Kiseru.

Kiseru.

Mesajde Baxter » 17 Oct 2013, 13:06

Desi cred ca nu are nici o asemanare cu fumatul "traditional" de pipa,tot timpul mi-am dorit asa ceva,o Kiseru.Acum am doua ;) .Inca nu am fumat din ea,deoarece nu stiu mare lucru despre fumatul dintr-o asemenea pipa.Se inhaleaza fumul ca si la tigarete sau se pufaie?Sfaturile sunt binevenite de la cei ce au habar despre asa ceva.Fum rece,domnilor si o zi buna.
Fişiere ataşate
DSCF8395.JPG
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Kiseru.

Mesajde Twain » 17 Oct 2013, 17:12

Dacă ai tutun din acela fin, japonez, ca în cutiile din fotografie, poţi să inhalezi. Faci o biluţă între degete (cam cât bobul de mazăre), pe care o pui în vatră şi o aprinzi. După 3-5 fumuri tutunul se va termina, aşa că scuturi vatra în scrumieră, o umpli din nou şi o iei de la capăt. Te poţi opri oricând.
Cu tutun european de pipă nu ştiu dacă e indicat să fumezi. Dacă încerci, totuşi, să ne împărtăşeşti impresiile adunate.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Kiseru.

Mesajde Baxter » 21 Oct 2013, 14:20

:D Drept sa spun,nu ma gandism sa incerc cu tutun de pipa,nu cred ca se preteaza.Am si tutunul adiacent, kizami,si pipele ,din Japonia.Cea lunga este cea traditionala,cea cu bambus este o interpretare moderna a unei kiseru,in viziunea artistului producator,Shigeru Ishida din Tokyo.Cea cu bambus,are vatra mai mare,pentru a se putea fuma cu ea,tutun pentru rulat (are textura asemanatoare cu kizami).
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Kiseru.

Mesajde Twain » 21 Oct 2013, 23:25

[quote="Baxter"]...Cea lunga este cea traditionala,cea cu bambus este o interpretare moderna a unei kiseru,in viziunea artistului producator...

În realitate, situaţia este exact invers: o kiseru tradiţională este cu bambus. Cea lungă observ că are o vergea metalică în loc de bambus, lucru neîntâlnit la o kiseru normală.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Kiseru.

Mesajde Mihai.Petrisor » 22 Oct 2013, 09:30

Adevarat, kiseru traditionala are vergeaua din bambus dar ... pipa japoneza s-a transformat la inceputul secolului trecut intr-un accesoriu care indica si rangul, de unde si inlocuirea bambusului cu metale nobile (aur, argint).
Mai recent, in mana membrilor Yakuza, kiseru a primit si o a doua intrebuintare: fumau cu ea, dar o foloseau si pe post de obiect cu care sa-si strapunga adversarii - pentru o perforare eficienta si rezistenta crescuta maestrii japonezi fauritori de pipe au inlocuit din nou bambusul cu metalul.

P.S. - Baxter, sa le stapanesti sanatos si sa le fumezi cu placere. Kiseru este un adevarat test al rabdarii.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Kiseru.

Mesajde Baxter » 22 Oct 2013, 11:19

[quote="Mihai.Petrisor"]Adevarat, kiseru traditionala are vergeaua din bambus dar ... pipa japoneza s-a transformat la inceputul secolului trecut intr-un accesoriu care indica si rangul, de unde si inlocuirea bambusului cu metale nobile (aur, argint).
Mai recent, in mana membrilor Yakuza, kiseru a primit si o a doua intrebuintare: fumau cu ea, dar o foloseau si pe post de obiect cu care sa-si strapunga adversarii - pentru o perforare eficienta si rezistenta crescuta maestrii japonezi fauritori de pipe au inlocuit din nou bambusul cu metalul.

P.S. - Baxter, sa le stapanesti sanatos si sa le fumezi cu placere. Kiseru este un adevarat test al rabdarii.




Cred ca mai bine nu se putea spune.Multumesc frumos pt raspunsuri.Fum rece,domnilor
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Kiseru.

Mesajde DreamsKeeper » 05 Dec 2013, 17:22

[quote="Baxter"]Desi cred ca nu are nici o asemanare cu fumatul "traditional" de pipa,tot timpul mi-am dorit asa ceva,o Kiseru.Acum am doua ;) .Inca nu am fumat din ea,deoarece nu stiu mare lucru despre fumatul dintr-o asemenea pipa.Se inhaleaza fumul ca si la tigarete sau se pufaie?Sfaturile sunt binevenite de la cei ce au habar despre asa ceva.Fum rece,domnilor si o zi buna.



De unde ai cumparat-o ?
Avatar utilizator
DreamsKeeper
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Dec 2013, 13:22
Sus

Re: Kiseru.

Mesajde Baxter » 06 Dec 2013, 18:15

"De unde ai cumparat-o ?",hmmm...suna cam barbar....o alta adresare/formulare a intrebarii ar fii mai potrivita,inclin sa iti dau un raspuns ,cam ca si intrebarea ta.....,de unde am putut.
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron