In apararea fumatorilor (2003, Lauren A. Colby. Version 2.5)

Igiena, precautii, statistici, avertismente

In apararea fumatorilor (2003, Lauren A. Colby. Version 2.5)

Mesajde zudo » 04 Iul 2010, 22:42

===Prolog===
Această carte îşi are geneza în unele lecturi şi cercetări pe care le-am făcut acum câţiva ani, referitoare la cauzele maladiei SIDA. Majoritatea oamenilor cred că SIDA se datorează unui virus, virusul HIV. Există, însă, un număr considerabil de oameni de ştiinţă disidenţi care pun sub semnul întrebării faptul că virusul HIV reprezintă cauza adevărată a maladiei SIDA. Unii chiar manifestă dubii în privinţa faptului că virusul însuşi a fost izolat. O carte excelentă care expune această controversă este „Re-Thinking AIDS” (Re-considerarea SIDA), de Robert Root-Bernstein, ISBN 0-02-926905-9, Editura Free Press, 1993.
Până acum, nu s-a hotărât niciodată dacă aşa-zisul „Virus HIV” cauzează sau nu SIDA. Există argumente puternice de ambele părţi. Unii, precum profesorul Duesberg, susţin că virusul există, însă că ar fi inofensiv. El scoate în evidenţă faptul că SIDA, în mod ipotetic, nu se dezvoltă decât după mulţi ani de la expunerea la virus. Acest fapt presupune ipoteza cum că ar acţiona un virus de tip „lenticular” (cu reacţie întârziată). Însă nu s-a descoperit niciun fel de „virus lenticular” care să cauzeze orice altă maladie la oameni. Potrivit lui Duesberg şi altora care împărtăşesc aceeaşi cauză, virusul HIV este doar o „pisicuţă”; infectarea poate determina unele simptome asemănătoare gripei, însă nu există efecte pe termen lung. Testele pentru virusul HIV nu verifică de fapt prezenţa efectivă a virusului. Ele testează, mai degrabă, dacă o persoană a dezvoltat anticorpi împotriva virusului. Însă în cazul altor virusuri, dezvoltarea de anticorpi înseamnă, în general, faptul că individul a dezvoltat cu succes metode de apărare împotriva maladiei. De ce, spune Duesberg, ar fi diferit virusul SIDA? Robert Gallo, cercetătorul guvernamental care pretinde că a descoperit virusul HIV, expune, evident, un punct de vedere diferit. El susţine că virusul şi nimic altceva reprezintă cauza SIDA. De fapt, acelaşi lucru îl susţin şi toţi oamenii de ştiinţă şi cercetătorii angajaţi de guvern sau de orice organizaţie privată care primeşte fonduri pentru cercetare din partea guvernului. Opiniile diferite nu sunt permise şi, într-adevăr, Duesberg nu a reuşit să obţină fonduri pentru propriile cercetări şi a primit refuzul publicaţiilor ştiinţifice de a-i publica lucrările, de teamă că acestea ar susţine indignarea faţă de „instituţia sănătăţii”. Deşi nu s-a stabilit niciodată dacă SIDA este cauzată de un virus sau de altceva, am început să văd, destul de clar, că există o „instituţie a sănătăţii”, formată din funcţionari publici din agenţii, precum Serviciul Sănătăţii Publice, Centrele de Epidemiologie, Institutele Naţionale de Sănătate etc. şi cercetători şi oameni de ştiinţă din centre private care depind de fondurile guvernamentale pentru finanţarea cercetării. A devenit, de asemenea, foarte evident faptul că instituţia sănătăţii este foarte puternică; şi faptul că pune în aplicare dogme convenţionale şi rigide, şi că nu tolerează opoziţia. Totodată, a devenit evident curând faptul că instituţia sănătăţii măsluieşte periodic evidenţele; că statisticile şi alte date sunt de regulă îndosariate, capsate şi mutilate pentru a „dovedi” faptul că dogma oficială este adevărată. CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Centrele de Epidemiologie şi Prevenţie), spre exemplu, au modificat definiţia SIDA de trei ori. Mai mult, există o tendinţă a acestor modificări. De fiecare dată când a fost modificată definiţia, includea din ce în ce mai multe femei (potrivit ultimei definiţii, orice femeie cu cancer cervical, ce rezultă pozitivă la testele oficiale HIV, este considerată a avea SIDA). În plus, fiecare modificare a definiţiei a extins numărul de persoane considerate a avea SIDA astfel încât, deşi potrivit definiţiei originale epidemia SIDA părea că este în descreştere, noile definiţii susţineau că aceasta exploda.
Mi-am amintit că Matilda Krim, un cercetător privat al maladiei SIDA, care primeşte fonduri guvernamentale, a apărut la televizor acum 7 sau 8 ani, pentru a declara că existau 2.000.000 de oameni infectaţi cu HIV în SUA şi că, probabil, vom fi văzut curând 2.000.000 de cazuri de SIDA (acest lucru nu s-a întâmplat).
M-am întrebat de ce muşamalizează aceşti oameni evidenţele. Răspunsul a devenit evident: BANII. Oamenii guvernului doreau să-şi extindă şi să-şi mărească agenţiile şi să promoveze în carieră; iar oamenii din afara guvernului îşi doreau din ce în ce mai mulţi bani pentru proiectele lor de cercetare private. Până în acel moment, acceptam destul de mult opinia stabilită în privinţa fumatului, adică faptul că este nociv şi că poate determina cancerul pulmonar. Însă atunci când am realizat atitudinea instituţiilor sănătăţii în privinţa SIDA, am început să-mi pun unele semne de întrebare. Ar fi posibil ca statisticile guvernului în ceea ce priveşte fumatul, asemănător celor referitoare la SIDA, să fie măsluite pentru a produce rezultatul dorit? Am început un proiect de cercetare de doi ani, al cărui rezultat este această carte.
Ca urmare a acestui proiect, am aflat multe lucruri. Mă tem că cel mai important a fost faptul că am aflat că statisticile guvernului în privinţa fumatului, precum cele referitoare la SIDA, nu sunt surse de încredere. Date importante, precum cele 400.000 de cazuri de „decese anuale cauzate de fumat", sunt pur şi simplu invenţii. Studiile care par să nege „pericolele" fumatului, spre ex. studiile pe animale sau unele studii privind fumatul pasiv, sunt fie ignorate, fie supuse manipulării şi distorsionării pentru a le alinia poziţiei oficiale.
Am scris această carte pentru a dezaproba falsa propagandă sălbatică şi iresponsabilă anti-fumat, care pune adevărul în umbră. Nu mă aştept ca ea să producă vreodată ceva bani şi nici nu mi-am propus acest lucru. Au fost trimise copii ale acestei cărţi multor edituri, însă cele subvenţionate, care primesc bani pentru tipărirea şi promovarea de carte, au refuzat-o. Toate acestea demonstrează faptul că, în această ţară, „dacă îţi doreşti presă liberă, trebuie să deţii o instituţie de presă".
M-au ajutat multe persoane la acest proiect. Soţia mea, Kristine, deşi este nefumătoare, mi-a încurajat eforturile şi îi dedic ei această carte. Peter Petrakis, fost scriitor de carte de sănătate din Washington D.C., ce locuieşte acum în statul Washington, mi-a pus la dispoziţie o mare parte din materialul iniţial, inclusiv citatele lui Mark Twain şi studiile de autopsie. Am extras idei din mesajele scrise pe fluxul de ştiri alt.smokers de pe Internet de persoane precum Joe Dawson, Robert Wagner şi Ed Dambik. Jennifer Kraljevich a realizat coperta.
Precizările legale nu ar trebui să fie necesare, însă le expun oricum. Nu sunt angajat la nicio companie de tutun. Nu deţin acţiuni în tutun. Nu am lucrat niciodată pentru vreo companie de tutun în calitate de avocat sau în vreo altă funcţie. Nu sunt nici cultivator de tutun, nici nu particip la vreo afacere de vreun fel în care obţin câştiguri din creşterea, vânzarea sau distribuţia vreunui produs din tutun.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: In apararea fumatorilor (2003, Lauren A. Colby. Version

Mesajde zudo » 04 Iul 2010, 22:43

==Cap.I. Isteria==
Sunt un barbat in varsta de 64 de ani care fumeaza tigari de foi si pipe inca de la 18 ani. De curand, insa, la fel ca si alti fumatori, m-am gasit vanat si reprimat de Campania guvernamentala anti-fumat .
In fapt, am fost dat afara din unele din cele mai bune restaurant din tara, din cauza obiceiului meu de a fuma! Ceea ce ma roade pe mine personal e prejudecata impotriva fumatorilor de tigari de foi si pipa!
Raportul Chirurgului Sef (al SUA), lansat in 1964, nu releva efecte morbide pentru fumatul pipei sau fumatul moderat al tigarilor de foi. Intradevar, studiile pe care s-a bazat documentul aratau ca fumatorii de pipa traiesc mai mult decat nefumatorii. Singura exceptie o reprezentau fumatorii de pipa care se lasa de fumat. Ei mor mai repede decat nefumatorii sau fumatorii de pipa activi. Autorul raportului a speculat , motivand ca fumatorul de pipa s-a lasat de acest obicei din cauza unei boli.
In aceasta carte voi arata ca aceasta campanie impotriva fumatului se bazeaza pe statistici false si minciuni, pur si simplu. Voi arata ca legaturile dintre fumat si boli nu au fost inca dovedite si ca, intradevar, statisticile internationale sugereaza lipsa acestor conexiuni. Mai mult, voi arata ca estimarile guvernamentale referitoare la “smoking-related deaths” (morti cauzate de fumat) sunt pur si simplu frauduloase iar recentul raport EPA tinde sa prezinte riscul fumatului pasiv pe baza unor “dovezi” fabricate, pe care chiar cercetatorii EPA le gasesc deplasate.
Mai intai, poate fi folositoare putina istorie. Din Enciclopedia Cumulativa Winston, publicata in 1911: “ Fumatul , conform surselor general acceptate, a fost introdus in Anglia de Sir Walter Raleigh dar Camden spune ca practica fumatului a fost raspandita de catre Drake si tovarasii sai, dupa intoarcerea lor din Virginia, in 1585. Li s-au opus cu inversunare atat conducatorii laici cat si preotii din acea vreme. Papa Urban al VII-lea si Inocentiu al IX-lea au emis bule de excomunicare impotriva folosirii prizatului tutunului in biserici, iar in Turcia era considerat o ofensa capitala. In cantonul Berna prohibitia tutunului era cuprinsa in cele 10 porunci, imediat dupa cea a interzicerii adulterului . Toate interdictiile, de sorginte regala sau religioasa, nu au prevalat in timp, iar acum tutunul este cel mai uzitat produs de lux de pe fata pamantului.”
Extensiv folosit dar, niciodata, fara sa nu genereze controverse. La aniversarea a 70 de ani, in 1905, Mark Twain spunea : “Am ajuns la varsta de 70 de ani respectand strict o schema de viata care ar fi ucis pe oricare altul. Suna ca o exagerare, dar asta e regula obisnuita pentru atingerea unei varste inaintate. Daca examinam programul de viata al oricaruia dintre acesti batrani guralivi, vom gasi ca obiceiurile care i-au pastrat in viata, pe noi ne-ar fi distrus… Aici voi emite o maxima … aceea ca nu poti ajunge la senectute mergand pe drumul altuia…
Mi-am impus regula de a nu fuma mai mult de un trabuc odata. Nu am alta restrictie in privinta fumatului. Nu-mi amintesc cand m-am apucat de fumat. Stiu doar ca era in timpul vietii tatalui meu si ca ma feream de el. Ne-a parasit devreme, in 1847, cand aveam putin peste 11 ani; de atunci fumez in public. Ca un exemplu pentru ceilalti, si nu pentru ca mi-ar pasa de moderatie in ce ma priveste, nu am fumat niciodata inainte de a adormi si imediat dupa trezire. E un obicei bun. Zic, pentru mine, dar multi dintre voi stiu foarte bine ca nu e folositor oricaruia ce-ncerca sa ajunga la 70 de ani… Azi sunt 60 de ani de cand fumez”
Deci, chiar si in “Epoca de Aur” a fumatului, se gaseau cei care credeau ca este un pacat, sau mai rau, precum tatal lui Mark Twain. In ultimii ani, insa, avem parte de un atac, nemaiintalnit in istorie, impotriva fumatorilor, ca acesta, purtat de guvernul Statelor Unite. O agentie special constituita, sub autoritatea Chirurgului Sef al SUA , pentru a emite sau fabrica statistici care sa prezinte pericolul fumatului. Se numeste “Council on Smoking and Health” (Consiliul Fumatului si Sanatatii) dar activistii anti-fumat il numesc “Consiliul Fumatului sau Sanatatii”.
In Congres, deputatul Henry Waxman a cerut directorilor companiilor de tutun sa apara in fata subcomisiei sale. Ia hartuit si redus la tacere cand au incercat sa vorbeasca si le-a cerut sa raspunda numai cu “da” sau “nu” la intrebari la care nu se poate raspunde numai asa. Aceste tactici imi amintesc de cele folosite de Senatorul Joe McCarthy, atunci cand persecuta pretinsi “comunisti”. Waxman avea propriul sau “Roy Cohn” (Roy Marcus Cohn – procuror, principal acuzator in comisia lui McCarthy), ce ii soptea conspirativ la ureche !
In Maryland, California, si in statul Washington, au fost adoptate interdictii generale pentru fumat. La fel in statul New York. Nu a contat ca peste tot unde s-au adoptat astfel de interdictii s-au redus drastic profiturile barurilor si restaurantelor, cluburilor etc, care depindeau de fumatori! Nimic nu va linisti zelul prohibitionistilor, decat o eventuala interdictie totala a consumului de tutun.
Dar sunt toate acestea justificate ? Europenii par sa nu gandesca la fel (in 2003 !). In Italia se gasesc inca scrumiere in lifturi. In Anglia, oamenii inca detin tigari si tigarete in propriile case pentru a le oferi musafirilor. Un proeminent cercetator britanic, nefumator, ce si-a petrecut intreaga viata pentru a dezvolta o teorie despre cancer, a scris multe lucrari, punand sub semnul intrebarii asocierea fumatului cu morbiditatea. Despre asta, mai tarziu.
Incepand din 1981, in calatoriile anuale in Martinica si Guadelupe, insule caribiene detinute de Franta, atat sotia mea cat si eu am fost martorii atitudinii relaxate a europenilor vis-a vis de fumat. La hotel toata lumea fuma ! Unii tigarete, altii trabuc sau pipa. La micul dejun, pranz sau cina, am fumat trabuc ori pipa si nimeni nu s-a plans, cu exceptia ultimei zile. In acea ultima zi, un grup de americani s-a asezat langa noi la micul dejun, si, bineinteles, o tanara a inceput sa se planga, cu voce tare, de fumul meu.
Intr-o zi, in timpul calatoriei noastre, am optat pentru o croaziera de o zi pe un vas cu fund din sticla. Era un grup de francezi la bord. Noi ne aflam sus, pe cea de-a doua punte, si eu fumam obisnuitul trabuc cand sotia mea a decis sa coboare sa-si ia o Cola. Numai ce a plecat si o tanara frantuzoaica s-a apropiat de mine, intr-un mod chiar agresiv. Era imbracata in pantaloni scurti si un top decoltat (sunt batran , nu si orb ). Cand mai avea 3 pasi pana la mine, s-a oprit brusc. M-am gandit atunci “Oh-Oh!, imi va cere sa-mi arunc trabucul”. Gresit ! Si-a scos o tigareta. Am crezut apoi ca doreste sa-si aprinda tigarea de la trabucul meu, dar mi-am imaginat ca nevasta-mea nu va aprecia un asemenea gest intim, asa ca m-am scotocit prin buzunare si i-am dat cutia de chibrituri.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron