Capitol

Moderator: mrg

Capitol

Mesajde misu » 22 Noi 2008, 14:20

Deschid acest topic deoarece pipele Capitol-Savinelli sunt foarte raspandite, cel putin in supermarketurile din nordul tarii.
Prima Capitol care am achizitionat-o m-a dezamagit. Stemul era dintr-un material ciudat, mirosea a cauciuc sau plastic iar dupa orice curatare capata o culoare maro. in timp ce-l curatai avea culoarea neagra iar la cateva minute dupa curatare ii revenea culoarea maro. Nici pana acum nu am fumat-o.

Acum mi-am achizitionat o alta Capitol, de aceasta data am fost atent in momentul cumpararii.
va voi spune cum fumeaza.

Ma intereseaza daca aveti asemenea pipe si daca-si merita banii.
Merita sa le achizitionezi ca "pipe de tavaleala" - de fumat zilnic?
[attachment=0]
Capitol pipe.jpg
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Capitol

Mesajde Humidor » 22 Noi 2008, 14:28

Pai stemul este singurul aspect bun la Capitol ca este din vulcanita, material care face bine la buze si la dinti. Este adevarat ca vulcanita necesita o curatare mai laborioasa, dar merita.

Despre Capitol iti pot spune ca am si eu doua, ambele au capatat un gust dulce, motiv pentru care nu le mai pipez. Pipeaza mai bine dupa ce creste turta... Nu le recomand, cu toate ca la inceput eram incantat, pana sa dau peste alte pipe adevarate.
Mai bine mai pui 50 lei si iei un Danske Club.
Eu unul, nu o sa mai cumpar vreaodata Capitol.
Humidor
 

Re: Capitol

Mesajde Twain » 22 Noi 2008, 17:47

[quote="misu"]...Stemul era dintr-un material ciudat, mirosea a cauciuc sau plastic iar dupa orice curatare capata o culoare maro...

Probabil ca are mustiucul foarte oxidat. E posibil ca, la magazin, pipa sa fi fost tinuta intr-o lumina puternica (de la soare sau de la spoturi). Se poate intampla oricarei pipe, nu doar celor Capitol.
Mustiucul pute (a pipi de pisica) si se coloreaza la loc maro in numai cateva minute din cauza ca, de fapt, nu e curatat de stratul de oxid. Pentru asta trebuie sa-l lucrezi mai agresiv: trebuie sa-l freci cu un detergent abraziv, gen Ajax, sau sa folosesti direct schmirgel. Asta e singura metoda ca sa scapi de stratul maro si urat mirositor de la suprafata plasticului. Partea proasta e ca apoi trebuie sa-l lustruiesti la loc, daca vrei sa-ti arate bine pipa. Altfel ramane mat.

Eu am doua Capitol. Le-am cumparat pentru ca mi-a placut forma lor (e drept, m-a tentat si pretul): una e zulu si cealalta e full-bent. Nu fumeaza rau niciuna, dar au alte metehne. Pipa zulu n-o pot tine prea comod in dinti din cauza ca are mustiucul cam gros, dar asta se poate rezolva daca il mai subtiez cu o pila si cateva foi de schmirgel. Trebuie doar sa ma mobilizez eu intr-o seara mai libera. Cea full-bent are alta hiba: din cauza formei foarte curbate vatra vine imediat sub barbie si tot fumul imi urca pe fata, ceea ce ma stanjeneste enorm, avand in vedere ca eu tin pipa mai mult in dinti decat in mana. Asta, insa, nu se mai poate rezolva decat daca nu mai tin pipa in gura... sau daca o fumez afara, in bataia vantului.

[attachment=0]
IMG_1681_crop-res.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Capitol

Mesajde misu » 22 Noi 2008, 17:57

Twain, multumesc pentru sugestie,

am incercat cu smirghel si apoi cu polish auto si n-a tinut. tot mai revine culoarea enervanta.
dar cu prima ocazie mai incerc o data, insa de data aceasta mult mai agresiv.
multumesc oricum.
:41)
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Capitol

Mesajde Molia » 22 Noi 2008, 23:18

Incearca sa lasi mustiucul peste noapte in clor, sa-l clatesti, apoi sa-l ungi cu ulei de masline pentru a impiedica repetarea situatiei. Dupa cateva ore stergi excesul de ulei si fumezi cu pofta.
Disclaimer: n-am incercat clorul pana acum. Pasta de dinti a dat rezultate de fiecare data. Bafta! ;)
Molia
 

Re: Capitol

Mesajde mrg » 23 Noi 2008, 20:09

Pasta de dinti? In loc de Ciff pasta? Nu lasa arome (menta?!)? O folosesti pe post de pasta de curatare mustiuc?
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Capitol

Mesajde Molia » 23 Noi 2008, 20:17

Presupunand ca nu se scumpeste prea tare apa si ne permitem sa clatim din belsug, nu lasa vreo urma de gust aplicata pe exterior in loc de cif. Pentru interior vodka.
Molia
 

Re: Capitol

Mesajde Baaron » 11 Dec 2008, 11:00

[quote="misu"]Deschid acest topic deoarece pipele Capitol-Savinelli sunt foarte raspandite, cel putin in supermarketurile din nordul tarii.
Prima Capitol care am achizitionat-o m-a dezamagit. Stemul era dintr-un material ciudat, mirosea a cauciuc sau plastic iar dupa orice curatare capata o culoare maro. in timp ce-l curatai avea culoarea neagra iar la cateva minute dupa curatare ii revenea culoarea maro. Nici pana acum nu am fumat-o.
Acum mi-am achizitionat o alta Capitol, de aceasta data am fost atent in momentul cumpararii.
va voi spune cum fumeaza.
Ma intereseaza daca aveti asemenea pipe si daca-si merita banii.
Merita sa le achizitionezi ca "pipe de tavaleala" - de fumat zilnic?


Salut

Pipele Capitol sunt foarte bune...am 8 bucati si sunt toate "tavalite, forjate si remodelate"...
Ca sa ai o fumata buna cu un Capitol eu personal recomand smirgheluirea lor....dupa ce le aduci la stadiul "natur", fumeaza mult mai bine (nu stiu ce combinatie de bait sau lac folosesc producatorii insa nu este bun neam...se incinge prea tare, nu respira etc)...
Cat despre stem mai mult ca sigur ca este vulcanita, mai greu de curatat (cu toate ca la pipele Capitol pe care le am stemul este acrylic...nu stiu cum ai nimerit tu o pipa cu stem de vulcanita, ceva nu este in regula)
In concluzie sunt bune pipele ca sa le ai de "tavaleala"...forjeaza-le, nu le menaja si ai sa vezi ca peste cateva luni fumeaza extraordinar de bine....nu schimba tabacul, fumeaza un singur tip de tabac intr-o pipa (daca fumezi Virginia baga numai Virginia....Latakia numai Latakia si asa mai departe)...

Succes
[attachment=0]
Capitol pipe 2.jpg
Baaron
 
Sus

Re: Capitol

Mesajde misu » 11 Dec 2008, 13:50

Multumesc Baaron,

Cea de-a doua pipa Capitol fumeaza bine, insa am cumparat-o cu filtru de balsa care este mai mare in diametru decat filtrele de hartie iar acestea din urma "joaca" in lacasul lor.
Dar chiar si cu acest neajuns fumeaza mai bine decat la momentul cumpararii.
Prima Capitol inca nu am fumat-o dar am sa o incerc cat de curand.

Respect,
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Capitol

Mesajde Baaron » 11 Dec 2008, 14:03

Incearca sa fumezi fara filtre...
Baaron
 

Re: Capitol

Mesajde Pioneru » 11 Dec 2008, 15:52

Vis a vis de filtre, umple pipa bine si fumeaz-o a la long, linistit, nice and easy...filtrul se va dilata de la umiditate si caldura, va sta relativ fix si nu-ti va mai crea probleme. Eu am un Peterson cu filtru de 9 , cu stem-ul mare si la inceput ma enerva cumplit cand simteam ca de fiecare data cand trag filtrul imi culiseaza in stem...am inceput sa fumez calm, tragand lung si calm; filtrul se "umfla" si nu mai misca. :15)
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Capitol

Mesajde misu » 11 Dec 2008, 16:27

am sa incerc si fara filtru, insa deocamdata prefer cu..., inca sunt in perioada de testari cu privire la umiditatea tutunului - daca il fumez mai umed (cum inca se mai intampla) si fara filtru (cum am incercat la inceputuri) fumul, mai la final, devine iute si apar piscaturile la limba si buze.
acesta este motivul pentru care deocamdata fumez cu filtru, dar ma apropiu de final cu experimentele si voi incerca si fara filtru.
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Capitol

Mesajde Baaron » 11 Dec 2008, 16:37

Indiferent de tabac trebuie uscat, mai mult sau mai putin in functie de tipul sau...
Baaron
 

Re: Capitol

Mesajde suicune » 12 Feb 2009, 20:31

Si eu sunt un posesor a doua pipe Capitol, una straight si una bent. Imi plac foarte mult si sunt multumit de ele, insa sunt niste pipe care se cer de la sine sa fie fumate incet si relaxat deoarece se incing foarte repede. Pipa straight am cumparat-o iar cea bent am primit-o de la nimeni altul decat fostul primar al municipiului Ramnicu Valcea, Traian Sabau :0) (eu stau in comuna Pausesti-Maglasi de langa Valcea si este vecin cu mine). Au lacas pentru filtru dar eu nu folosesc filtre deoarece eu fumez de regula tutunuri slabe ca tarie.

P.S. Am pus poze de pe alt site deoarece aparatul meu este defect si dus la reparat.
suicune
 

Re: Capitol

Mesajde Twain » 13 Feb 2009, 17:14

[quote="suicune"]...insa sunt niste pipe care se cer de la sine sa fie fumate incet si relaxat deoarece se incing foarte repede.

Eu sunt de parere ca toate pipele trebuie fumate asa cum ai spus tu, nu numai cele Capitol. Altfel, orice pipa se poate incinge, indiferent de cine e facuta.
Eu am reusit acum ceva vreme, cu suficient de multa neatentie din partea mea, sa incing o pipa Calabash, cu calota din spuma de mare. Stateam la computer, cu pipa in dinti, si dactilografiam un text "mai aprig", cand mi-am dat seama ca ma frige fumul la limba.
Pipele Calabash sunt recunoscute in toata lumea pentru raceala cu care fumeaza, dar, daca iti dai silinta, le poti incinge de sar scantei din ele. ::17) [img]http://freefever.com/animatedgifs/animated/fire052.gif[/img]

[quote="suicune"]...am primit-o de la nimeni altul decat fostul primar al municipiului Ramnicu Valcea, Traian Sabau ...

Frumos. E si el fumator de pipa? Stati uneori la o fumata impreuna, ca vecinii?
Cum s-a intamplat de ti-a facut un asemenea cadou?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron