O mana de ajutor unui incepator!!

O mana de ajutor unui incepator!!

Mesajde sumancatalin » 12 Aug 2011, 16:42

Acum o luna cautand pe internet una alta mi-a atras atentia un comentariu referitor la un tutun de pipa, din curiozitate am inceput sa caut mai multe, si inevitabil am ajuns si pe acest forumm, uite asa am descoperit o lume noua si interesanta. Pasiunea cu care vorbeau unii membrii despre pipele lor si unele tutunuri mau facut si mai curios si dornic sa incerc si eu.... si uite asa mi-am luat prima pipa Aldo Moreli, din briar asa cum am vazut pe aici, si primul tutun Sanday's Fantasy.
Pipa imi place foarte mult, dupa cateva ore de navigat si vazut cateva zeci de modele am ajuns la bent ca forma si nu imi pare rau, cat despre tutun am ramas palcut impresionat la deschiderea cutiei, incantator.
Prima fumata, nu pot sa zic ca am putut simti prea multe am fost stresat ca mi se tot stingea, apoi ca incinge, apoi ca parca pacane un pic, probabil am fumat-o prea repede si am umezit-o ....... de aceea am rugamintea daca exista printre membrii, vreun pipar mai experimentat si care sa aiba placerea sa bem impreuna in Brasov o cafea la o PIPA :) si sa ma initieze pe acest tarâm, i-as ramane profund indatorat.....
In final va multumesc ca existati si o sa va urmaresc cu placere!!!!
sumancatalin

Re: O mana de ajutor unui incepator!!

Mesajde Molia » 12 Aug 2011, 17:35

Bun venit si fum rece!
Ai toate sansele sa dureze vreo 50g de tutun deprinderea unui ritm de pufait si a unui mod de introducere a tutunului in bol. Detalii despre modul corect de a scoate fum gasesti aici, dar si pe youtube daca simti ca te ajuta mai mult un instructional vizual (cauta "pipe packing tutorial" sau in varianta mai extinsa "pipe smoking tutorial").
Din pacate numarul de brasoveni care frecventeaza forumul e relativ redus. Cel mai apropiat club de care stim e in Sibiu. Incearca sa ii contactezi. Esti binevenit, bineinteles, si la intalnirile bucurestenilor daca ajungi in capitala cu ocazia vreunei reuniuni anuntate.
Molia

Mesajde sumancatalin » 13 Aug 2011, 21:22

Multumesc pentru sfaturi am urmarit filmuletele si parca mere mai bine, totusi nu reusesc sa termin o pipa fara sa mi se stinga de doua trei ori, si nu imi dau seama unde gresesc...... imi puteti spune la ce ar trebui sa fiu mai atent in privinta asta?
sumancatalin

Mesajde Gordon » 13 Aug 2011, 21:27

E normal sa se mai stinga. Daca doar de 2-3 ori, cum scrii, atunci esti mai bun decat majoritatea de pe aici :O)
Citeste si asta: http://www.pipa-bucuresti.ro/PCB201001.pdf
Gordon
Membru fondator PCB

Images: 813
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Mesajde Twain » 14 Aug 2011, 13:42

Ţi se stinge pipa doar de 2-3 ori !?!?!? Oho, asta chiar că e performanţă. Mie mi se întâmplă să o aprind şi de câte 10 ori la o fumată.
Nu trebuie să-ţi faci un scop din a ţine pipa aprinsă cât mai mult timp. Piparii au un principiu: "Decât o pipă-ncinsă, mai bine una stinsă".
Cu alte cuvinte, scopul fumatei e să te relaxezi şi să te bucuri de gustul tabacului. Când forjezi pipa non-stop ca să nu se stingă, o încingi, or - pe lângă faptul că stai mereu în tensiune - o pipă încinsă alterează gustul şi celui mai bun tutun, pe care îl transformă în mahorcă. Pe deasupra, îţi mai prăjeşte şi limba şi cerul gurii (recunosc că toţi am păţit-o la început).
Cel mai indicat atunci când fumezi pipa este să fii atent la temperatura vetrei. Pufăi-o calm şi, dacă a început să-ţi frigă degetele, las-o să se stingă, ca să se răcească. Când o vei reaprinde, vei regăsi gustul bun şi reconfortant al tutunului.
Ştiu că sunt concursuri de fumat pipa cât mai mult timp fără reaprindere, dar ele sunt simple concursuri, nu reprezintă scopul fumatului de pipă. Piparii obişnuiţi nu dau nicio importanţă faptului că li se stinge pipa (repet, de multe ori e lăsată dinadins să se stingă), ci apreciază mult mai mult gustul pe care îl obţin pe timpul fumatei, relaxarea şi lipsa pişcăturilor fierbinţi la limbă.
De-aia ne şi urăm între noi: Fum rece!
.
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Twain
Membru de onoare

Mesajde sumancatalin » 14 Aug 2011, 14:33

Multumesc pentru sfaturi, acum inteleg unde secretul ......
sumancatalin

Mesajde sumancatalin » 15 Aug 2011, 17:12

Imi puteti spune daca e vreun secret la aprins, sau ce ar trebui sa uaresc sa imi pot da seama daca sa aprins cum trebuie....
sumancatalin

Mesajde pari » 17 Aug 2011, 09:50

Catalin, ca si in cazul unei tigari de foi, tutunul in vatra pipei trebuie aprins uniform; incearca cu un chibrit cu batul mai lung(se gasesc de vanzare), trage usor si misca uniform batul aprins in bol. Ai grija sa nu umpli pipa la un nivel ceva mai jos decat buza vetrei(pastrezi pipa nearsa si nu risti sa iasa tutunul aprins din ea).
Apropos de aprinderi repetate, consider ca, daca poti, pipeaza fara sa o reaprinzi; sugestie: umple pe jumatate sau nu indesa tutunul prea tare. Din experienta mea tutunul reaprins nu mai are savoarea de la inceput. Daca la tigarile de foi, ai posibilitatea sa tai partea care s-a fumat si apoi sa-l reaprinzi, la pipa nu avem aceasta posibilitate, deci tragem si o parte din tutunul ars incomplet.
Concetreazate mai mult, la inceput, pana te obisnuiesti la pipa; alegeti o indeletnicire usoara cand vrei sa fumezi.
Succes! :1)
pari
Membru de onoare

Images: 121

Mesajde sumancatalin » 17 Aug 2011, 11:06

Multumesc pt sfaturi, foarte utile !!!
Da trebuie sa recunosc ca uneori mi sa aprins cam greu, si cred ca si eu greseam inca de la aprindere, pt ca din dorinta de o aprinde trageam cu putere.
Referitor la reaprins, si eu sunt de aceeasi parere ca tutnul ca la prima aprindere nu mai are acelasi gust.
Am observat ca si pipa pe care o am ma dezavantajeaza, si anume este cam inalta are aprox 40-45 de mm, si probabil necesita o anumita experienta sa fumezi o astfel de pipa.
Oricum va multumesc, urmarindu- va sfaturie aseara am reusi sa fumez prima pipa frara sa o incing si fara sa isi schimbe prea rau gustul.
sumancatalin

Mesajde sumancatalin » 17 Aug 2011, 17:39

Imi poate da cineva un sfat despre cum ar trebui sa imi prepar pipa, voi ve metode filositi????
sumancatalin

Mesajde pari » 17 Aug 2011, 19:09

o o o , este mult de scris... :-?
pari
Membru de onoare

Images: 121

Mesajde sumancatalin » 17 Aug 2011, 19:21

Sunt convins la cate filmulete am vazut....., m-ar fi interesat o parere....
sumancatalin

Mesajde dairen » 17 Aug 2011, 20:17

Intotdeauna am apreciat ca fiind de buna calitate informatiile de la Pipes Magazine.com si in special articolele lui Bob Tate

Pentru tutunul ribbon cut
Tobacco Pipe Packing Methods - Part 1
Tobacco Pipe Packing Methods - Part 2 (Videos)
Daca tutunul este presat cake - plug (mai rar intalnit)
How to Prepare Cake Pipe Tobacco
Iar pentru tutunurile Flake
Flake Pipe Tobacco Preparation

Vei vedea ca la impachetarea tutunurilor ribbon sunt insirate 6 metode de impachetare. Numarul nu trebuie sa deruteze. Fiecare metoda are plusurile si minusurile ei.
Recomand sa incerci la inceput doua din cele sase metode: metoda in trei pasi (no.2) si metoda Frank (no.3).

Pipesmagazine.com este unul din locurile pe care eu unul il vizitez destul de des.
Rabdare si ... fum rece.
dairen
Membru de onoare

Mesajde Alien » 18 Aug 2011, 22:10

Eu personal habar nu am de metode si tehnici de umplere a pipei. Daca e vorba de un ribbon cut, pentru mine nu conteaza cum il indes in pipa atata timp cat are densitatea care trebuie. Dupa catva timo ai sa inveti cum trebuie sa se simta tutunul in pipa cand il apesi usor cu degetul/futacul.
La flake, nu cred ca e mare lucru sa il impaturesti cam cum iti vine bine si cum se potriveste in bol.
SI la plug, ori il tai ca flake si il folosesti ca atare ori ca ribbon.
Smecheria e sa te prinzi cat de indesat trebuie sa stea in bol.

Fum rece!
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Alien

Mesajde sumancatalin » 19 Aug 2011, 22:30

Ce se intapla in momentul in care trag din pipa si simt ca parait in mustiuc ca niste pacaneli????
sumancatalin

Mesajde Alien » 20 Aug 2011, 01:39

Inseamna ca ai fumat prea repede si s-a facut condens pe canalul de fum. Si daca nu ai o pipa cu filtru, si tragi mai cu nadejde, exista sansa sa iti ajunga pe buze si cativa stropi din licoare aceea divina. ::44)
Incearca sa tragi mai cu mila din pipa si sa pastrezi fumul cat mai rece.
Mai pe romaneste, daca scoti un fum gros, alb, laptos, se cheama ca forjezi pipa si pierzi gustul fumatei aproape in totalitate.
Daca scoti cate un firicel de fum, un puf anemic si mai rece, atunci esti pe drumul cel bun. SI nici nu o sa mai auzi bolborositul acela.
Fum rece!
Alien

Mesajde sumancatalin » 20 Aug 2011, 09:54

Ok, atunci in momentul cand observ acest fum alb si laptos trebuie sa trag ma rar sau mai usor???
sumancatalin

Mesajde Alien » 20 Aug 2011, 13:20

Tehnic vorbind, cand vez fumul ala laptos, trebuie sa reduci debitul de aer aspirat, pastrand insa durata in timp a aspiratiei propriu zise. Practic trebuie sa tragi foarte putin dar constant. Si cu o frecventa moderata.
Uita-te la seria asta, si fi atent cum fumeaza el in partea 1 la inceput. Cam asa trebuie sa iti iasa si tie. Aproape ca nu se vede fumul. Dar te asigur ca firicelul ala e mult mai rece si mult mai gustos decat un fum gros, alb si piscator la limba. :1)

http://www.youtube.com/watch?v=EMdq096WrXY
Alien

Mesajde sumancatalin » 20 Aug 2011, 14:53

Multumesc Alien pt sfaturi.
Intrebare este posibil sa incing pipa chiar de la aprindere???
sumancatalin

Mesajde Alien » 20 Aug 2011, 18:14

Cu placere. ;)
Nu. Cand o aprinzi, pentru a obtine aprinderea uniforma a tutunului e normal sa scoata ceva mi mult fum dar nu se incinge doar de la asta.
Cum aprinzi pipa? Aprinzi, tasezi, si aprinzi iar, sau aprinzi si fumezi direct?
Alien

Următorul

Înapoi la Diverse