Risc sau Placere ?

Igiena, precautii, statistici, avertismente

Risc sau Placere ?

Mesajde zudo » 29 Iun 2010, 17:28

Un articol interesant, gasit de Humidor
Fumatul pipei si sanatatea
"Risc sau Placere"
de dr.Mark Beale - psihiatru, cercetator, profesor
Charleston, SC.


Pentru a ne decide daca fumam sau nu, trebuie sa constientizam riscurile si beneficiile. Din pacate datele stiintifice care incearca sa cuantifice riscurile fumatului pipei raman insuficiente.
In 1964, Chirurgul Sef al SUA a emis un raport de marca in privinta consumului de tutun. Acest raport, ce descria pericolul fumatului de tigarete, inclusiv privind bolile cardiace, afectarea pulmonara si riscul crescut de cancer, a starnit atentia publica fata de consecintele pentru sanatate ale acestui obicei.
In mod special, acest raport confirma ceea ce se suspecta de ceva vreme, si anume ca fumatul tigaretelor poate fi periculos.
Oricum, concluzia relevata de mai multe studii privind fumatorii de pipa a fost aceea ca acestia tind spre o speranta de viata mai lunga decat a populatiei, in general!
O reviziune subsecventa acestui raport, aparuta in 1979, conclude faptul ca fumatul pipei creste rata mortalitatii fata de cea a nefumatorilor, dar efectul a fost gasit minimal in comparatie cu fumatorii de tigarete.
Fumatorii de pipa care consuma 4 sau mai putine boluri de tutun pe zi au o rata de mortalitate mai mica decat nefumatorii - insemnand ca rata mortalitatii a fost gasita mai mica pentru fumatorii ocazionali de pipa decat a populatiei generale.
De atunci,alte rapoarte au fost emise, inclusiv Raportul Chirurgului Sef al SUA din 1982 - care concluzioneaza ca fumatorii de pipa au un risc de 2 - 4.3 ori
mai mare pentru cancerul pulmonar decat nefumatorii. Oricum, studiile pe care s-a bazat aceasta concluzie nu fac diferenta dintre fumatorii de pipa care inhaleaza si cei care nu. Este de presupus ca cei care nu inhaleaza prezinta un risc mai redus.
Alte raspunsuri interesante gasim la un studiu suedez facut pe gemeni, care releva faptul ca gemenii fumatori de pipa traiesc mai mult decat cei nefumatori.

Alte potentiale riscuri
Important de retinut ca riscurile se refera la morbiditate si nu la mortalitate ! Acestea includ boli cardiace, boli cronice pulmonare, cancer de buza, limba si gat. De fapt, cel mai mare risc pentru fumatorii de pipa poate fi dezvoltarea unui cancer de buza. Acest tip de cancer este mult mai usor de tratat ,are un prognostic bun si, de aceea, nu este reflectat in studiile privind mortalitatea.

"Cand un taietor de lemne simte nevoia unui prieten"
Un vechi slogan publicitar al Briggs Pipe Tobacco - "When a Feller Needs a Friend" cred ca subliniaza aspectele psihologice ale fumatului pipei. Acest fenomen reprezinta ideea unui confort mental ce poate fi gasit si in alte slogane publicitare precum "Relaxeaza-te cu Marxman" - folosit de o firma de pipe new-york-eza. Intradevar, cand examinam riscurile si beneficiile fumatului de pipa, trebuie sa luam in considerare si psihologia aferenta acestui hobby.
Multi pipari spun ca o mare placere a vietii este sa te bucuri de un tutun bun intr-o pipa favorita. Cuvantul cheie este "bucurie".
Beneficiile psihologice ale fumatului pipei au fost descrise de multi cei care se bucura de acest hobby, intre care Mark Twain, Albert Einstein si multi altii. Einstein credea ca fumatul pipei ii faciliteaza o stare de claritate in gandire, atunci cand lucra la un proiect dificil. Multe fotografii il arata la lucru cu pipele sale preferate.
Fumatorii de pipa adesea citeaza una din remarcile sale celebre: "Cred ca fumatul pipei contribuie cumva la o gandire calma si obiectiva in toate activitatile umane". Intradevar, este dificil de masurat calitatile calmante ale pipei si posibilele beneficii in munca, productivitate, relationare si relaxare a fumatorului de pipa.
In studiile viitoare poate vom afla ca savurarea cu moderatie a pipei poate prelungi viata, intr-un mod similar cu recentele descoperiri privind prevenirea unor boli cardiace prin consumul moderat de alcool (vin rosu -n.t.).
In realitate, fumatorii de pipa experimentati nu au nevoie de raspunsuri stiintifice pentru a constientiza faptul ca acest obicei reduce stresul. Acest lucru il stiu din proprie experienta. Cu toate acestea, oamenii de stiinta sunt interesati de acest fenomen si multi cred ca reducerea stresului poate prelungi viata. Unii cercetatori cred ca fumatul reduce stresul prin stimularea "centrilor recompensatorii" din creier si influenteaza benefic chimia neuro-cerebrala (ex.dopamina). Modificarile chimice duc la calmare si reducerea anxietatii.

Riscuri vs beneficii
Sunt riscurile fumatului pipei depasite de beneficii ? In prezent nu sunt suficiente date stiintifice pentru a defini clar riscurile pentru sanatatea fumatorului de pipa. Riscul de cancer si moarte prematura par a apartine mai mult fumatorilor inraiti de tigarete .
Cum pot fi comparate riscurile fumatului pipei cu alte obiceiuri, cum ar fi condusul auto ? Numai tu poti sa decizi pentru tine insuti.
Daca alegi sa fumezi, trebuie sa fii atent cu ceilalti nefumatori, indiferent daca esti de acord sau nu cu parerea lor despre fumat. Expunerea nedorita a cuiva la fumul de tutun strica imaginea fumatorului de pipa si ii victimizeaza pe nefumatori.
Daca simti ca riscurile sunt rezonabile si alegi sa fumezi, studiile disponibile spun ca trebuie sa o faci cu moderatie si fara inhalare. Ingrijorarea aratata fata de fumatul pasiv, fumul "second-hand" exhalat de fumatori, trebuie sa-ti spuna ca e de preferat sa fumezi numai in zone bine ventilate si/sau dotate cu instalatii de purificare a aerului.
E penibil sa certi pe cineva care doreste sa se bucure de o pipa ocazional, si foarte probabil, fumatorul de pipa nu vrea sa se certe cu nimeni, oricum.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde Molia » 29 Iun 2010, 21:36

Tradusa de Google? Un model bun pentru un articol in brosura periodica.
Ce ar trebui sa tina minte cititorii oricarui raport al US Surgeon General e politica impusa tuturor medicilor ca toate decesele celor care s-au expus voluntar la fum de tutun si nu sunt accidentale, suicid sau omucidere sa fie puse pe seama fumatului. Daca adunam fumatorii de tutun cu cei de canabis (aproape inca pe-atatia) iar apoi scadem procentajul care are drept cauza factorul uman, numarul de morti atribuite fumatului tot va fi mai mare decat numarul acestora. Aici termenul fumator nu se refera la cei care practica zilnic activitatea ci la cei care au fumat vreodata in viata lor.
Daca suntem judecati dupa ce nu ne mai putem apara pentru modul de viata ales, subliniez din nou necesitatea sa ne declaram cultura distincta, macar sa definim discriminarea. Orice alta practica interzisa de lege are provizii de nevinovatie. Fumatul in propria locuinta sau in localuri dedicate culturii fumatului sa fie aparat de o lege scrisa.
Molia
 

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde zudo » 30 Iun 2010, 07:26

Am tradus-o in graba, fara pretentii literare, fara Google. Daca o vreti pentru revista trebuie cosmetizata ... nu am avut timp .
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde Radu-Mihai » 30 Iun 2010, 11:11

Personal consider ca pufaitul unei pipe si nu inhalarea fumului rezultat,nu poate fi decat o placere...riscul fiind poate doar a salivei inghitita si cu ajutorul "lichidelor" ce acompaniaza ritualul fumatei!
O doza de risc exista,dar ce nu e riscant in viata: mersul pe strada,cu automobilul si alte asemenea posibilitati ce-l fac pe om vulnerabil...un cardiac nu se va apuca sa faca jogging,un bolnav de TBC nu va fuma in draci tigarete,doar daca vrea sa se sinucida,incarcand statisticile cu inca unul care more din cauza fumatului, chipurile,el fiind oricum "pe duca"!... :ymdevil:
Deci, nu mai citesc tot felul de articole alarmiste, de multe ori pseudostiintifice si avand conotatii comerciale...las doar placerea unei fumate sa ma cuprinda! :2)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde alinapopa38 » 17 Aug 2011, 13:37

e placere :) cred ca riscuri sunt in cazul tigarii
alinapopa38
 

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde Learned » 01 Apr 2014, 10:15

Riscul prezentat de tutun e exagerat pentru a justifica taxarea excesiva.

Adevarul dupa parerea mea este ca fumatul cu moderatie este benefic sanatati, reduce stresul care este mult mai daunator decat efectele nocive ale tutunului.
Care, in comparatie cu ce inhalam zilnic datorita poluari(metale grele de exemplu) mi se par de neglijat.
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde pari » 07 Apr 2014, 08:50

Am auzit ca exista studii pro tutun, dar...nu sunt politically correct sa fie mediatizate !?! ::10)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde Learned » 07 Apr 2014, 16:48

http://www.livescience.com/15115-5-heal ... sease.html

Multe din studiile care arata beneficiile tutunului de fapt incep prin a incerca sa determine cat te nociv este fumatul iar cercetatori se scarpina in cap cand descopera exact opusul.

Nu mai spun ca multe persoane care au trait peste 100 de ani fumau, link: http://www.forces.org/evidence/hamilton ... oldest.htm

Bineinteles, orice abuz are efecte negative, de exemplu fumatul a 2 pachete pe zi. Dar sunt sigur ca daca aceasi persoana ar manca aceasi cantitate de zahar in locul cigarilor ar fi intr-o situatie mult mai grava.
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Risc sau Placere ?

Mesajde TLGTLC » 07 Apr 2014, 20:50

Nu cred ca are vreo importanta cat de nociv este sau nu fumatul. Stiu ca este nociv, costisitor, imoral etc. dar in multe zile a fost singurul care mi-a oferit momente placute. Un lucru benefic pe care l-a identificat sotia mea este ca atunci cand fumez o pipa comunicarea merge mult mai bine si luam deciziile mult mai calm. In rest e ca-n bancul ala...de mult puteam sa ajungem dincolo...dar tu nu si nu, sa traim sanatos!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron