Old Ironsides

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
33%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
2
67%
 
Voturi totale : 3

Old Ironsides

Mesajde Radu-Mihai » 18 Dec 2011, 14:57

[attachment=0]
old.jpg

Un tabac dedicat cunoscatorilor de latakii...pe care l-am incercat prin amabilitatea lui Dairen!
Taietura flake,amestec de Kentucky,Virginia si Oriental,predominand Latakia cipriota.
La deschiderea cutiei miros pregnant de Latakia,usor iz de produs petrolier,parca am mirosit o veche traversa de cale ferata!...
Se aprinde relativ usor pentru un flake,pe parcursul fumatei necesita reaprinderi, daca uiti de ce tii pipa in mana!...
Taria tutunului este acceptabila,dar lasa in jurul piparului un miros greu de lemn ars...atat de placut latakistilor inraiti.
Un tabac pentru solitari,de fumat fara "asistenta",se acompaniaza cu un vin usor dulceag, pentru a mai taia din gustul de "afumatura"...

Amatorii de "adrenalina gastronomica",pot incerca o mancare grea din felurite "porcarii" sau vanat, un vin rosu greu si in final un bol de "Old Ironsides"!... :D

Nu copiati finalul... [-X
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Old Ironsides

Mesajde atzitzi » 05 Aug 2012, 08:15

Ultimele doua zile de concediu le-am petrecut in Tara Hategului, o zona mirifica, dealfel... locuri superbe, trasee deosebite, peisaje de poveste.
Programul zilei anuntindu-se incarcat ne-am propus ca micul dejun sa aiba loc la o ora matinala (pentru concediu). Ora 7:30 s-a dovedit inspirata inclusiv din punct de vedere al temperaturii, 19 grade, in tip ce la Bucuresti probabil erau, deja, 28. Pe terasa rustica, intr-un peisaj cu adevarat fabulos, am descoperit in menu ceva inedit... virsli cu mustar. Ceva intre cirnaciori si cremwursti din carne de oaie si capra incarcati de condimente specifice ( or contine si "fainosag", cine stie?), facuti dupa o reteta traditionala a carui secret este pastrat cu grija.
N-am mincat in viata mea capra si oaie la micul dejun, dar micutele delicatese s-au dovedit delicioase. Si daca tot am apucat calea nefacutelor m-am decis sa incerc si un "desert" la micul dejun.
Desertul cu pricina s-a numit "Old Ironside". Auzisem de el de la Dairen si-l comandasem de curind prin amabilitatea lui spascu. Simturile amortite, de hreanul din mustar, au fost retrezite la viata de latakia cipriota presata cu sirg in flake-urile zdrobite prin indesarea lor in cutia rotunda. Gustul catifelat m-a indemnat sa-mi mut fizicul pe un balansoar aflat in apropiere... sau sa fi fost de vina, oare, privirile dezaprobatoare ale celorlati musterii raspinditi pe la celelalte citeva mese. Aroma specifica m-a determinat sa-i dau uitarii si sa ma adincest in studiul celor citorva harti, cu traseele off-road ale zonei, aflate la indemina.
Fumata a fost scurta, dupa parerea mea, si infiorator de lunga dupa a celorlati.
Tutunul este excelent calitativ, iar blendul extrem de echilibrat. Interesanta este prezenta Kentucky-ului care asigura corpolenta si-i da o nota usor inedita fata de Holly's Discovery.
Pe parcursul celor doua zile am fumat sase boluri la rind din aceasta mirifica ambrozie. De asta il votez foarte bun si-i voi pregati un raft special in pivnita.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Dan Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron