de la ei un futac si chibrituri.
Nu au avut pe stoc futacul C430 si nici C431, ci doar modelul acela fara piesa pentru tasat tutunul, asa ca nu l-am luat. Nu au avut nici suportul de plastic din pacate.

De la Magazinul Victoria am luat: suportul pentru pipa si trabuc de la Peterson (fumeaza si trabuc uneori, mi-am spus ca poate nu e chiar rea ideea) si tutunul Peterson Sherlock Holmes. Perii pentru pipa nu aveau aici, insa am avut noroc si am gasit in Unirea (de la Vauen).

[attachment=2]
1.jpg


[attachment=1]
2.jpg


[attachment=0]
3.jpg


Va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Avatar utilizator
tina81
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 16:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde Gordon » 13 Mar 2013, 19:31

Nu mai ramane decat sa-l trimiti la o intalnire de-a noastra :0). In rest te-ai descurcat foarte bine!
Felicitari!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cadou pentru un prieten

Mesajde atzitzi » 14 Mar 2013, 17:55

Lui ai trebui sa-i transmitem, cred, "la multi ani!", iar tie felicitari pentru modul in care ai manageriat aceasta intreprindere. :ymapplause:
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Cadouri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron