Condor Original Long Cut

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
1
100%
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
0
Niciun vot
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Condor Original Long Cut

Mesajde Cinabru » 27 Feb 2010, 16:19

La una dintre intalnirile PCB am primit de la Algu cateva flake-uri Condor Original Long Cut. Aratau bine, flakeuri dreptunghiulare, foarte inchise la culoare, putin umede, mai mici decat cele de la Peterson sau McConnell. Numai ca mirosul nu semana cu nimic din ce mai simtisem la tutunuri. Nu a virginie, nu a latakie, nici vreun casing greu de vanilie sau ceva asemanator. Flakeurile Condor aveau un miros foarte puternic de... colonie ieftina. Pe vremuri, inainte de '89, se gaseau la noi ceva parfumuri bulgaresti, nu foarte bune si prea placute, dar atunci erau destul de cautate. Exact acesta era mirosul : artificial, puternic, mascand orice idee de tutun.

Tocmai din cauza asta am tot amanat sa incerc un Condor. Pana de curand. Am luat un flake si l-am aerisit si pliat pana la rupere intr-o pipa la care nu tin prea mult, avertizat de Algu ca mirosul ramane. Iar o virginie bine lucrata sau o mixtura latakiota nu are ce cauta intr-o sticla de colonie. Am aprins, incercand sa ignor mirosul. Nu am reusit. Desi este un tutun care nu inteapa la limba si are o doza decenta de nicotina, mirosul si gustul de parfum de duzina acopera totul. Orice gust de virginie dispare, nu se mai simte nici macar ca nota de fundal. Si asa ramane pana la final, mai ales dupa jumatate, cand simti ca nu mai poti continua. Poate cineva care fumeaza frecvent aromatice l-ar putea gasi interesant. Pe parcursul fumatei a tot trebuit sa reaprind, de prea multe ori totusi, desi tutunul era relativ uscat. Si pipa si-a pastrat un miros deloc apetisant.

Concluzie : Condor Original Long Cut nu a fost un tutun pe gustul meu, din cauza casingului greu si straniu. Altfel ar fi fost un flake mediu spre bun, chiar daca a tot trebuit sa reaprind. Dar aroma de colonie e prea puternica si gretoasa spre final. Am si eu limitele mele de toleranta cand vine vorba de tutunuri "parfumate". Condorul asta a trecut falfaind peste ele. Nu l-as recomanda.

[attachment=0]
condor.PNG
condor.PNG (130.06 KiB) Vizualizat de 8551 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Condor Original Long Cut

Mesajde alguhan » 28 Feb 2010, 10:37

[quote]Flakeurile Condor aveau un miros foarte puternic de... colonie ieftina.

Exact! Mai bine de atat nu se putea sa fie explicat.
Si in ciuda problemelor de gust pe care le-ai descris foarte bine, acest tutun isi pastreaza locul in lista cu tutunurile preferate a multor fumatorii. Un exemplu bun pentru "de ce nu se discuta preferintele". Eu personal n-o sa mai folosesc acest tutun in pipele mele. Dupa luni de zile inca nu am scapat de acest miros de colonie ieftine din pipele mele..
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey


Înapoi la Condor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron