dl. Goe

dl. Goe

Mesajde Ciubi » 01 Iul 2012, 12:55

Salutari.

Desi nu sunt fumator, pipa mi-a atras atentia inca din liceu (profesorul de romana lasa pe catedra firisoare parfumate de tutun, pe care ne repezeam la pauza sa le culegem).
Recent, am cumparat din muzeul lui Sherlock o pipa, drept suvenir.

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-B4CCdUL9RpM/T_ApdMG_KoI/AAAAAAAACDw/6tb_dKYHXhg/s720/DSC00330.JPG[/img]
[img]https://lh3.googleusercontent.com/-BV7w68ZxL_A/T_ApcZvRXdI/AAAAAAAACDo/kDl40Ycs6fM/s720/DSC00325.JPG[/img]

Am lasat-o in casa, pe un raft, de unde-mi facea cu ochiul, asa ca, intr-o zi, am cumparat un pachet de tutun si am facut o incercare!
Norocul incepatorului, experienta a fost placuta, insa nu s-a mai repetat in aceeasi parametri.
Avand in vedere originea, cred ca pipa nu e de calitate. In plus, ca incepator, nici nu am experienta necesara utilizarii optime (m-am mai familiarizat cu procedurile din ghidul de pe forum).
De altfel, nici nu stiu daca tutunul a fost alegerea buna. Fumul este aromat, insa are un gust acru-intepator (imi doream ceva cat se poate de dulce).
Va rog sa ma sfatuiti in acest sens, de unde pot cumpara o pipa buna si o recomandare pentru un tutun "dulce".
Avatar utilizator
Ciubi
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2012, 12:10
Localitate: Bucuresti

Re: dl. Goe

Mesajde atzitzi » 01 Iul 2012, 14:23

Bine ai venit pe forum. Amice, spune-ne macar de unde esti, sa nu te trimitem din greseala in 48 Jermyn Street, Mayfair, London.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: dl. Goe

Mesajde Ciubi » 01 Iul 2012, 15:08

scuze, am scris doar in profil - Bucuresti.
Avatar utilizator
Ciubi
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2012, 12:10
Localitate: Bucuresti

Re: dl. Goe

Mesajde atzitzi » 01 Iul 2012, 16:04

Scuze si de la mine, n-am vazut.
In Bucuresti ai multiple posibilitati (vezi: [url]http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewforum.php?f=44[/url] )

Eu recomand pentru incepatorii din Bucuresti, pipe cu filtru de 9mm, de la:
- JPB pentru pipele Danske Club sau Stanwell si/sau
- Tobacco Shop pentru Vauen

Exista mai multe pipe interesante la ei, dar nu pe post de prima pipa.
Pipa ta, daca vad eu bine, pare o "made with proud in China".
Iar in ceea ce priveste tutunul, e posibil sa fi nimerit tu pachetul ala cu visine :D (glumesc, desigur). Aromaticele, de regula, mai ales fumate intr-o pipa fara filtru (cum este cea din imagine), au aceasta tendinta... si suplimentar unele mai si "gilgiie". Nu stiu care este asteptarea ta cu privire la "un tutun dulce". Ce pot sa-ti recomanad pentru inceput este "Amphora - Full aroma", care nu a dezamagit pe nimeni.

Daca poti ajunge la intilnirile noastre vei avea ocazia sa experimentezi si sa te decizi ce-ti place si ce nu. Pentru inceput, insa, va trebui sa-ti iei o pipa.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: dl. Goe

Mesajde Ciubi » 01 Iul 2012, 17:03

Multumesc pentru raspunsul prompt!
Vauen Basic sau Stanwell Brushed? Cred ca amandoua sunt din acelasi material.

http://www.tobaccoshop.ro/pipa_vauen_ba ... p1372.html
http://www.tobaccoshop.ro/pipa_vauen_ba ... p1372.html

Inca o intrebare, daca se poate: eventual, o pipa prevazuta cu filtru, poate functiona fara filtrul prorpiu-zis?

"Pipa ta, daca vad eu bine, pare o "made with proud in China"."
Cred ca da, oricum calitatea constructiei lasa de dorit... are joc, filtrul metalic s-a lipit.


Iar in ceea ce priveste tutunul, e posibil sa fi nimerit tu pachetul ala cu visine :D (glumesc, desigur). Aromaticele, de regula, mai ales fumate intr-o pipa fara filtru (cum este cea din imagine), au aceasta tendinta... si suplimentar unele mai si "gilgiie". Nu stiu care este asteptarea ta cu privire la "un tutun dulce". Ce pot sa-ti recomanad pentru inceput este "Amphora - Full aroma", care nu a dezamagit pe nimeni.
Si asta pe care l-am luat, "sforaia". Tutun dulce, ma refeream ca vroiam sa simt macar o parte din aroma tutunului nears, atunci cand ii dau foc.
Avatar utilizator
Ciubi
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2012, 12:10
Localitate: Bucuresti

Re: dl. Goe

Mesajde atzitzi » 01 Iul 2012, 17:36

Personal, optez pentru:
[url]http://www.tutundelux.ro/pipe/pipe-stanwell/danske-club[/url]
model 11, il vezi in diagrama cu modele.
Pereti grosi, (nu vei avea mari probleme chiar daca forjezi), mustiuc sadle (foarte comoda in regim handsfree), pret rezonabil.

[quote]o pipa prevazuta cu filtru, poate functiona fara filtrul prorpiu-zis?


Da, exista un adaptor de 9mm.
[url]https://www.pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?f=NR&c=509&t=pipe_accessory[/url]
cred ca se gaseste si la noi.

[quote]Tutun dulce, ma refeream ca vroiam sa simt macar o parte din aroma tutunului nears, atunci cand ii dau foc.


Asta este mai greu cu tutunurile puternic aromatizate. La cele aromatizate decent acest lucru este posibil. Exemple: Amphora, Skandinavik Vanilla, Kentucky Club. Primele doua se gasesc la JPB.
Daca rasfoiesti prin review-uri vei mai gasi si altele, eu inca sint in cautarea aromaticului perfect :-?
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: dl. Goe

Mesajde Twain » 01 Iul 2012, 21:12

[quote="atzitzi"][quote]o pipa prevazuta cu filtru, poate functiona fara filtrul prorpiu-zis?

Da, exista un adaptor de 9mm. Cred ca se gaseste si la noi.

Din experienţă proprie pot să afirm că merge şi fără adaptor. Am cumpărat şi eu unul, dar după un timp m-am plictisit să-l tot curăţ, aşa că am renunţat la el. Şi nu am observat diferenţe notabile. Dacă vrei, poţi încerca şi cu, şi fără, pentru comparaţie.

[quote]Tutun dulce, ma refeream ca vroiam sa simt macar o parte din aroma tutunului nears, atunci cand ii dau foc.

Hm, aici e mai complicat un pic. Aroma tutunului nears e imposibil de păstrat, dar poţi obţine ceva apropiat dacă ai grijă cât de tare încingi pipa. S-a mai discutat acest aspect în topicul de [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=101&t=1501]aici[/url]. Într-unul din posturi, Alien a pus link către un filmuleţ în care se vede destul de bine cum trebuie să arate fumul unei pipe fumate la o temperatură corectă, care păstrează aroma tutunului: http://www.youtube.com/watch?v=EMdq096WrXY
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: dl. Goe

Mesajde Ciubi » 02 Iul 2012, 17:00

[quote="atzitzi"]Personal, optez pentru:
[url]http://www.tutundelux.ro/pipe/pipe-stanwell/danske-club[/url]
model 11, il vezi in diagrama cu modele.
Pereti grosi, (nu vei avea mari probleme chiar daca forjezi), mustiuc sadle (foarte comoda in regim handsfree), pret rezonabil.


Am fost azi la ei - impresie foarte buna, se vede ca magazinul este facut cu pasiune.
Insa pipa in cauza nu mi-a fost tocmai pe plac: lucioasa (imi doresc ceva mat, negru), gaura din vatra parca un pic excentrica, destul de butucanoasa.
Peretii grosi dau duritate si rezistenta pipei, banuiesc (atunci cand o forjezi e mai mic riscul sa se crape)? Au si alte calitati, pentru care ar trebui totusi sa aleg o pipa de felul asta?
Referitor la mustiucul "sadle", se poate monta unul si la pipa Vauen din linkul meu?
Apropo de cea din urma, am ajuns si la magazinul din Unirii, insa acolo aveau doar 4 pipe, nu si aceea. Mi-au recomandat sa vizitez toate magazinele lor, poate o gasesc, sau sa dau comanda online (insa as prefera sa o vad inainte de a cumpara).
Oricum, am vazut ca ambele au pe peretii interiori o substanta neagra - e ok? (nu de alta, dar si pipa chinezeasca a mea arata la fel).

@Twain - multumesc de sfat si de filmulet. La primele doua sedinte de fumat am reusit sa-mi ard tare varful limbii, incat si acum ma resimt. Cand am incercat sa nu o "forjez", am reusit sa o sting de mai multe ori in 5 minute. N-am gasit inca echilibrul.
Avatar utilizator
Ciubi
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2012, 12:10
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: dl. Goe

Mesajde atzitzi » 02 Iul 2012, 20:44

Asta este, nu toti avem aceleasi gusturi, ceea ce per ansamblu este bine. In ceea ce priveste lucios sau mat, sa stii ca toate pipele nelacuite se matuiesc in timp.
Schimbarea mustiucului este treaba complicata. La confectionare pipa se face impreuna cu mustiucul.
Substanta neagra din vatra este un amestec pe baza de carbon pentru protectie si pentru a ajuta la formarea turtei. Unora le place, altora nu. Exista persoane care o sterg cu coniac.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: dl. Goe

Mesajde Baxter » 03 Iul 2012, 09:27

Ziua buna.Ca si un sfat(parerea mea,si am mai spus-o undeva pe forum),Vauen Basic nu este o pipa buna.Doi prieteni,au si renuntat la ele,dupa cateva fumate.La fel si cu Danske Club sau Capitol.Nu cred ca are rost sa investesti in asa ceva.Ca sa te gandesti la o pipa buna,la noi,se merge pe raport calitate/pret(desi la noi sunt exagerate).Sfatul meu,pt. tine(ca si pt toti piparii incepatori),este sa incercati sa cumparati,la inceput macar,de aici(eu,cumpar numai pipe second hand(estate),{consider,parerea mea,ca nu poate exista un lemn de briar(la o pipa noua,mai ales in cazul de fata,referitor la exemplele de mai sus)mai uscat ca la o pipa din anii 60-70,poate si nefumata de ani buni},si la fiecare pipa cumparata,am fost pe deplin satisfacut se felul in care se prezenta(curatata,igienizata,fara urme de dinti pe mustiuc,aspect exterior..etc)).Comunicarea cu ei este excelenta,si ca si cost de transport,e ca si cum ai trimite un pachet in tara cu o firma de curierat.
http://www.pipetrader.de/
http://www.estatebriarpipes.dk/index.html
PS.La siteul din Danemarca,fata de poze,unele pipe,le curata si le pregateste pt. client,dupa achizitionare.
Poti incepe cu pipe decente,la preturi mai mult decat rezonabile,de care sa nu iti pese(o pipa,daca nu are o "turta" formata,care sa protejeze lemnul,poate fii foarte usor arsa iremediabil de catre un incepator), pana te acomodezi cu fumatul de pipa.In speranta ca cele de mai sus te/va vor ajuta,o zi buna tuturor si fum rece
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: dl. Goe

Mesajde Ciubi » 03 Iul 2012, 22:07

Astazi m-am plimbat prin diferitele magazine Tobacco Shop si am avut surpriza placuta sa gasesc modele de pipa ce nu erau prezentate si pe site.
Chiar am vazut-o si pe ea, aleasa. Este Vauen 1300, eleganta, neagra (cu irizatii maronii, ale lemnului de briar - au un efect diferit, in lumina naturala predomina negrul, la lumina becului se vad in culoarea naturala), cu mustiuc sadle (mersi atzitzi, intr-adevar e mai comoda in regim "handsfree"), are gaura concentrica, in mijlocul vatrei.

[img]https://lh5.googleusercontent.com/-D_ee3J6_YyE/T_NMsZt8Y2I/AAAAAAAACEU/AoTfCxU1QSY/s512/IMG_20120703_135422.jpg[/img]

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-V60iCaAZT24/T_NMth0CnYI/AAAAAAAACEg/eCgmLbNOtLM/s512/IMG_20120703_171327.jpg[/img]

Mi-am luat si un pachet de Amphora, filtre si un butucel. Abia astept sa o inaugurez. Sper ca de data asta cu dreptul.
Ceva sfaturi pentru prima utilizare?

@Baxter
interesanta idee si multumesc de sfat; poate dupa ce capat experienta, o sa incerc si la ei. Cel putin varietatea de modele si preturile m-au incantat. Dar pentru prima oara, cred ca e bine sa incep cu nou. Plus ca trebuie sa trec peste blocajul pshic ca a mai folosit-o cineva.
Avatar utilizator
Ciubi
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2012, 12:10
Localitate: Bucuresti

Re: dl. Goe

Mesajde atzitzi » 04 Iul 2012, 06:58

Sa o folosesti sanatos si sa te bucuri de ea. Ai facut un rationament corect. Pipele estate sint o optiune abia dupa ce stii cum functioneaza una noua.
La primele fumate trebuie avut grija sa nu forjezi, daca simti ca s-a incins o lasi deoparte pina se raceste si apoi reaprinzi. Reaprinderile repetate nu sint o rusine. Sfaturi despre breackin gasesti si aici si pe alte site-uri. Dupa parerea mea cel mai important este sa ai grija sa nu o arzi.
Inca o data felicitari si ... Fum rece
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: dl. Goe

Mesajde TLGTLC » 04 Iul 2012, 17:16

Si inca un sfat din propria experienta! Nu abuza! Eu asa am facut, mi-am facut gura praf si o lunga perioada am abandonat. Abia de curand am mai aprins si eu pipa! Cu timpul ai sa inveti sa fumezi rece, lent si sa simti adevarata placere. Dar ia-o usor!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: dl. Goe

Mesajde dairen » 04 Iul 2012, 17:52

[quote]
Ciubi scrie:
La primele doua sedinte de fumat am reusit sa-mi ard tare varful limbii, incat si acum ma resimt. Cand am incercat sa nu o "forjez", am reusit sa o sting de mai multe ori in 5 minute. N-am gasit inca echilibrul.


Asa cum recomanda si atzitzi este preferabil sa reaprinzi si sa eviti astfel iritarea limbii. Incepator fiind vei mai avea o vreme limba ... umflata, dar timpul si perseverenta te vor rasplati cu fumul dulce si aromat atat de cautate nu doar de tine. La deschiderea cutiei / plicului tutunurile au de multe ori o umiditate prea mare si din acest punct de vedere nedorita de multi fumatori de pipa. Umiditatea mare inseamna reaprinderi dese si ardere umeda. Nici uscat iasca nu este de dorit, in acest caz tutunul arzand prea repede. Deci care ar fi umiditatea optima? Depinde de gusturi, unii il fumeaza ... foarte uscat.

Acestea fiind zise iti recomand sa experimentezi cu o mica cantitate de tutun (pot fi doua - trei boluri) pe care sa le aerisesti un timp (2 ore de exemplu). Apoi tutunul nefolosit se poate pune intr-un recipient etans (borcan cu filet de dimensiuni potrivite cantitatii de tutun). Durata optima pentru aerisire o vei afla din ... mers. O uscare partiala poate transforma un tutun mediocru intr-unul bun sau oricum mai bun. De asemenea o data cu umiditatea se evapora si din aromele uneori prea puternice. Gustul si aroma vor fi schimbate (in bine ? vei gasi un raspuns).

[url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewforum.php?f=26]La intalnirile clubului[/url] organizate bilunar esti binevenit oricand. Vei putea gusta orice tutun aflat pe masa si vei putea pune intrebari.
Fum rece si tutunuri exceptionale.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: dl. Goe

Mesajde MarcBarbu » 18 Noi 2012, 15:48

[quote="Baxter"][...]Ca si un sfat[...]Vauen Basic nu este o pipa buna.[...]La fel si cu Danske Club sau Capitol.Nu cred ca are rost sa investesti in asa ceva.[...]

Ce-are dom'le Danske Club?
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti
Sus


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron