Stanwell H.C.Andersen III

Stanwell H.C.Andersen III

Mesajde cristi_l » 21 Ian 2009, 13:24

De mult imi doream o pipa churchwarden. Abia ieri mi-am cumparat unul marca Stanwell model Hans Christian Andersen III de la JPB-ul de pe Victoriei. A costat 245lei, ceea ce este foarte bine, pe pipe-shop.net acelasi model de pipa dar sablata este 102e..a mea fiind polished ar trebui sa fie in jur de 110-115e ::21) Are catva puncte de nisip (3-4) dar mici si compenseaza cu asezarea fibrei, care este foarte dreapta si orientata in sus dandu-i pipei un aspect alungit.
Cu mustiucul lung montat este o pipa de casa, excelenta pentru citit (nemtii chiar ii spun ,,Lesepfeife"-pipa de citit) poti sa tii ambele maini pe carte, nu sa te chinui sa tii cartea cu o mana si o mana la gura sa tii pipa. Fumeaza foarte rece si uscat pana intervine cel mai mare dezavantaj: face condens extrem de mult pe interiorul stemului. Din cauza acestui fum neobisnuit de rece iti doresti sa tragi mai tare si mai des, astfel incingand pipa foarte tare...trebuie luate pauza de racire din sfert in sfert de ora.

Si ce e cel mai bine e ca si stemul scurt si cel lung se potrivesc la o alta pipa stanwell de-a mea, dedicata mixturilor englezesti, astfel ma pot bucura si de aromele de latakia printr-un churchwarden si am 2 pipe x 3 stemuri=6 pipe diferite ::26)


poza nu e reala ca nu am aparatul foto la mine si cu telefonul ies urate (ca cele de la raftul piparului). Modelul asta e, dar nu sablata.[attachment=0]
me253133.jpg
me253133.jpg (6.97 KiB) Vizualizat de 7907 ori
cristi_l
 

Re: Stanwell H.C.Andersen III

Mesajde Humidor » 21 Ian 2009, 15:58

Foarte frumoasa, mai aveau si altele la reduceri?

Anunta-ne si pe noi daca mai treci pe acolo. Ma astept ca si meerschaumurile alea (Altinay) care au zacut in partea dreapta sa le scoata la maritis doar e sezonul reduerilor.
Humidor
 

Re: Stanwell H.C.Andersen III

Mesajde cristi_l » 21 Ian 2009, 16:59

nu m-am uitat si la altceva ca mi se pusese pata pe un churchwarden. Am vazut cat asteptam la casa niste Savinelli parca modelul acela canadian si cu racitor metalic (un fel de radiator pe stem :D ) la 220lei parca
cristi_l
 

Re: Stanwell H.C.Andersen III

Mesajde Cinabru » 22 Ian 2009, 15:04

Frumoasa achizitie, sa o aduci la viitoarea intalnire sa o admiram mai de aproape. Mie mi-a placut si poza de la raftul piparului, frumoase pipe.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell H.C.Andersen III

Mesajde Twain » 22 Ian 2009, 15:38

Parerea mea e ca pipa ta smooth e mai frumoasa decat varianta din poza de mai sus. Eu am o Andersen II sandblast, dar as fi preferat forma smooth.
Iar dintre toate modelele de Andersen-uri, cel mai frumos mi se pare nr. 5. Smooth, bineinteles.

[quote="cristi_l"]...Din cauza acestui fum neobisnuit de rece iti doresti sa tragi mai tare si mai des, astfel incingand pipa foarte tare...

Interesant. Asa ceva patesc si eu cu Andersen-ul meu cand ii montez mustiucul lung. Ba, chiar mai mult: dupa un timp, din cauza racelii fumului, imi apare o senzatie neplacuta la dintii aflati in imediata vecinatate a gaurii mustiucului. Dupa doua-trei fumate, terminate cu dintii iritati, mi s-a redus mult din incantarea resimtita initial, ca am si eu in fine un churchwarden.
Pana acum credeam ca eu gresesc undeva, dar se pare ca e o caracteristica a acestor pipe. Pai... asta le face numai bune de fumat aromatice din alea, salbatice, care musca de limba ca un pittbull. ::10)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell H.C.Andersen III

Mesajde suicune » 14 Mar 2009, 11:05

Am vazut si eu o pipa churchwarden in Valcea la 240 de lei. Vreau sa mi-o cumpar. Acum strang banii :1)
suicune
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron