Intrebare prima pipa

Moderator: mrg

Intrebare prima pipa

Mesajde themaax » 02 Iul 2013, 20:48

Dupa cum am spus in post ul de prezentare am o pipa Savinelli ( http://www.savinelli.it/en/trevi-rustica-0 ) pe care o folosesc destul de intens ( 4-5/zi) ... cu W.O. LARSEN LTD. EDITION 2013 ... intentionez sa imi mai iau una cat de curand ... intrebarea este: o folosesc prea des, o sa se strice focarul ??? Tutunul folosit este ok pentru un novice ca mine ???
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Ce se face cu pipa?

Mesajde Twain » 02 Iul 2013, 23:35

Frumoasă pipă, într-adevăr. S-o fumezi cu plăcere.
De 4-5 ori pe zi, da, e cam des. Dacă fumezi timp îndelungat o pipă în ritmul ăsta rişti două lucruri: să îi strici gustul (pipa râncezeşte) şi să îi arzi pereţii vetrei (pipa e, totuşi, de lemn). Ambele stricăciuni se pot repara; prima mai uşor, cu un pic de sare şi alcool, a doua ceva mai greu, în funcţie de cât de adânci îi sunt arsurile.
Teoria zice că pipa trebuie fumată o dată pe zi, la interval de minimum o săptămână între două fumate. Deci, după un calcul simplu, rezultă că pentru ritmul tău ar fi nevoie de circa 35 de pipe. Nu te speria, nu e mult. Pe aici sunt câţiva membri care au chiar peste 100 de pipe în rotaţie.
În privinţa tutunului, sintagma "pentru novice" descrie tabacurile cu arome cuminţi şi nu prea exotice, care nu pot surprinde neplăcut un fumător ce nu a gustat încă prea multe sortimente. Dar gustul, aşa cum ştii, se educă în timp. Dacă ţie îţi place acel WO Larsen, atunci e OK. Nu contează că eşti novice, mulţi îl fumează de ani buni cu aceeaşi plăcere, în timp ce alţii îl resping de la primele pufăituri ca fiind prea dulce pentru ei.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ce se face cu pipa?

Mesajde atzitzi » 03 Iul 2013, 06:38

Incearca sa nu te atasezi prea tare de LTD EDITION, nu de alta dar sunt limitate.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Ce se face cu pipa?

Mesajde themaax » 03 Iul 2013, 13:17

[quote="Twain"]Frumoasă pipă, într-adevăr. S-o fumezi cu plăcere.
De 4-5 ori pe zi, da, e cam des. Dacă fumezi timp îndelungat o pipă în ritmul ăsta rişti două lucruri: să îi strici gustul (pipa râncezeşte) şi să îi arzi pereţii vetrei (pipa e, totuşi, de lemn). Ambele stricăciuni se pot repara; prima mai uşor, cu un pic de sare şi alcool, a doua ceva mai greu, în funcţie de cât de adânci îi sunt arsurile.
Teoria zice că pipa trebuie fumată o dată pe zi, la interval de minimum o săptămână între două fumate. Deci, după un calcul simplu, rezultă că pentru ritmul tău ar fi nevoie de circa 35 de pipe. Nu te speria, nu e mult. Pe aici sunt câţiva membri care au chiar peste 100 de pipe în rotaţie.
În privinţa tutunului, sintagma "pentru novice" descrie tabacurile cu arome cuminţi şi nu prea exotice, care nu pot surprinde neplăcut un fumător ce nu a gustat încă prea multe sortimente. Dar gustul, aşa cum ştii, se educă în timp. Dacă ţie îţi place acel WO Larsen, atunci e OK. Nu contează că eşti novice, mulţi îl fumează de ani buni cu aceeaşi plăcere, în timp ce alţii îl resping de la primele pufăituri ca fiind prea dulce pentru ei.


Multumesc mult ... acum am schimbat pe WO Larsen 1864 ( http://www.tutundelux.ro/tutun/tutun-pe ... arsen-1864 ) e o secunda mai tare dupa parerea mea desi la body tot 2 este ... Fum rece !
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013


Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron