Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Moderator: mrg

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pari » 23 Iul 2010, 17:28

Oameni buni, de fapt deranjant este raportul PRET/CALITATE !? :-s
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Alien » 13 Aug 2010, 12:57

Da, asta e principala problema. O pipa cu puncte de chit, fluieratoare, pur si simplu nu merita aprox 120 euro.
Poti cumpara pipe mult mai bune, cu bani mai putini.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pecta » 15 Aug 2010, 15:29

Sper ca dupa ce trece criza asta si o sa imi mai prisoseasca banii o sa incerc sa strang la ciorap o perioada mai lunga. Am ajuns la vreo 20 de pipe si cred ca e timpul sa ma opresc. Cred ca o sa incerc sa strang bani si sa imi iau pipe mai acatarii.

Pentru experienta mea de fumator de pipa sunt foarte curios cum fumeaza un [url=http://www.bisgaard-pipes.com/group.asp?group=1938&vat=true&lang=bb]Asthon[/url], Viprati sau un Dunhill mai vechi. Parerea mea e ca decat 2-3 pipe la 100 de euro, mai bine una mai scumpa care are o istorie. Sunt de acord ca o pipa ieftina poate sa fumeze la fel de bine ca una mai scumpa dar curiozitatea e mare .
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde TLGTLC » 17 Dec 2010, 01:03

Vreau si eu sa-mi achizitionez o pipa. Desi am cateva zile la activ de cand fumez, imi place si reusesc din ce in ce mai mult sa renunt la tigari. Am mai scris pe forum, am inceput cu o pipa chinezeasca care are vatra din metal. Nu pot sa-i reprosez nimic pentru ca nu am termen de comparatie. Cert este faptul ca nu ofera ,,gusturi'' suplimentare. Incerc sa adun bani pentru o pipa mai de doamne ajuta. Insa slabe sanse. Am ochit ceva pe site-ul acesta http://pipa.hu/?p=productsList&iCategory=11 pipe Szabo scrie ca-s din briar. Vreau sa incerc un model din acela la 3900 ft. Pe care mi-l recomandati? Am incercat sa iau una sh dar ma las pagubas deoarece nu stiu ce trebuie sa urmaresc. Sincer, nu am vazut nici o pipa in detaliu pentru ca nu am dat atentie. Daca ma uit pe poze, nu sesizez nimic. Toate iubirile mele care apar brusc sunt de durata asa ca presimt ca pipa va fi o prezenta lunga in viata mea!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Molia » 17 Dec 2010, 04:06

Ar fi o treaba sa te putem repera geografic, sa stim inspre ce magazin (real, nu virtual) sa te indrumam.

Prima pipa macar incearca sa o tii in mana, sa vezi cat de grea ti se pare, sa iti inchipui cat de curbata iti e mai comod sa alegi, ce forma a bolului preferi, etc. In plus, in magazin poti verifica daca o pipa e executata corect fara sa platesti sute de euro garantia calitatii.
Dupa ce ai sacait biata vanzatoare sa-ti scoata din vitrine vreo 10 pipe sa le pipai, poti lua o decizie. A doua o iei mai usor, a 3-a se ia ideal aproape singura. Daca se ia chiar singura, te diagnosticam cu PAD (Pipe Aquisition Disorder, adica simptomul comun pe care il tratam in grup la fiecare doua saptamani alaturi de Tobacco Aquisition Disorder).
Molia
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde TLGTLC » 17 Dec 2010, 09:53

Cu ocazia asta mi-am completat si localitatea de unde provin la profil. Aici oferta e saraca si supraevaluata. Ai dreptate cu studierea pipei pe viu dar am explicat motivele pentru care trebuie sa ma descurc astfel. Sunt constient ca sunt riscuri sa o dau in bara cu prima, sa o distrug, sa-i fac altceva, insa am nevoie de un sfat. Probabil ca in ceva vreme voi ajunge si eu sa-mi etalez colectia.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde zudo » 18 Dec 2010, 13:31

Iti recomand sa te duci la magazinul JPB din Constanta, unde poti gasi pipe Danske Club (by Stanwell) foarte bune, la pretul de 165 lei. Merita !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Raoul » 10 Iul 2011, 17:27

Buna ziua tuturor.
In primul rand vreau sa va felicit pt site.Am acumulat o droaie de informatii despre pipe intr-un timp record multumita voua.
am cateva intrebari:
1.am avut vineri seara ocazia sa vina un batranel(fara indoiala veteran al pipei) la mine la bar si sa stea la terasa bucurandu-se de o pipa si de o bere rece.atunci a inceput sa imi surada ideea de a avea una sau mai multe pipe ale mele si sa trec de la tigarile din comert care ma seaca de bani si put in ultimul hal,la pipa.mentionez ca anul acesta fac 19 ani,si daca in primul rand mi s-ar potrivi o pipa avand in vedere varsta mea.
2.ce model de pipa si de tutun sa imi iau?mentionez ca locuiesc in Timisoara
3.ce sfaturi ati mai putea sa imi dati?

Multumesc anticipat!
Raoul
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde std » 10 Iul 2011, 22:59

[quote="Raoul"]Buna ziua tuturor.
atunci a inceput sa imi surada ideea de a avea una sau mai multe pipe ale mele si sa trec de la tigarile din comert care ma seaca de bani si put in ultimul hal,la pipa


Foarte bine :). O pipă bună cu un tutun bun nu se compară cu mahorca plină de E-uri din țigaretele de duzină.

[quote]mentionez ca anul acesta fac 19 ani,si daca in primul rand mi s-ar potrivi o pipa avand in vedere varsta mea.


Aici am văzut că sunt înscriși oameni de toate vârstele. Eu însumi n-am decât 22 și nu mi se pare că nu mi se potrivește, nici nu am auzit pe altcineva spunându-mi asta. Câtă vreme o fumezi cu atenția și demnitatea care i se cuvin, nu văd de ce nu ți s-ar potrivi o pipă.
std
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 11 Iul 2011, 11:40

Salut, Raoul!
Si bine ai venit pe forum.
Pt inceput, o prima recomandare: ti-ar utila fi o prezentare in sectiunea "Membri noi". Apoi, daca vei cauta ceva mai atent pe forum, vei descoperi ca mai exista pipari din Timisoara care ar putea completa cu sfaturile lor informatiile pe care le gasesti pe forumul PCB. Rabdare sa ai, ca informatie gasesti destula.
In primul rand, subscriu opiniei lui STD - pipa nu implica o varsta anume. ;)
Acum cateva recomandari/sfaturi pur personale, apropo de restul intrebarilor tale. In primul rand, ti-as recomanda sa incepi cu o pipa dreapta (straight) - un Billiard cu pereti mai grosi, de exemplu - pt ca iti va fi mai usor sa controlezi condensul, inerent la primele experiente pipiere, iar vatra non-conica nu iti va da atat de multe batai de cap la umplere, tasare etc. Din pdv. calitate/pret, ti-as recomanda sa cauti un Danske Club, pe care incearca sa-l alegi cu cat mai multa atentie, citind si recomandarile de pe forum referitor la acest aspect. Incearca intai cu o pipa si vezi cum ti se pare, apoi mai adauga una, daca ai ajuns la concluzia ca merita sa perseverezi in directia asta. Suna tentant sa aduni cat mai multe pipe in rastel/colectie, dar nu te grabi, asigura-ti necesarul pt. rotatie functie de cate pipe vei fuma per zi. Ca tutun... aici imi e mai greu sa-ti fac recomandari - citeste review-urile publicate pe forum, compara cu oferta locala direct accesibila tie, suprapune peste preferintele tale si vei gasi ceva-ceva care sa se potriveasca. De aceea ti-ar fi utila intalnirea cu alti pipari cu experienta - pe langa sfaturile utile si demonstratiile practice, ai putea degusta varii tipuri de tutunuri. Doar prin acumularea de experienta proprie poti decide ce si cum iti place.
Incearca, persevereaza si... fum rece! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Raoul » 11 Iul 2011, 12:46

Va multumesc mult pt sfaturi.
La JPB din timisoara am gasit asta:
http://www.tecon-gmbh.de/product_info.p ... 29e8050c17 nu stiu daca modelul este exact asta,dar este straight,cu filtru de 9 mm,briar,culoarea neagra si e semnata Butz Choquin costa 162 de lei.
Ce ziceti?merita? pipele de la danske club nu prea mi-au placut...voi ce spuneti?
Raoul
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 12 Iul 2011, 11:51

Scuze ca-ti raspund cu intarziere, Raoul.
Felicitari pt alegere. Pipa-i frumoasa, iar Butz Choquin e un brand despre care nu am auzit/citit plangeri. Eu detin un singur Butz, un Chimney, care se comporta corect spre excelent, dar nu pot extrapola experienta personala la o recomandare 100% sigura. (Plus ca pe ea scrie Prototype ;) ). In fine, ideea e sa o inspectezi cu atentie si rabdare - documenteaza pe forum asupra acestui aspect. Daca nu esti edificat, vezi ca pe forum Humidor a lansat o sectiune pentru piparii timisoreni (vezi sectiunea Întâlniri ale membrilor ‹ Întâlniri ale Timişorenilor), iar DSM a stabilit deja o intalnire - cu ocazia asta, daca vrei, poti solicita opinia/ajutorul unuia dintre piparii mai experimentati. (Nu e o rusine sa intrebi/soliciti ajutor.)
Succes si fum rece. :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde std » 13 Iul 2011, 19:40

Și eu am un Butz-Choquin, dar alt model. Îmi dă unele bătăi de cap fiindcă are un canal de fum destul de îngust și e greu de curățat, dar altfel mi se pare că se fumează foarte bine. E o marcă respectată.
std
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde Raoul » 13 Iul 2011, 22:23

Multumesc pentru parere std! :1)
Fum rece! :2)
Raoul
 

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde victor » 07 Dec 2011, 01:42

Va salut! De ceva vreme ma uit la pipele de maslin pe care le vinde Lothar - http://www.pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/h ... sort=PREIS

Are cineva o astfel de pipa? Arunc banii? Pute rau sau miroase placut?
Fişiere ataşate
h478540_2.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde MarcBarbu » 15 Noi 2012, 01:27

Buna ziua tuturor.
Absorb o gramada de informatii de pe acest minunat forum(lucru pentru care multumesc tuturor) si totodata imi vin in minte mii de intrebari. Asa ca am sa va mai sâcâi cu diverse semne de intrebare. Deocamdata am o singura pipa si fumez cam 2 boluri/zi, ba uneori as fuma si 3, motiv pentru care as vrea sa mai cumpar 1-2 pipe. Ca prima pipa am ales un Danske Club, billiard straight, de la jpb bucuresti. Dar parca nu as vrea sa merg si sa cumpar inca doua Danske club. As vrea sa cumpar si o half bent, si o full bent, dar parca as vrea sa incerc si o spuma, sau o pipa mai mare, sau una mai mica, poate un calabash... in fine, stiti si voi cum e.
Exista cumva in Bucuresti un magazin de pipe SH de unde sa pot pleca cu un zambet pe buze, sau tot la jpb imi satisfac nevoile?
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde mrg » 15 Noi 2012, 07:57

Salut,
Din cate stiu eu, magazin de pipe SH/estate nu vei gasi in Bucuresti. Poate vei gasi ceva pe la magazinele si/sau targurile de antichitati. In mod sigur vei gasi pe Okazii.ro. Dar sa cumperi o pipa estate online implica un factor de risc, o poza o face cat 1.000 de cuvinte, dar nu este de ajuns. Cel mai bine ar fi sa poti cerceta pipa pe viu. Nici cu cele vandute ca antichitati lucrurile nu-s mai sigure, dar macar poti vede, pipai ce cumperi. Cauta, vezi, alege si asuma-ti riscul ;-)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Sfaturi pentru achizitionarea pipelor

Mesajde pipalica » 18 Ian 2014, 16:09

Nu m-am putut abţine, citind cele relatate cu privire la incalzirea pipelor Peterson.
Acesta poate fi si un aspect pozitiv, pe timp de iarnă, când ajuta la încălzirea mâinilor.
O plimbare iarna in pădure, sau pe câmp, o pipa Peterson si un portofel cu tutun bun
, iata ca se schimba datele problemei.
Avatar utilizator
pipalica
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2014, 14:21

Anterior

Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron