Producator nou

Moderator: mrg

Producator nou

Mesajde Marius » 09 Noi 2010, 22:15

Salutare si tutun aromat!
Sunt nou pe forum dar vin si cu noutati privind productia de pipe de calitate , unice si romanesti.
In loc de prezentare voi atasa cateva poze cu pipele facute de mine si de prietenul meu.[attachment=3]
PICT0008.JPG
Pipa lemn de prun autohton, stem de ebonita

Sper sa va placa si sa le comandati!

Marius C
Fişiere ataşate
PICT0035.JPG
Pipa lemn de prun, stem ebonita, in lucru
PICT0025.JPG
pipa lemn de frasin , stem ebonita
PICT0010.JPG
pipa lemn de prun, stem ebonita, inca neterminata
Marius
 

Re: Producator nou

Mesajde Humidor » 10 Noi 2010, 08:38

Noroc!

Arata interesant! Mai trebuie sa insisti la partea de finisaj:
- trebuiesc elimninate zgarieturile de la hartia abraziva complet. Asta se face cu granulatie pana la 1000 si apoi pasta abraziva.
- Dupa eliminarea zgarieturilor se da cu ceara de carnauba
- la partea de mustiuc observ ca nu ai dat jos bavurile din turnare. Acestea strica estetica si sunt si incomode la pipat
- mustiucul se stefuieste si el si se polisheaza astfel incat la final sa-ti faci freza in el. Pentru asta se foloseste hartie abraziva pana la 1000 dupa care se da cu polish, slefuite cu disc din bumbac.

Pe artea de material folosit trebuie sa stii ca nu orice lemn este bun pentru fabricat pipe din mai multe motive:
- lemnul arde adaugand un gust iute prin carbonizare
- anumite esente de lemn adauga un gust neplacut
- din cauza temperaturilor ridicate, lemnul se poate usca si crapa

La fabricarea unei pipe trebuie sa tii cont de anumite elemente geometrice cum ar fi, alinierea canalului de fum tangent la fundul bolului.

Ca sa-ti vinzi pipele trebuie sa le prezinti si dimensiunile: Diametru camera de ardere, forma camera de ardere, adancime camera de ardere, diametru canal de fum, dimensiunile exterioare si materialele folosite. Iti recomand ca dupa ce-ti faci mana sa cumperi briar de calitate.

Asteptam si alte poze si te asteptam la intalniri pentru a le vedea natur.
Humidor
 

Re: Producator nou

Mesajde ghibortz » 10 Noi 2010, 10:43

felicitări.
deşi sunt adeptul fumatului din orice poate susţine o grămăjoară de tutun prefer totuşi o pipă executată din cel mai eficient material şi cu finisaj cât mai fin.
asta până când le stric cu lipsa mea de atenţie.
oricum arată foarte atrăgător texturile.
cred că un poliş cu carnauba o să le pună mai bine în valoare.
şi binenţeles puteţi lucra la evidenţierea prin contrastare cu diverse baiţuri a liniaturilor fibrelor lemnului.
aşa "nefinisate" arată ca o mobilă.
dar oricum sunt nişte freehanduri reuşite după părerea mea.
la un preţ de genul 150-250 RON şi să fi fost din briar aş fi dat fără dar şi poate (dacă aş fi avut bani :15) )
spor la treabă în continuare.
ghibortz
 


Înapoi la Producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron