Da Vinci

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
10%
Mediu
2
20%
Bun
4
40%
Foarte bun
3
30%
 
Voturi totale : 10

Da Vinci

Mesajde Humidor » 26 Oct 2009, 19:38

[attachment=0]
davinci.jpg
davinci.jpg (44.47 KiB) Vizualizat de 15748 ori


"In vino veritas" - "In fumo e verita"

O mixtura delicioasa, avand in compozitie golden virginia si cel mai agreabil si dulce black cavendish, fermentat cu adaos de vin rosu Chianti din regiunea Toscana cunoscuta sub denumirea de Colli Sensi. Cam asta ar fi descrierea de pe pachet.

Nu ma omor cu mixturile aromate dar aceasta este una cu totul speciala. Prima oara am incercat-o de la Stefan cu ocazia primei intalniri PCB la care am participat.

Este o mixtura speciala, deoarece, cu toate ca este foarte aromata, are acele arome de ciocolata amaruie, amareto si vanilie care se simte in special in aer, gustul perceput fiind totusi departe de pandispanul pe care-l ofera Celini - de exemplu.

Fumul este satios, amarui, de tutun care prin gustul amar, pare a fi tare si totusi nu este. Anturajul va fi incantat, daca-l fumati pe strada oamenii vor intoarce privirea incantati. Am fumat un bol la iesirea din hotel, unde un turist neamt a tinut sa-mi arate cu mana :1) si sa-mi spuna "Das ist eine gute". Dupa 10 minute a iesit din hotel si mi-a mai aratat inca o data :1)
Intr-alta zi ma plimbam pe strada impreuna cu un grup de turisti iar ghidul ceh tot mustacea. I-am zambit si mi-a raspuns cu un aer de cunoscator "danish tobacco?" I-am raspuns si eu Yes ca nu aveam chef sa intru in detalii ca mixtura este importata de catre o companie daneza, mixata in Germania dupa o reteta italiana....

Se poate fuma in camera fara nici o problema. Daca nu aerisiti bine, la intoarcere va mirosi a parfum, nicidecum a tabac.

Tutunul vine destul de uscat in pachet si nu necesita aerisire. Se aprinde rapid si poate vor fi necesare una doua reaprinderi. Nu inferbanta pipa si la final lasa un scrum fin, gri deschis fara bucati nearse.

Merge de minune aproape cu orice, de la cafea pana la o bere neagra si neaparat dupa o masa buna.
Humidor
 

Re: Da Vinci

Mesajde Augustinus » 27 Oct 2009, 09:17

Da Vinci este mai mult decat o mixtura de tip danez. Are virginii bune, cavendish bine prelucrat si fermentat si inca ceva: vin negru de foarte buna calitate. Am fumat prima data acest tutun, alaturi de Humidor, prin bunavointa lui Stefan Dinescu Craciun. Pe atunci mi s-a parut artificial, insa dupa alte incercari mi-am schimbat parerea. Are un fum consistent, cu vagi nuante de amareto si cu serioase imprumuturi taninoase. Tocmai am revenit din Italia care, pe langa istoria uluitoare, m-a cam dezamagit (nimeni p-acolo nu dorea sa vorbeasca alta limba in afara de italiana). Am gasit o serie de tabacuri interesante, insa niciunul nu mi-a facut cu ochiul in mod deosebit. Exceptie a facut Da Vinci pe care mi l-am cumparat pentru reuniunile de familie in care latakia sau orientalul nu sunt tocmai binevenite. Mai am putin si termin pachetul si sunt pe deplin multumit. E un tutun usor, sportiv as spune, care merge extrem de bine fumat in aer liber, acompaniat de un vin decent (eu ma aflu inca la Valea Calugareasca, unde incerc sa valorific recolta pe acest an). Nu i-am dat insa un calificativ foarte bun din motive foarte simple: desi arde constant, gustul evolueaza dezamagitor, la final tutunul devenind imposibil de savurat; are destul de multe adaosuri artificiale care dauneaza gustului. Desi mi-a placut, nu-l pot compara cu mixturile daneze originale unde savoarea este cu totul si cu totul speciala.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Da Vinci

Mesajde pari » 27 Oct 2009, 12:40

Am trait si eu acest sentiment, vezi : "tutun de vacanta" 18.09.2009
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Da Vinci

Mesajde Cinabru » 30 Ian 2010, 23:20

O mixtura de virginie si black cavendish, totul fermentat in vin rosu Chianti din Toscana. Desi fumez foarte rar aromatice doream sa incerc de ceva vreme Da Vinci. Imi placuse ilustratia cutiei - cu o Mona Lisa in alb si negru, frumos stilizata - si ideea de tutun si vin suna, orice s-ar spune, tentant. Datorita lui Humidor am incercat prima oara Da Vinci la una dintre reuniunile clubului, iar cu alta ocazie am primit o mostra consistenta, dar din pacate nu mai retin de la cine. A fost asa cum sperasem, din fericire.

Mirosul in plic/cutie este puternic si surprinzator de placut : vanilie, patiserie, fructe confiate, dulce si interesant, dar se simte foarte bine si vinul. Chiar si eu, desi nu ma pricep, l-am simtit de prima data. Taietura marunta, tutun elastic si putin umflat, se pune usor in pipa si se aprinde imediat. In afara de flacara de prajire am reaprins de 2-3 ori la fiecare fumata, ceea ce nu e deloc rau. In prima jumatate a pipei gustul dulce de cavendish se amesteca celui de vin rosu - chiar se simte - dar si cu vanilie dulce si note de prajitura, dar prajitura dulce, facuta in casa. De la jumatate se schimba totul, fumul se amaraste sensibil, dulceata se estompeaza pana aproape de disparitie, iar gustul de black cavendish isi arunca armele si se lasa coplesit de virginie. Pentru mine nu a fost deloc rau, dar s-ar putea ca pasionatii de aromatice sa gaseasca aceasta schimbare deranjanta.

Pana la final fumul este dens, foarte alb, mirosul in camera deosebit de placut mai ales pentru "civili".

Concluzie : chiar daca nu e un tutun pe care l-as fuma toata ziua, este o mixtura buna. As pastra un plic de tutun Da Vinci pentru vizite si petreceri in familie, cand va face cu siguranta impresie foarte buna. Si desi am lasat aromaticele in urma, e un tutun pe care il recomand tuturor.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Da Vinci

Mesajde zudo » 11 Mar 2010, 15:23

Nu stiu cat de naturale sunt aromele adaugate dar, pentru mine, senzatia de "compot" a fost aceeasi ca la tutunurile blamate ca au arome artificiale. Poate din cauza procentului prea mare de arome care acopera , cu totul, gustul natural de tutun. Am scapat cu greu de mirosul lasat in pipe (chiar si din meerschaum). L-am votat "Slab" ( numai din politete ). ::10)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Da Vinci

Mesajde Twain » 06 Mar 2015, 20:00

Un tutun perfect pentru un amator de aromatice, dar cumplit de dulce pentru un latakist.
Totuşi, aroma în cameră este foarte plăcută. Şi eu l-am fumat într-un concediu şi, în diverse ocazii, am observat că produce impresii pozitive în rândul "audienţei".
Am mai constatat un aspect la acest tutun, aspect care ţine mai mult de psihic: mereu am avut senzaţia că îşi "schimbă" aroma în funcţie de compania în care l-am fumat. Adică, pe scurt: companie plăcută = gust (ceva mai) plăcut, companie plicticoasă = gust imposibil. În ambele cazuri, însă, nu am reuşit să duc o pipă până la final.
Apropo de pipă! Da Vinci Imprimă o aromă teribilă şi lasă pe pereţi o turtă uriaşă. După numai 5 zile concediu, şi, în medie, 2 fumate pe zi, a trebuit să fac două "exorcizări" cu metoda profesorului ca să scap de "fantoma lui Leonardo" care-mi bântuia pipa. ;)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Da Vinci

Mesajde pari » 10 Mar 2015, 11:53

L-am incercat in atmosfera Toscanei, a "functionat" bine la "la brat" cu un vin rosu local, nu a schimbat gustul vinului ;)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Dan Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron