Grand Orientals - Smyrna no.1

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
4
100%
 
Voturi totale : 4

Grand Orientals - Smyrna no.1

Mesajde alguhan » 07 Sep 2009, 15:24

In continuare incerc sa gust toate tutunurile din gama Grand Orientals de la McClelland.

In timp ce am fost la concediu in Turcia am primit o cutie de Smyrna No.1. Pe vremuri cand Istanbul-ul se numea Constantinopole orasul Izmir se numea Smyrna. Deci amestecul este din frunze orientale de Izmir imbogatit cu ceva Virginia.

[attachment=0]
mcclelland-smyrna-no1.jpg
mcclelland-smyrna-no1.jpg (28.18 KiB) Vizualizat de 5057 ori


Mixtura are si o surpriza pe deasupra. O singura frunza de tutun oriental, neatinsa, care ofera o priveliste splendida. Mirosul la deschiderea cutiei de 50 gr este tipic McClelland-ului, acru, si dupa multi , asemanator ketchup-ului. Am desigilat cutia si am lasat vreo 2 zile neatinsa. Aromele s-au asezat.

Se aprinde bine si va duce la un fumat absolut minunat. La inceput virginia este foarte dulce si gustos. Apoi va dati seama ca acest gust dulce nu provine doar de la virginia. Frunzele de Izmir bogat in ceara a lor foarte dulce dar si gustul de tigarete mi-a oferit o placere de neuitat. McClelland a facut o treaba excelenta si de data asta.

Am primit cutia asta de la fratele meu care locuieste in Izmir. Mama mea imi povestea cum ajutau la culegerea frunzelor de tutun in copilaria, tot in apropiere orasului Izmir, de la terenurile vecinilor. Si am fumat aproape intreaga cutia tot pe acelasi pamant. Restul cutiei am facut cadou unui prieten iubitor de orientale, tot din Izmir. Deci asta era tutunul cultivat acolo! Cine stie? Poate ca am fumat cea ce s-a cules de catre copiilor si nepotiilor ai vecinilor mamei de atunci..

Dupa Yenidje Supreme cel mai bun tutun oriental pe care l-am fumat, nu numai din aceasta seria, ci in viata mea.

Foarte bun!
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: McClelland's Smyrna no.1

Mesajde zudo » 19 Iun 2010, 14:56

Aceeasi savoare exotica, rafinata si subtila. Daca blendurile clasice de top sunt comparate cu ambrozia si nectarul zeilor antici, acestea ma duc cu gandul la ofrandele de tamaie si smirna, aduse in templele levantului. Toate sunt excelente, diferentele sunt numai de nuante subtile.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la McClelland

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron