Solani Silver Flake - Blend 660

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
14%
Foarte bun
6
86%
 
Voturi totale : 7

Solani Silver Flake - Blend 660

Mesajde zudo » 15 Mar 2010, 18:11

[img]http://pipe-shop.net/Shop/gbilder/kk_1421965.jpg[/img]

Cutia este supradimensionata dar are numai 100 g, nu este vacuumata , contine cateva flake-uri lungi, de consistenta usor sfaramicioasa, culoare inchisa cu dungi de nuanta mai deschisa, impachetate intr-o folie sigilata de celofan. Ingredientele mentionate sunt: Ripe Red Virginia si Spicy Darkfired Kentucky.
Mirosul, la deschidere, este de ceai negru aromat cu nuca, migdale. Umiditatea este numai buna . Aprinderea decurge perfect, nu mi-au trebuit mai mult de 2 incercari, este lenta si constanta. Fumul este rece si cremos. Nu pisca nici daca este forjat.
Aroma este de tutun natural de cea mai buna calitate, comparabila cu Ashton Old London Pebble Cut, Reiner Long Golden Flake sau Orlik Golden Sliced. Dulceata Virginiei este completata de condimentatul Kentucky, cu accente de nuca, inlocuind interesant Perique-ul din mixturile de referinta de mai sus. Absolut delicios !
Taria, data de continutul de nicotina, este medie spre puternica. Mirosul lasat in camera este acceptabil.
Un singur impediment : daca te poti abtine de la consum, nu poate fi invechit in cutia originala.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Solani Silver Flake - Blend 660

Mesajde alguhan » 15 Mar 2010, 23:31

L-am votat si eu cu nota maxima.
Silver Flake este un tutun adevarat de pipa. Un dulce gust de tutun pur. Seamana mult cu calitatile tutunurilor mentionate de Zudo, mai putin Old London Pebble Cut-ul, acela cred ca avea ceva mai putin gust de tutun pur.
Doza de nicotina este fix pe nevoile mele.
Prima cutie am fumat-o zilnic. A doua cutie tot asa. Si a treia cutie este deja comandata :)
Chiar daca este un tutun scump, il recomand cu caldura iubitorilor de tutun pur si adevarat. S-ar putea sa dezamageasca pe cei care prefer tutunurile aromate.

Din pacate nu se poate invechi in cutie originala. Am si observat ca cutia cumparata acum vre-o 2-3 luni avea un continut mai umed, pe care am aerisit inainte de a fuma. De data aceasta am primit o cutie de tutun mai uscat, foarte potrivit pentru a fuma direct din cutia. Data viitoare voi vedea. Daca e acelasi lot de productie, va fi mult mai uscat tutunul. Concluzie: Cutia nefiind vacumat ia aer. :)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Solani Silver Flake - Blend 660

Mesajde Humidor » 30 Mar 2010, 20:02

Daca Orlik Golden Sliced era pana acum preferatul in ultimele luni de zile, Solani Silver Flake - Blend 660 trece pe primul loc. Este un tutun mai corpolent decat Golden Sliced, cu un gust mai spre ciocolata foarte putin picant, intr-un mod placut iar aroma lastata in camera este net superioara. Arderea este buna, fara condens si un fum extrem de matasaos.
Mirosul tutunului din cutie este placut, ceai negru, ciocolata neagra, putin intepator la nas.


Nota maxima!
Humidor
 

Re: Solani Silver Flake - Blend 660

Mesajde BAIJ » 10 Apr 2011, 00:24

Foarte gustos! Subscriu antevorbitorilor si votez ca foarte bun.
Imi place in special mirosul degajat in sertar, dupa ce am deschis cutia. Pur si simplu iti face pofta sa-ti umpli pipa acum, pe loc!
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009


Înapoi la Solani

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron