Capitol

Re: Capitol

Mesajde TLGTLC » 05 Ian 2011, 21:42

Eu la fumat viteza am bagat tutun de tigari care face un jar mai puternic si a ars si din perete. Cu cel de pipa cred ca reusesti doar daca ai vreo uscatura tinuta de nu mai stii cand. E pacat sa strici bunatate de tutun. Mirosul din mustiuc l-am scos in apa cu Fairy tinut peste noapte intr-un pahar. Nu a ramas nici un gust de detergent. Iar apa era aproape de fierbere cand l-am bagat. Succes.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Capitol

Mesajde Twain » 06 Ian 2011, 02:21

Dacă încerci "fumatul viteză" să te aştepţi să muşte şi din perete, cum a zis şi TLG. Iar dacă foloseşti tutun de ţigări, ai mari şanse să-ţi impregnezi pipa cu "aroma" lui.

Eu folosesc alcool rafinat pentru a scoate mirosuri. Umplu pipa cu alcool şi îl schimb la fiecare oră. După 5-6 schimburi şterg pipa interior-exterior şi o las la uscat până a doua zi. De obicei e suficient ca să iasă orice miros, dar dacă mi se pare că mai are vreun iz, repet procedura.
Mă feresc să bag pipele în apă, tocmai ca să nu mă trezesc cu vreo deformaţie sau crăpătură. Alcoolul se evaporă mult mai repede din ţesuturile lemnoase ale briarului.
O singură dată am spălat o pipă cu apă, dar numai forţat de împrejurări (accidental, când vroiam s-o scutur, am scăpat-o într-o chiuvetă cu vase X_X ).
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Capitol

Mesajde victor » 10 Ian 2011, 14:42

[quote="TLGTLC"]Eu la fumat viteza am bagat tutun de tigari care face un jar mai puternic si a ars si din perete. Cu cel de pipa cred ca reusesti doar daca ai vreo uscatura tinuta de nu mai stii cand. E pacat sa strici bunatate de tutun. Mirosul din mustiuc l-am scos in apa cu Fairy tinut peste noapte intr-un pahar. Nu a ramas nici un gust de detergent. Iar apa era aproape de fierbere cand l-am bagat. Succes.

Si asa am facut! Am conectat pipa la furtunul de gradina (lung de 30m si cu 2cm in diametru). Profitind de volumul de aer curart pe care am putut sa-l inhalez (9,4l) am prajit pipa timp de jumatate de ora cu 50g de tutun virginia, Camel pentru tigarete rulate. PRAJIT este termenul corect, pentru ca pipa s-a incins teribil. A ars tot ce era raumirositor in ea, degajind o duhoare puternica de solventi si plastic pina cind am obosit si am terminat plicul de tutun. Dupa racire si uscare, a doua zi, am aprins pipa. In sfirsit fumeaza ca o pipa. Nu mai pute! :41)
[quote="Humidor"]Daca ai rabdare si nu gasesti burghiu pana la urmatoarea intalnire, o aduci atunci.

Am gasit si burghiul potrivit. Are si loc pentru filtru acum. :1) Oricum, multumesc pentru sprijin!

PS: Aici ma opresc cu cumparatul de pipe Capitol. ::44)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Anterior

Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron