Capitol

Capitol

Mesajde victor » 21 Dec 2010, 14:46

JPB. 150 lei. Medie spre mica. Filtru de 6mm.
Acum am trei pipe Capitol. Le gasesc excelente pentru purtatul in buzunare, iesitul la bere sau alte momente in care nu vrei sa folosesti o pipa scumpa. Un raport calitate-pret excelent.
Fişiere ataşate
IMG_4863.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Capitol

Mesajde Cristi Tanase » 21 Dec 2010, 15:19

Sa o fumezi cu placere!
Cristi Tanase
 

Re: Capitol

Mesajde zudo » 21 Dec 2010, 19:15

Ideala pentru scopul propus ! Sa-ti fumeze rece !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Capitol

Mesajde ghibortz » 22 Dec 2010, 00:15

Moş Crăciun azvârle deja cu cadouri!?

[quote="victor"]momente in care nu vrei sa folosesti o pipa scumpa.


Care ar fi astfel de momente? :-\
ghibortz
 

Re: Capitol

Mesajde macoveisorinionel » 22 Dec 2010, 12:12

Faina tare! dar te rog nu o duce la o bere.Nu am de lucru si te necajesc. Imi cer scuze,dar incearca sa o scoti la un rum jamaican Captain Morgan aruncat in ciuda, in ochiul negru al unei cafele aromate.Si matale sa privesti irisii celor care privesc satisfactia din...spatele pipei dumitale. Zau merita o incercare! :1)
macoveisorinionel
 

Re: Capitol

Mesajde victor » 23 Dec 2010, 09:49

[quote="macoveisorinionel"]Faina tare! dar te rog nu o duce la o bere.Nu am de lucru si te necajesc. Imi cer scuze,dar incearca sa o scoti la un rum jamaican Captain Morgan aruncat in ciuda, in ochiul negru al unei cafele aromate.Si matale sa privesti irisii celor care privesc satisfactia din...spatele pipei dumitale. Zau merita o incercare! :1)


Ba te necajesc eu! :ymparty: E un Capitol. Mai mult decit bere nu o sa vada.
Insa m-ai nimerit cu romul. Sint un mare iubitor de Havana Club Anejo 7 Anos. Doar. Iar pentru rom am dedicat alte pipe. :24) Capitolulurile sint pentru bere, pipele mai pricopsite pentru rom, vin, vodka, iar pentru Absinthe am Pipoo...
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Capitol

Mesajde victor » 04 Ian 2011, 11:38

[quote="victor"]JPB. 150 lei. Medie spre mica. Filtru de 6mm.
Acum am trei pipe Capitol. Le gasesc excelente pentru purtatul in buzunare, iesitul la bere sau alte momente in care nu vrei sa folosesti o pipa scumpa. Un raport calitate-pret excelent.

150 lei. Risipa :15)
Filtru de 6mm. Rahat. Nu intra suficient in mustiuc, iar mustiucul nu poate intra in shank. Nu-i pot pune filtrul... :15)
Nu. Nu am trei Capitol. Am doua Capitol si un gunoi. Sau cel mult un obiect in forma de pipa pe care poti sa-l folosesti la ciorba in loc de ardei iute. La prima fumata, cu filtru de balsa ciopirtit cu briceagul pentru ca cele de meerschaum nu intra, mi-a luat gura foc. M-a lovit cu o originala combinatie de tabac, tiner, plastic si dracu mai stie ce solvent. M-am abtinut sa n-o arunc. Am curatat vatra cu smirghel. Tot iute. Am curatat shankul cu pila. Tot iute. A stat trei zile cu sare si alcool de 98. Tot iute si toxic. :ymsick:
Am aruncat 150 de lei...
Fişiere ataşate
3.jpg
Dupa ce am razuit vatra pina la lemn curat. Sau asa credeam.
2.jpg
Filtrul nu incape
1.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania
Sus

Re: Capitol

Mesajde Humidor » 04 Ian 2011, 14:42

Ce nu pricep e cum ai reusit sa dai 150 de lei pe ea. 160 e un Danske Club... iar Capitolele erau undeva in jur de 100 lei, chiar sub, la Metro si la alte "supermagazine". Eu am cumnparat una cu 83 lei. ... Daca si Capitolul a ajuns 150 lei atunci nu mai am cuvinte. Hai, inteleg sa creasca pretul la tutun din cauza accizelor dar la pipele Capitol de ce? Nici majorarea TVA-ului nu justifica aceasta crestere.
Humidor
 

Re: Capitol

Mesajde zudo » 04 Ian 2011, 15:06

Pentru ca asa e negustorul roman: lacom si prost. Prefera sa scumpeasca marfa care se vinde...si marfa nu se mai vinde. Prefara sa tina la pret marfa scumpa ... in speranta ca mai apare vreun fraier. El se afla intr-o permanenta adversitate cu clientii si autoritatile. Autoritatile sunt in razboi mereu cu comerciantii, consumatorii cu negustorii si, uite asa, ne furam caciula unii altora ...
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Capitol

Mesajde Humidor » 04 Ian 2011, 15:46

Sa facem un calcul, eu mi-am cumparat un Capitol in februarie 2008 cu 83 lei, cand TVA-ul era 19% si cursul valutar 3,5 lei/euro. Acum TVA-ul este 24% si cursul valutar 4,3 (aproximativ).
Reactualizand pretul cu TVA-ul si cursul valutar actual obtinem: 83/1,19/3,5*1,24*4,3=~106 lei. La JPB este 141 lei ( :-? Victore esti sigur ca ai dat 150 lei?)

Deci mai mult de 110 lei nu face un Capitol si nu e vorba numai de bani, e vorba de calitate - e o pipa care nu merita mai mult de 110 lei, deoarece, dupa cum ati vazut, e loterie curata.

Ce mi se pare interesant este ca o pipa Danske Club era in jur de 125 lei pe acea vreme iar cum 125/1,19/3,5*1,24*4,3=160 lei - la JPB este 162 lei! Pe aproape.
Humidor
 

Re: Capitol

Mesajde victor » 04 Ian 2011, 16:40

Nu mai am bonul, nu este exclus sa fi fost 141. 141 sau 150 e cam tot una in mintea mea. Prefer sa rotunjesc.
Una peste alta, e chiar o loterie; iar loteria la magazin nu-mi pare ceva peste care sa trec.
Dar... Oare mai pot face ceva cu pipa?
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Capitol

Mesajde Humidor » 04 Ian 2011, 17:31

Iti adancesc eu gaura ca sa intre filtrul tot si se rezolva :1)
Humidor
 

Re: Capitol

Mesajde victor » 04 Ian 2011, 17:36

Nu pot decit sa-ti multumesc. :41) Eu n-am burghiul perfect. Am mai mici si mai mari :15)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Capitol

Mesajde Humidor » 04 Ian 2011, 17:42

Daca ai rabdare si nu gasesti burghiu pana la urmatoarea intalnire, o aduci atunci.
Humidor
 

Re: Capitol

Mesajde ghibortz » 04 Ian 2011, 21:57

vindeo.
făo cadou.
azvârlo.
şi cumpărăţi alta dacă chiar e necesar.
ghibortz
 

Re: Capitol

Mesajde Augustinus » 05 Ian 2011, 16:44

Mda, ai dat cam mult pe ea, insa greseala a fost facuta si acum trebuie indreptata. Daca nu vrei sa scapi totusi de pipa, poti incerca alte cateva mijloace prin care s-ar putea scapa de duhoarea aia ciudata. Am si eu o pipa Capitol, cu filtru de 6 mm, care a avut aceleasi problema. Initial nu am putut-o fuma si nici nu putea sa scap de ea, pentru ca era un cadou de la sotie. Prin urmare, am incercat mai multe solutii. Prim a fost cea ce alcool si sare, insa n-a mers. Prin urmare, am imprumutat un reamer de la un amic si am eliminat tot stratul ala negru din interiorul bolului. De asemenea, cu o pila fina, am curatat si gatul pipei. Desi nu a disparut cu totul, mirosul a inceput sa se atenueze. Dupa aceea, am incercat altceva: am curatat pipa de lacul de deasupra cu un smirghel de granulatie foarte fina, am recuratat bolul si ... am bagat-o in apa fiarta. E adevarat ca s-a umflat putin, insa dupa uscare si-a revenit. In loc de lac, i-am dat pe deasupra cu ulei de masline si am repetat operatiunea pana a capatat un luciu frumos. Pe tot parcursul acestei operatiuni am evitat orice contaminare cu alcool. M-am gandit ca in loc sa elimine mirosul de chimicale, alcoolul s-ar putea sa-l dilueze si mai tare si sa compromit pipa. Una peste alta, acum pipa respectiva fumeaza destul de bine, nu mai miroase, nu mai are gust iute si infect...simplu spus, poate fi folosita cu incredere.
Exista totusi si cateva neajunsuri: atentie cu apa fiarta, pt. ca s-ar putea ca se schimbe diametrul gatului pipei si astfel mustiucul fie nu va putea sa intre, fie va fi prea larg (dupa uscare); temperatura s-ar putea sa nu elimine izul acela de chimicala (aici depinde de substanta respectiva), ci, dimpotriva, sa-l amplifice, insa, sincer sa fiu, nu prea ai nimic de pierdut; uscarea dureaza destul de mult, asa ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare (eu am lasat pipa sa se usuce aproape o saptamana, pe timp de vara). Prin urmare, daca ai timp, dispozitie si nu ai renuntat la aceasta achizitie, spor la treaba!
PS. Filtre de 6 mm se gasesc la JPB din VIctoriei (eu unul de acolo le cumpar).
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Capitol

Mesajde bim » 05 Ian 2011, 18:22

cred ca cel mai simplu este sa tai filtrele in jumatate... nu mai dai nici o gaura si faci si economie la consumabile. :1)
mirosul se duce sigur ... acum depinde in cat timp.
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: Capitol

Mesajde TLGTLC » 05 Ian 2011, 18:30

Hai sa bag si de la mine. Am luat si eu o pipa sh si avea un gust oribil dar se pare ca asta a fost si motivul vinderii ei pentru ca arata impecabil. Nu a mers nimic din ce am citit pe aici. Si mi-a tunat sa bag tutun de tigari si cu o para de cauciuc de umflat saltele am facut fumat viteza. Am ars-o bine, am curatat-o si nu mai are gust. Si nu incape filtru de 6 mm. Asa ca l-am taiat pe lung dar merge foarte bine cu filtre de la sotie care fumeaza tigari slim.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Capitol

Mesajde victor » 05 Ian 2011, 19:33

Va multumesc pentru sfaturi si implicare. In weekend-ul pe care abia il astept o sa fac doua lucruri:
1: "fumat viteza". imi place ideea. Daca arde tot e bine. Sa vedem ce tutun sacrific... :| Sa iau un pachet de Clan...
2: O bag la fiert. Ma gindesc s-o fierb in apa cu tutun.
Saptamina viitoare va povestesc ce a iesit. Daca toate astea dau rezultate bune, ii repar si mustiucul si voi da un anunt; "vind Capitol care fumeaza BINE. 100 Euro" :)) Ori la bal ori la spital! :ymparty:
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Capitol

Mesajde Augustinus » 05 Ian 2011, 21:15

E fabuloasa treaba cu fumarea rapida si nu prea are cum sa dea gres. Cat despre fierbere, sa nu faci infuzie cu tutun. Eu am patit-o. Pe la inceputurile intr-ale fumatului, mi se parea ca pipa mea miroase oribil, astfel ca am facut o astfel de infuzie, cu tutun cu aroma de vanilie si apa plata. Efectul a fost dezastruos, in sensul ca pe pipa s-a depus un fel de mazga al carei miros era departe de a fi unul placut. Prin urmare, ar fi bine sa lasi apa sa-si faca singura treaba. Sunt tare curios cum va decurge reabilitarea pipei tale. Totusi, cei 150 de lei merita o lecuta de respect. Spor si fum rece, in celelalte doua pipe.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron