cum se fumeaza cu pipa

Moderator: mrg

cum se fumeaza cu pipa

Mesajde niki » 16 Feb 2014, 12:22

Sunt nou printre pipari,dar sunt si nou in arta de a fuma o pipa ! Folosesc expresia ,,am fost,,un fumator inrait de tigari,vreau sa devin un pipar convins.Spun asta in urma analizei facute pe forum de membri clubului.Dar sincer nu i-mi este rusine sa cer ajut.vostru pt.initiere.Am peste 50 ani,despre pipa nu stiu nimic,dar sunt decis sa o folosesc.Am achizitionat o pipa pt.probe-deprindere,de calitate indoielnica-,,REFINED AND NOBLE,,made china,camera mica,filtru metalic,etc.Ma opresc ca sincer nici nu cunosc denumirele partilor componente ale unei pipe,darmite ce calitati ar trebui sa aiba,cum sa o folosesti(ma tot frig la degetul mare apasind pe tutun).Dupa cum va da-ti seama devenind un membru al clubului,de citeva ore,am nevoie despre tot ce inseamna arta de de a pipa.Va rog sa ma suportati si sa ma initiati.Multumesc !
Avatar utilizator
niki
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2014, 01:55

Re: cum se fumeaza cu pipa

Mesajde napoleon » 16 Feb 2014, 15:05

Bine ai venit pe forum Niki!

Te asteptam sa te prezinti si in topicul dedicat: viewforum.php?f=38
De asemenea, cele mai multe raspunsuri le gasesti aici pe forum, daca ai rabdare sa citesti postarile existente, in primul numar al revistei clubului sau la intalniri (unde esti bine venit).

Incearca sa schimbi chinezoaica cu o irlandeza, englezoaica, frantuzoaica, daneza sau italianca. O sa iti ofere satisfactii mult mai mari, mai aproape de adevar. :1)
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: cum se fumeaza cu pipa

Mesajde napoleon » 16 Feb 2014, 15:20

Si apropos, ar fi indicat sa inlocuiesti degetul, pentru tasarea tutunului in vatra, cu futacul (companionul piparului). Un obiect de nadejde: viewtopic.php?f=82&t=1683

Astfel, o sa dispara primele neplaceri.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: cum se fumeaza cu pipa

Mesajde napoleon » 17 Feb 2014, 02:01

Informatii utile despre prima treapta in fumatul pipei gasesti si aici: https://doc-0s-5g-docs.googleuserconten ... e=download
Pentru un inceput corect iti sunt necesare:
- pipa ( preferabil: briar sau merschaum);
- futac (companion);
- chibrit sau bricheta;
- tije pentru curatat canalul de fum;
- cristale pentru vatra (optional);
- suport pipa;
- tutun de pipa;
......si multa rabdare. Dupa aceea, totul o sa vina de la sine.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010


Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron