Cachimbos sau Pipele Portugheze

Reguli forum
FOTOGRAFIILE SE VOR ATASA IN GALERIE. IN ACEST FORUM INCERCATI SA VA LIMITATI LA TEXT SI LINKURI!

Cachimbos sau Pipele Portugheze

Mesajde napoleon » 17 Aug 2012, 15:54

Istoria pipelor portugheze isi gaseste izvoarele in secolul al XVI-lea si se dezvolta serios in secolul al XVII-lea. Marturie stau cele peste 800 de pipe din lut si kaolin (argila alba) descoperite in Portugalia, din care cca. 50 sunt prezentate in expozitia permanenta de arheologie gazduita de Castelul medieval Sao Jorge (expozitia este situata langa terasa reconfortanta din castel, in zona in care paunii se plimba nestingheriti).

Zidurile castelului Sao Jorge, situate in varful unui deal care vegheaza raul Tagus, dateaza inca din timpul ocupatiei maure din secolul al XI-lea, dar locul a fost o fortareata secole intregi, posibil chiar din anul 500 d.Hr.
Pe fondul Reconquistei, regele Alfonso Henrique, redobandeste castelul in urma infrangerii maurilor la mijlocul secolului al XII-lea. La sfarsitul secolului al XIV-lea, regele Joao I a „dedicat” castelul Sfântului Gheorghe, de unde si numele pe care il poarta.
Castelul este privit ca leaganul Lisabonei, iar astazi ofera o vedere panoramica asupra raului Tagus si asupra districtului medieval Alfama, care se intinde sub el.

Mai jos, va rog sa descoperiti cateva zeci din sutele de artefacte expuse (cu scuzele de rigoare pentru calitatea slaba a fotografiilor).

Totodata in Lisabona ve-ti identifica destul de des celebrele Tabacaria in care se gasesc, bineinteles, pipe, tutunuri de pipa si accesorii pentru fumat pipa. Cea mai bine aprovizionata, pe langa Casa Havaneza: http://www.casahavaneza.com/default.aspx, este Tabacaria Rossio situata in centrul Lisabonei in Praca Dom Pedro IV, la inceputul strazii Rua Do Ouro (pe colt).

Dupa ce te inarmezi cu cele trebuincioase, daca nu ai fost furat in tramvai, deja, intrucat sunt multi hoti de buzunare in oras, este obligatoriu, sa te indrepti catre un alt castel medieval situat in orasul Sintra (cca 50 min. cu masina din Lisabona) si anume Mouros (pentru Jazzmoke am incercat sa postez o fotografie in care se zareste un pic oceanul).


Ei bine, si la final te asezi la o terasa traditionala, comanzi o cafea mica portugheza si/sau un pahar cu vin Porto si iti aprinzi pipa pe acorduri de fado.

Fumo frio!
Fişiere ataşate
Cachimbos%20la%20Castelul%20Sao%20Jorge.JPG
Cachimbos%20la%20Castelul%20Sao%20Jorge.JPG (24.89 KiB) Vizualizat de 5860 ori
Tabacaria Rossio.JPG
Pipe din lut alb Kaolin.JPG
Pipe din Kaolin.JPG
Pipe de lut.JPG
Panoul cu pipe.JPG
Panou pipe sectiune.JPG
Istoric sectiune.JPG
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Cachimbos sau Pipele Portugheze

Mesajde napoleon » 17 Aug 2012, 16:08

Am adaugat si celelalte fotografii......
Fişiere ataşate
Vedere panoramica Castelul Mouros.JPG
Vedere panoramica Castelul Mouros
Oferta Tabacaria Rossio.JPG
O parte din oferta Tabacaria Rossio
Castelul Mouros_arhitectura maura.JPG
Castelul Mouros_arhitectura maura
Castelul Mouros _in departare se zareste Oceanul.JPG
Mouros. In departare se zareste Oceanul
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010


Înapoi la Călătorii si Fotografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron