Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Moderator: mrg

Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Baaron » 26 Oct 2008, 23:06

Materialele cele mai apreciate in domeniu sunt briarul si meerschaum-ul, insa cel din urma este considerat mai pretentios. Cea mai corecta impresie despre fumatul pipei ti-o poti face cu o pipa din briar, insa aplicatia sfaturilor ce urmeaza se extinde la toate pipele.

Pentru incepatori:
Am auzit de nenumarate ori sfaturile “cumpara una cat mai ieftina in caz ca n-o sa-ti placa” (se cam adevereste de la sine) si “cumpar-o pe cea mai buna pe care ti-o poti permite ca sa fii sigur ca o sa te bucuri de ea”(si ca sa nu intelegi prea repede cu ce e o pipa mai buna decat cealalta). Schimbul de experienta intre pipari ne face sa credem ca adevarul e ceva mai subiectiv si mai gri.
Cautati la o tutungerie specializata o pipa noua dar nu foarte scumpa din briar si un tutun usor aromat. Astfel plecati de la mijloc si va puteti decide singuri calea cu incredere. Preferintele in domeniu sunt strict subiective.
Forma pipei este tot subiectiva.
Nu se asorteaza mai bine cu tinuta un anumit tip de pipa.
Ceilalti vor asocia o pipa dreapta cu dinamismul iar una curbata cu o atitudine linistita, insa cei care reusesc sa perceapa pipa ca pe altceva decat un accesoriu excentric cu siguranta nu va vor judeca dupa forma pipei.
Daca sunteti nehotarat, propunem si aici calea de mijloc: o pipa medie, 1/4 sau 1/2 bent de dimensiuni medii (18mm diametru si 30mm adancime).
Nu va sfiiti sa cereti sa vedeti si sa pipaiti cat mai multe pipe inainte de a lua o hotarare!

Nu uitati ca:
O pipa usoara este mai confortabila, dar una grea are durata de viata mai lunga, fiind produsa dintr-un lemn mai dens, care va arde mai greu.
Calitatea unei pipe este data in primul rand de cat de bine este gaurita, pentru a fuma uniform trebuind sa fie cat mai bine echilibrata si cat mai simetrica in interior. Gaura din vatra va trebui sa fie cat mai aproape de fundul vetrei si perfect centrata. Se recomanda ca peretii sa fie grosi de cel putin 2mm. O vatra precarbonata nu va va scuti de necesitatea turtei ci mai degraba va ingreuna formarea ei, insa nu exista diferente majore in calitatea pipelor dupa acest criteriu.

Pentru cei care vor sa faca o pipa cadou:
Spionati colectia fericitului si constatati ce dimensiuni, forme si culori tind sa se repete, luati in considerare sfaturile de mai sus si retineti ca in general calitatea este proportionala cu pretul. Pentru pipe ieftine ce pastreaza culoarea naturala incercati sa le inspectati de gauri umplute cu chit (pete brun inchis, mai lucioase decat restul materialului, de dimensiuni cuprinse intre 3 si 0.5mm, adica vizibile cu ochiul liber).
Baaron
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pari » 28 Feb 2009, 08:48

Din experienta proprie:
Forma de pipa pe care o aleg este legata de activitatea pe care o desfasor la un moment dat, de exemplu
cand citesc sau conduc: bent
la o discutie sau relaxare: billiard
Apropos de grosime cuptor: sunt pipe care se incing foarte usor, imi strica placerea fumatului pipei...
::54)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Twain » 01 Mar 2009, 12:53

[quote="pari"]..cand citesc sau conduc: bent
la o discutie sau relaxare: billiard

Interesant. Eu folosesc bent cand ma relaxez, si straight la condus. :1)

[quote="pari"]Apropos de grosime cuptor: sunt pipe care se incing foarte usor, imi strica placerea fumatului pipei...
::54)

Da, dar in schimb cele cu peretii subtiri se racesc mult mai repede dupa ce se incing. Orice neajuns isi are si partea lui buna. :19)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pari » 01 Mar 2009, 13:27

Corect, apropos de pereti subtiri, am strapuns doua sau "consumat"
Prima oara, cand am fumat la o partida de biliard dintr-o pipa "biliard" , a picat scrum pe masa asa ca am folosit de atunci pipa "bent"... ::16)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Alien » 21 Iul 2010, 03:53

Sunt pe cale de a-mi cumpara a doua pipa si v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta putin in alegere. Pana acum mi-au cazut cu tronc doua modele:

[url]http://www.peterson.ie/pipes/Fermoy.html[/url] modelul x105

si

[url]http://www.vauen.de/photo/detail/en/Lupo_3371/34.434.4.10.html[/url]

Decizie grea..... Sau daca aveti alta idee, sunt deschis la orice sugestie. Va multumesc. ;)
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde zudo » 21 Iul 2010, 08:01

Daca vrei calitate , si nu te intereseaza pretul, alege-o pe prima.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pintilie.costin » 21 Iul 2010, 10:00

Stimate coleg pipar din propria experienta iti recomand clar Peterson , nu ca sa avea ceva cu pipele Vauen insa dupa parerea mea un Vauen nu se va ridica niciodata la nivelul unui Peterson, asadar fum rece ::22)
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 21 Iul 2010, 10:33

Domnilor, nu numai pt. a echilibra situatia sar in apararea brand-ului Vauen. Detin doua astfel de pipe care functioneaza ireprosabil. Si un Peterson, care nu ma incanta absolut deloc. Desi mi-am dat toata silinta. Evident, pe baza acestei experiente proprii nu pot concluziona ca Vauen este net superior Peterson-ului. Dar nici viceversa! Cred ca fiecare brand poate avea succesele si insuccesele lui.
LE - Ocazie cu care ii invit pe posesorii de Vauen, dar si Peterson, sa-si dea si ei cu parerea.
Si chiar asa, de ce nu am lansa niste sondaje pe brandurile "populare", respectiv accesibile (cum ar fi Stanwell, Danske Club, Chacom, Butz Choquin, Vauen, Design Berlin, Adsorba, Peterson, Altinay, Aktas si, de ce nu, si Algu!! :1) ) pt. a avea un pseudo-clasament? Fiecare si-ar putea prezenta opinia proprie, justificata prin experientele/pipele detinute. Cred ca locul cel mai potrivit ar fi intr-o sectiune de "Review-uri pipe", unde ar putea fi prezentate si brand-uri mai putin cunoscute pe plan local.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Humidor » 21 Iul 2010, 10:51

Buna ideea cu review-ul la pipe. Mai avem un topic cu cea mai recenta pipa, dar se refera la prima impresie deci ar fi binevenit un subforum cu review-uri la cele mai populare branduri.
Humidor
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde victor » 21 Iul 2010, 11:46

Sunt exact in situatia lui MRG. Am trei pipe vauen extraordinare din toate punctele de vedere (calitate a executiei, materiale folosite, felul in care fumeaza, PRET) si un Peterson ( viewtopic.php?f=33&t=948 ) care este absolut sec.
Pe de alta parte, cele doua pipe la care te gindesti tu sunt din clase diferite si foarte diferite ca stil. Ciudata situatie.
Eu zic sa le cumperi pe amindoua @-) si vei da cel mai bun verdict!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Alien » 21 Iul 2010, 12:33

Da, sunt clase diferite, una e un straight billiard iar cealalta un 1/8 bent brandyglass, nu? Dar nu mi se par chiar asa diferite ca stil. Dar.... la cata experienta am eu in domeniu, nici nu am pretentii prea mari de la mine ::6)

Pana una alta, am inteles o chestie, domnii colegi care sustin Vauen-ul, de asemenea au si pipe Peterson, in timp ce domnii sustinatori ai Petersonului nu au mentionat daca au incercat vreo pipa Vauen sau nu. De unde ma gandesc la faptul ca poate nu au avut un termen de comparatie. Lucru care, departe de a ma aduce pe calea ce abuna, m-a bagat si mai tare in ceatza. :15) Si asa in ceatza fiind, ma gandeam, oare cum o fi pipa asta croita parca pentru lacomi :D :

[url]http://www.sensis.ro/cadouri/Cadouri-pentru-barbati/Pipa-Design-Berlin-Rustic-Large/[/url]
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 21 Iul 2010, 13:17

Revin asupra unui aspect particular ref. la pipele luate on-line - exista un factor de risc inerent. E adevarat, mult mai mic la pipele noi (si mai ales la brandurile mari), decat la cele estate, dar exista. Exemplu personal: pipa Peterson de care am pomenit mi-a fost facuta cadou de o persoana apropiata (care m-a tras de limba asupra magazinului, brandului, modelului etc. - toate amanuntele necesare pt identificare). Deci a fost noua. M-am bucurat de ea, dar de la prima examinare mi-am dat seama ca e ceva in neregula cu canalul de fum, fluiera ceva de groaza! Am incercat sa fac mici ajustari, cate ma pricep si mi-a permis pipa - mai fluiera si acum, e adevarat ceva mai slab. Dar nu asta e principala problema, ci faptul ca se incinge zdravan, oricat as incetini tirajul si cam la toate tutunurile incercate. Condensul e aleator. Din cand in cand revin si mai incerc, dar nu am gasit inca tutunul ideal. Mai sper inca... ::6)
Intrebarea mea: de ce nu optezi pt. o pipa pe care o poti inspecta pe viu? Exista de exemplu Stanwell, care, din punctul meu de vedere, ca si calitate rivalizeaza (daca nu chiar depaseste pe alocuri) cele doua branduri indicate de tine. E doar o sugestie.
PS - Ref. la pipa pt. lacomi - ar fi trebuit sa vezi piesa detinuta de Zudo candva (nu am retinut brandul, iar numele de alint folosit de Zudo e ireproductibil pe forum ::6) ).
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Alien » 21 Iul 2010, 14:22

Cred ca problema "fluieraturilor" e la toate pipele Peterson. Si a mea fluiera. (Peterson - Lismore castle) Si in legatura cu incingerea, la fel, daca o forjez, ma sanctioneaza imediat. Insa daca trag foarte usor din ea, reusesc sa o mentin doar usor caldutza.
Am sa optez deci pentru altceva decat Peterson.
Si in legatura cu vazutul pe viu e mai greu pentru ca in Craiova nu sunt decat doua magazine si au numai Peterson-uri. :15)
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde zudo » 21 Iul 2010, 14:23

De acord cu Mrg, cel mai bine e sa "cantaresti" pipa cu toate simturile disponibile - la fata locului. De aceea, iti recomand magazinul JPB, din Cal.Victoriei nr.222 (langa sediul Rompetrol, in apropiere de Piata Victoriei), unde au o gama larga de pipe - si ieftine si scumpe. Un Danske Club (Stanwell) costa 155 lei si fumeaza bine sau foarte bine, au multe modele noi , mari si aratoase. Eu am doua si sunt foarte multumit de ele.
Parerile noastre despre pipe sunt foarte subiective (sunt prea multe variabile in joc). Nici producatorii nu-si respecta brandul intotdeauna, mai exista si defecte ascunse ... Am comandat, de ex., 2 pipe Gotha 57 de la Design Berlin, si am primit 2 pipe foarte diferite, atat ca forma, cat si ca finisaje.
Pipa, despre care spune Mrg semana , atat ca forma cat si culoare, marime, cu un testicol de cal si era un Mario Grandi. Acum se afla in posesia lui Eugenk, ca eu m-am lasat de calarie. :))
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Alien » 21 Iul 2010, 21:47

Am gasit si site-ul magazinului. Multumesc pentru sugestie. Am si gasit cateva pipe faine. :D
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 22 Iul 2010, 04:32

Alien, cu tot respectul, dar rationamentul tau nu prea e corect la prima vedere: eu am un Peterson care fluiera, tu ai unul care fluiera = toate Petersonurile fluiera. Poate ca tu ai mai multe informatii adunate pe tema asta, eu unul nu. Dar imi vine greu sa cred ca generalizarea se poate aplica - e totusi un brand solid si corect, din cate stiu eu. Cred ca recomandarile lui Zudo si Costin pot contrazice experientele noastre. ;-)
LE - E un motiv in plus ca sa revin asupra ideii cu topicul dedicat pe review-uri de pipe :-)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pari » 22 Iul 2010, 10:13

EU CAND VREAU SA FLUIER, FLUIER! ;)
am avut si eu o experienta neplacuta cu un Peterson, care m-a facut nefericit cand am realizat ca am dat multi bani pe EA(pipa) :-?
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 22 Iul 2010, 10:58

=)) Bun asa, Pari!
Suntem deja 3 fluieratori. :1) Cine mai canta si doineste din Peterson? Sa aiba curaj si sa recunoasca deschis!
Haideti, poate ca, la urmatoarea reuniune extinsa, venim toti cu incriminatele si punem de-un ansamblu instrumental-tabacic. :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Alien » 22 Iul 2010, 11:24

De acord cu tine, m-am grabit cu generalizarile. Dar uite ca, concluzia mea pripita e sustinuta si de Pari..... ::6)
Astia de la Peterson sunt probabil niste fabricanti de instrumente muzicale ratati, care prin cine stie ce artificiu al sortii au ajuns sa fabrice pipe si acum fac pipe fluieratoare. :))
La urmatoarea intalnire venim toti cu Petersonurile si-i tragem o cantare, sa ne stie toata terasa. :ymsmug:
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde BAIJ » 23 Iul 2010, 00:43

A mea (Peterson Aran bent) nu fluiera, dar se incinge mintenas! Si este foarte enervant, frustrant, sa te opresti din fumat bunatatea pentru ca nu mai poti sa tii causul in palma...Altfel este o pipa frumoasa, bine lucrata, cu suprafata mata si fina, nu pare sa aiba pori ori alte defecte....
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Următorul

Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron