Schürch Onyx

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte bun
2
67%
Bun
1
33%
Mediu
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Foarte slab
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 3

Schürch Onyx

Mesajde Lifelover » 11 Ian 2010, 21:07

Marca : Onyx
Producator : Schürch
Tutun : latakie siriana, doua virginii si perique
Aspect tutun : ribbon
Aroma : naturala
Tarie : strong
WAF : scazut
Pret : 8 franci / plic 50 g
Magazin : Synjeco
(copirait Cinabru)

Vreau sa incep prin a va spune ca ma simt ca si cand as fi gasit ceva magic: am ajuns sa spun ca, daca ar fi sa fumez doar o mixtura cu latakie cat oi mai trai, in acest moment, aceasta anume ar fi. Ultimele trei optiuni din poll sunt adaugate doar pentru echidistanta. :0)

La ceva vreme dupa odiseea cu Synjeco, mentionata in alt topic, am inceput sa intru, incet, in tabacurile de acolo; prima impresie cristalizata cum trebuie ii corespunde lui Onyx, asa ca de el am sa va povestesc, mai intai. Produsul se vinde in bulk, in pliculete cum o sa vedeti mai jos, care pliculete sunt dintr-un plastic bun si sigilate sanatos - nu suficient de sanatos incat sa nu miroasa tot pachetul, respectiv tot dulapul meu cu bunatati tare de tot a latakie, dar i se iarta. In ambalaj, se prezinta putin cam umed pentru gusturile mele si arata iaca [url=http://www.synjeco.ch/pata/taba/jjeo/tab/sctpic/sct128.jpg]asa.[/url]

Mai jos, o sa va prezint ultima experienta.
Iesind eu la o plimbare cu meerschaumul continand o doza sanatoasa din noul tabac, am aflat de la o vecina ca aratam ca un paşă. Nu stiu; stiu doar ca ma simteam ca atare. Aroma e plina, opulenta, inca de la primele fumuri; cand si-a intrat in ritm, m-a tratat cu un gust puternic, dulceag si catifelat - dupa putina mea abilitate sinestezica, Onyx e ,,catifelat''; Artisan's Blend, de exemplu, e ,,matasos''. Cu un plus pentru virginii, ele si latakia au dansat brat la brat o vreme, fara sa para ca s-ar bate vreun pic pentru suprematie.

A trecut ceva vreme si a intrat in prim-plan, dintr-o data, latakia, cu toata extravaganta ei racoritoare, plus o usoara si deloc suparatoare nota picanta: uitasem ca aveam si perique in ecuatie. Asa a decurs fumata in cea mai mare parte, dulceata reducandu-se putin si simtindu-se, mai ales pe nari, ca exista si perique - pana sa ajung mai aproape de final, deja incepuse sa-mi pluteasca dovleacul prin alte sfere, c-o gheara perfida strangandu-l de dinauntru, cum n-am mai patit de multa vreme; aportul nicotinic e cotat la 7/10 pe Synjeco si eu zic c-ar putea sa mai sara cu cateva zecimi.

Dupa o masa copioasa, cu un pahar de apa rece alaturi, reluand fumata, am inceput sa simt din nou acea dulceata fina care-mi atrasese atentia la inceput, disparand aproape de-a binelea elementul de perique; gandindu-ma putin, am vizualizat un calator intr-o tara exotica - mirosul pelerinei de piele umede, alaturi de fumul dens, aproape comestibil, de bustean putregaios, cu cateva efluvii de fruct crud de undeva, dintr-o desaga, si pamantul reavan de sub talpi.

Pentru aventura, gust si tarie, i-am dat Foarte Bun. Nu e un tutun de toata ziua, dar e o tratatie de exceptie.
Fişiere ataşate
Picture 002.jpg
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Schürch Onyx

Mesajde pecta » 12 Ian 2010, 13:39

M-ai facut curios. Cum se simte perique-ul ? E destul de puternic ca si la Artisan Blend ?
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Schürch Onyx

Mesajde Lifelover » 12 Ian 2010, 15:34

Nu, din pacate. E mult mai subtil, desi nu-mi imaginez mai mult perique in mixtura asta - da' vino matale la intalnire si te servesc cu cea mai mare placere.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Schürch Onyx

Mesajde victor » 29 Iun 2010, 00:32

As cam gusta asa ceva... Tocmai pufaiam si plescaiam cu atentie un Davidoff Green mixture pentru a-i atentiona si pe ceilalti! Deci... se intelege frustrarea!
Cum l-ai procurat?
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Schürch Onyx

Mesajde Lifelover » 29 Iun 2010, 11:02

Nu esti singurul, si mie mi s-a facut dor de el... si de altele, ca sa nu zic ca erau destule de pe Synjeco la care ma gandeam. Mi-a dat odata domnul presedinte si mie o toscana, de exemplu, deliciu ce-s alea. Ca sa nu te mai innebunesc, insa, [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=43&t=736]aici[/url] am povestit cum am comandat de la ei si iti spun ca nici pana-n ziua de azi nu mi-am schimbat banca, asa ca de card, din pacate, nu dispun.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni


Înapoi la Schürch

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron