GL Pease - Maltese Falcon

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
50%
Foarte bun
1
50%
 
Voturi totale : 2

GL Pease - Maltese Falcon

Mesajde mrg » 26 Oct 2009, 16:26

Primul tutun american get-beget fumat de mine! Prima impresie: ma asteptam la altceva!!! Nu mai bun, ci atlfel! Pe scurt - mi-a luat ceva timp sa depasesc asteptarile si sa inteleg ce este de fapt. Si asta pt. ca, pe de-o parte, fumasem in ultima perioada tutunuri mai tari oarecum*, iar pe de alta parte asteptarile mele vizavi de Maltese Falcon se aflau prin alte parti, mai precis pe unde ma pozitionase eticheta, adica asa: „Stylish, dark and alluring. Generous quantities of Cyprian Latakia are blended with matured Red Virginias, exotic orientals, and just a little bright flue-cured leaf to offer a deep, full-bodied yet silky smoke with an intriguing sweetness, enhanced by a discreet and mysterious spice. Maltese Falcon possesses an exquisite balance - a wonderful all-day English style mixture.“ Mesajul e, in mare, e corect. Are MF din toate cele spuse de GL Pease pe cutie: și Red Virginia, si Oriental, si ceva Latakie. Dar asta din urma nu e prea multa! Si aici a fost problema mea. Un timp. Pana ce mi-am dat seama ca trebuie sa-mi schimb registrul de asteptari. Revenind la prima impresie: despre miros nu ma pot pronunta nici acum, aroma la deschiderea cutiei este destul de discreta, nicigand de izul puternic al Latakiei. Culoarea insa te duce cu gandul la un tutun puternic (sau poate asociez eu gresit predominanta nuantelor inchise cu taria?!) La al saptelea bol pot spune despre Maltese Falcon ca e un tutun bun spre foarte. Pe care eu unul insa l-as pozitiona ca pe o English Mixture de buna calitate. Un tutun all-day, in care Latakia este o atingere, un „pinch“ (ca sa ma conformez uzantelor terminologiei) si cu un gust bun de Oriental (Izmir, dupa cate am vazut) si de Virginie de calitate, neintepatoare, care se fac simtite mai ales in a doua jumatate, lasand un gust placut, usor condimentat-aromat. Fumul este „cremos“, bun si usor, dar nu lipsit de consistenta. Daca il pufai lent, cred ca poate exemplifica perfect termenii precum „silky smoke“ sau „smooth“... Mi-a luat ceva timp insa sa inteleg toate chestiile astea si uite asa iar am scris o poveste in loc de recenzie.
LE - Conform site-ului glpease.com - Maltese Falcon este un tutun "tanar", lansat pe piata in primavara lui 2008, in asa-numita "Heirloom Series", o colectie despre care GLP: "This collection will never be large. It's reserved for tobaccos that, I think, are exemplary in their category."
Fişiere ataşate
GL_PEA~4.JPG
GL_PEA~2.JPG
GL_PEA~1.JPG
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: GL Pease - Maltese Falcon

Mesajde zudo » 16 Apr 2011, 16:02

Blendul a fost conceput initial pentru a inlocui Raven's Wing dar si-a cucerit in scurt timp o faima mai mare. De la "aripa corbului" la "soimul maltez" - evolutia este sugestiva. Cei de la G.L.Pease, ca de altfel toti producatorii mari, stiu sa promoveze si sa creeze o aura feerica produselor prin design si poezia textelor descriptive astfel incat, atunci cand il consumi, sa ti se para nu bun ci exceptional. Nu e cazul M.F., pe care-l gasesc chiar foarte bun. Fumul e plin de arome, rece si delicios, sofisticat si masculin. Eu il gasesc mai "altfel" decat suratele lui europene si mai bun decat multe dintre ele.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la GL Pease

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron