Grand Orientals - Yenice Agonya

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
3
100%
 
Voturi totale : 3

Grand Orientals - Yenice Agonya

Mesajde alguhan » 11 Mai 2009, 09:55

Tot din gama de Grand Orientals, Yenice Agonya este un tutun pe care am savurat cu mare placere.
Tutunul provine din Turcia de la zona cu aceasi denumire, Yenice (sau Agonya), situata la sudestul orasului Canakkale de pe malul marii Marmara, foarte aproape de Troia antica. Este un tutun foarte renumit dintre soiurule de oriental.

[img]http://www.bluedenteurope.ro/sharedpix/reviewpix/McClelland_agonya.JPG[/img]

La desigilarea cutiei mirosul specific de la McClelland's, acru asemenator ketchup-ului este evident. Dar de data asta sint pregatit ca gustul asta se va duce la un fum placut.

Primele fumuri da senzatie ca tutunul seamana foarte mult cu [url=http://www.pipa-bucuresti.ro/forum/viewtopic.php?f=103&t=529]Yenice Supreme[/url]. Acest tutun foarte bun de fapt difera de Yenidje Supreme prin gustul acru-dulce mai accentuat si savoare mult mai blanda. Se aprinde cu usurinta si duce la un fumat fara capriciu. Nu se incalzeste usor si avand o aroma placuta m-a pacalit si l-am fumat la primele boluri prea repede. Pe urma m-am fortat sa-l fumez mai incet. L-am savurat timp indelungat si recompensa a fost un fum de neuitat. Este un oriental foarte bun!

Scrumul este curat, moale si gri deschis.

In timpul zilei la orice ora, dar mai ales dimineata la prima pipa mi-a placut sa-l am la indemana. Mai pe seara totusi as prefera ceva mai tare.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: McClelland's Yenice Agonya

Mesajde Humidor » 11 Mai 2009, 14:35

Am avut ocazia sa-l probez la intalnirea PCB. Intradevar un tutun foarte bun. Gustul acrisor, nu prea l-am simtit deoarece tocmai comandasem un nectar de piersici ::6).
In aceste conditii mi s-a parut catifelat.
Humidor
 


Înapoi la McClelland

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron