Turta

Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 17 Aug 2012, 21:02

Salutare!

Nu stiu daca am plasat bine topicul pe care l-am deschis. As dori ceva sfaturi referitor la formarea turtei (la care lucrez acum cu sarg). Pana acum n-am reusit sa consum 150% toata incarcatura la o fumata, mai ales ca spre sfarsit trebuie sa reaprind foarte des si devine enervant. Asta ma determina sa opresc fumata desi am inteles ca in mod normal se consuma si ultimul fir de tutun. O prima intrebare ar fi daca este normal ca sa existe lipite de peretii vetrei firisoare mici de tutun nears sau ars partial. Sunt foarte mici si rare intradevar, dar raman cumva mascate de cenusa, destul de dificil de detectat. Eu le-am inlaturat de fiecare data de pe peretii sau fundul vetrei. Sa le las acolo?
O alta problema ar fi ca turta se depune neuniform...cu excrescente. Nu se poate sterge vatra la fiecare curatare cu un servetel uscat si cu miscari usoare circulare, pentru formarea unei turte uniforme? Multumesc.

Fum rece!
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 21 Aug 2012, 19:25

nimeni cu vreun sfat?...
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde Gordon » 21 Aug 2012, 19:53

Turta se formeaza din umezeala care condenseaza pe pereti in amestec cu cenusa si bucati partial arse de tutun. Daca ai fuma pudra de tutun, probabil ca ai avea o turta uniforma. Cum taietura pentru pipa variaza de la o fractiune de milimmetru pana la cativa milimetri, relieful turtei depinde de ce fumezi. Chiar si in cazul unei turte uniforme poti avea ulterior cavitati datorate spargerii acesteia. Ideal este sa obtii o turta umiforma, pentru o incalzire si ardere uniforme. Practic, depinde de ce fumezi in pipa respectiva si de cum iti place. Experimenteaza!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Turta

Mesajde asuba » 22 Aug 2012, 00:26

[quote="AugustBurnsRed"]Pana acum n-am reusit sa consum 150% toata incarcatura la o fumata, mai ales ca spre sfarsit trebuie sa reaprind foarte des si devine enervant. Asta ma determina sa opresc fumata desi am inteles ca in mod normal se consuma si ultimul fir de tutun.

Pai la turta ar trebui sa incepi progresiv, umplind pipa doar pe undeva pe la un sfert la primele fumate, apoi pe jumatate si intr-un final complet. In cazul asta n-ar trebui sa ai dificultati in a termina pipa la primele etapesi tot asa te asiguri ca se formeaza turta si in partea de jos a vetrei. Dupa ce ai turta de sus pina jos, poti fuma cit ai chef, nu e obligatoriu sa fumezi tot. De obicei gustul ultimelor fire e neplacut, dar asta depinde si de tutun.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 23 Aug 2012, 11:05

Va multumesc...
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde pari » 25 Aug 2012, 09:08

dupa ce fumezi mai mult cu o pipa se formeaza turta; eu folosesc un dispozitiv de curatat foarte eficace... :1)
Fişiere ataşate
reamer.jpg
reamer.jpg (5.46 KiB) Vizualizat de 23391 ori
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 25 Aug 2012, 20:03

Salutari Pari!

Dispozitivul o fi eficace...(am incredere in profesionisti)...dar nu se intelege mai nimic din poza...e ceva bricolat ? sau dedicat pentru pipe?
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde atzitzi » 25 Aug 2012, 23:38

[quote="AugustBurnsRed"]Nu se intelege mai nimic din poza...

Uita-te cu atentie la poza si o sa te prinzi, daca nu, da o fuga pina la JPB si-l vezi pe viu. Scrie Brebia pe el si este in jur de 100 lei(cam mult).
Termenul este "pipe reamer". Ce a prezentat Pari este, dupa parerea mea, varianta cea mai raspindita, mai raspindita si decit "senior pipe reamer".
Si eu prefer varianta asta de miner cu 4 capete interschimbabile care-mi rezolva cam toate pipele. Mai putin pe cele pe care nu le fumez :D
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Turta

Mesajde pari » 26 Aug 2012, 08:12

Utilizarea este foarte simpla:
incearca la care diametru de "cap" (freza), se potriveste cuptorului pipei pe care vrei sa il cureti; atasezi manerul( obiectul in forma de "T") la freza potrivita si cu blandete rotesti in sens orar pana cand turta se curata de pe cuptor.
Cumpara cu incredere aceasta scula pentru ca este foarte folositoare.
Succes!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 27 Aug 2012, 20:10

Multumesc...nu va fi urmatoarea investitie...dar sigur o voi lua la o prima turta care trebuie inlaturata. As mai avea ceva intrebari...
1. Am inteles ca pentru formarea unei turte trainice si de calitate, bolul trebuie umplut doar la sfert sau jumatate la primele fumate, dupa care se creste progresiv...In cazul asta metoda "Frank" sau "3 sferturi" nu prea mai are conditii de indeplinire dupa regulile artei respective. Asta se observa si in faptul ca pipa se stinge foarte des
2. Chiar la umplerea pana la capat conform metodelor (pe care le-am exersat indeajuns) pipa se stinge indiferent daca e intretinuta sau nu... Cu alte cuvinte...fumez tragand putin la cate 7-8 secunde sau mai des...dar dupa 3-5 minute..trebuie reaprinsa oricum. Nu mai vorbesc daca nu trag deloc. Chiar nu pot pricepe recordurile de 1 ora si ...cu un singur foc.. :| ...Nu vreau sa ma apuc de recorduri, nu ma intelegeti gresit... [-X ...doar sa stiu daca e normal sa aprinzi asa des, indiferent daca ai indesat tabacul corect, sau frecventa de tragere din pipa e buna...

Fum rece!
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde asuba » 27 Aug 2012, 21:39

1. Da, nu cred ca exista cine stie ce metoda rafinata cind nu umpli pipa complet, iar unele metode, cum e si Frank, nu se potrivesc in cazul acesta.

2. E normal sa se stinga daca nu o umpli corect sau daca nu tragi corect. Asta inveti singur, in timp, prin incercare/eroare. Dopul de tutun care se formeaza in vatra prin umplerea pipei trebuie sa aiba o densitate optima: cit mai indesat cu putinta, dar fara sa opreasca circulatia aerului, cit mai uniform, prin toata masa de tutun. Iar de tras, poate tragi si prea rar, si prea incet. Totusi pare sa ti se stinga prea des. Intr-adevar, un bol mare de tutun taiat ribbon sau broken flake se poate fuma usor intr-o ora sau mai mult fara sa se stinga. Tu trebuie sa-ti gasesti ritmul de fumat potrivit. Ar mai fi posibil sa faci greseala de a tasa scrumul prea des sau prea tare ori poate nu-l tasezi cind ar fi nevoie sa o faci. Oricum, nu dispera, in citeva luni o sa prinzi vrind-nevrind toate chestiile de baza. Tutun ai, mai trebuie rabdare :)
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Turta

Mesajde pari » 28 Aug 2012, 08:47

te sfatuiesc sa nu aprinzi pipa ORICAND sau ORICUM; astepta pana cand ai timp de EA.
Sfat: incearca sa gasesti CLAN, este facil de fumat pentru ca are firele "impletite".
Nu uita: conteaza si umiditatea tutunului la o fumata, apropos de faptul ca se stinge...
La concurs, conteaza numai cum o umpli(pipa) si RABDAREA FUMATORULUI. :0)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 28 Aug 2012, 19:00

ei da...astazi danske-ul umplut cu amphora s-a stins mai putin (sunt pe la jumatea fumatei)...in schimb pe pipa poti sa prajesti oua..desi nu mai scoate fum...acum!.. :|
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 30 Aug 2012, 20:32

O intrebare stimati colegi:

Referitor la turta.
Nu am respectat regula de fumat gradat (sfert, jumatate si apoi umpluta) pentru formarea turtei dupa regulile artei. Primele 4-5 fumate au fost cu pipa umpluta normal (dupa metode) dupa care alte 3-4 sfert si jumatate. Daca ma uit in vatra, turta incepe sa se formeze si este uscata in jumatatea superioara si are o culoare cenusie. In jumatatea inferioara are o culoare mai inchisa (spre negru) si ai avea impresia ca ar fi umeda. Palpabil nu e umeda.Sau nu pare. Mentionez ca respect regula de odihna 24 h pentru o pipa. E normal sa fie mai inchisa la culoare vatra, in jumatatea inferioara?
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde atzitzi » 31 Aug 2012, 06:11

Umiditatea turtei nu o poti sesiza intoatdeauna la atingere cu degetul. Este posibil, chiar daca nu pare, ca umiditatea in cele doua zone sa fie diferita, foarte putin, dar diferita.
Pe de alta parte, la scuturarea scrumului dupa fumata, in partea superioara a vetrei se depune scrumul fin, care de regula este mai deschis la culoare, de aici diferenta de nuanta. Pe partea superioara, pe perioada fumatei, se depun uleiuri rezultate din arderea tutunului, chiar daca umplerea este 1/4 sau 1/2. Acest lucru favorizeaza lipirea scrumului fin.
Ce-ti recomand este ca dupa ce scuturi scrumul si cureti vatra cu futacul, sa cureti vatra cu un servetel. Eu asa fac, iar turta se formeaza uniform, chiar daca usor mai greu decit la o pipa doar scuturata. Pentru asta, se infasoara servetetul in jurul degetului care se potriveste cel mai bine, se introduce degetul pina in fundul vetrei, dupa care se roteste pipa in jurul degetului. Succes la curatat si fum rece.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Turta

Mesajde pari » 31 Aug 2012, 07:26

August...persevereaza nu-ti mai face atatea probleme, tot experienta este cea mai importanta.
Nu uita, nu desface pipa(ca sa o cureti) decat dupa racire [-X
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Turta

Mesajde Baxter » 09 Oct 2012, 10:14

August,nu este o regula sa lasi pipa sa stea 24h.Dupa parerea mea,cu cat sta mai mult la odihnit,cu atat mai bine.Asta va da timp pipei sa se usuce foarte bine.Nu toate pipele,cum nici toate tutunurile,nu se fumeaza la fel.Unele pipe condenseaza mai mult,altele mai putin,fiind influentate si de felul fumatei,umiditatea tutunului si de tipul de filtru folosit.Asociind cate o pipa pt. fiecare tip de tutun si creeand turta,va ramane acelasi tip de cenusa,de la acelasi fel de tutun si se va creea un gust specific fiecarei pipe,amplificand gustul tutunului.Turta,cu certitudine trebuie facuta,pentru a proteja lemnul de ardere.Chiar daca nu este uniforma,ea se va uniformiza si mentine,dupa ce o vei curata prima oara cu un reamer.Atentie,ea(turta) nu trebuie indepartata de tot.Folosind un reamer reglabil,poti lasa turta la ce dimensiune doresti(ideal,cred ca este in jur de 0.5-1 mm).Poate fi lasata si mai mare,dar daca nu este o pipa calitativa,dintr-un briar bun(de ex,platoul este mult mai tare decat ebauchonul),exista riscul fisurarii vetrei.Nu sunt adeptul creearii unei turte artificiale(miere,scrum de tigara,etc.),deoarece,dupa parerea mea,influenteaza gustul tutunului.O zi buna doresc tuturor si fum rece.
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 09 Oct 2012, 19:50

Multumesc don Baxter.
Las pipele si mai mult de 24 h. Am acum vreo 3 bucati si nu le fumez zilnic. Pana acum zic ca e ok cu turta desi se pare ca milimetrii astia se fac cu munca, deci nu-mi trebuie azi-maine un reamer. Problema e ca incerc s-o formez si pe fundul vetrei iar din cate am inteles, pentru asta trebuie fumata pana la ultimele fire de tutun. Astfel, inafara ca aprind 10 betze de chibrit pentru o unghie de tabac, pentru ca se stinge des spre final...mai trebuie sa suport iuteala si gustul :| Dupa ce o sa formez turta si jos...renunt la "ultimele fire" fara nici un fel de regrete... :) Oricum, sub 7 - 10 aprinderi nu termin un bol, deci trebuie sa ma invrednicesc pentru prima mea participare live la intalnire...asta-i clar!

Fum rece tuturor!
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde atzitzi » 09 Oct 2012, 21:15

Sa stii ca mare parte din intilnire se desfasoara mai pe intuneric, asa ca nu o sa observe nimeni... sau o sa observe toata lumea :D
Pina atunci apreciem participarea virtuala.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 09 Oct 2012, 22:40

Nu-mi va fi frica de nimeni si de nimic!...Oricum o sa-mi caut un costum de Gavroche ca sa primesc toate sfaturile...
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron