White Pipe (Ahmet) - Slight Bend

White Pipe (Ahmet) - Slight Bend

Mesajde napoleon » 26 Feb 2014, 15:37

Este oare cineva care are pipa(e) din merschaum fara sa fi schimbat mustiucul? Constat ca sunt foarte multi colegi care au facut acest lucru. Iar la randu-mi o sa fac acelasi demers cu mustiucul de la pipa lu' Ahmet (White Pipe: http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-w ... artikel_en).
La a mea, dupa adaugarea filtrului de 9mm, imbinarea tenonului cu mortisa este imperfecta si evidentieaza o distanta suparatoare de cca. 2,5 mm. Varianta ar fi sa folosesc filtre de balsa, cu care nu ma impac deloc, pe care le pot ajusta cu cutter-ul. Sa pilesc in adancime mustiucul (urasc sa cumpar un obiect nou pe care trebuie sa il ajustez personal ulterior) sau, bineinteles, sa il schimb. Fapt care se va intampla cu certitudine, numai ca trebuie sa imi pun puterea de convingere in aplicare :D

Altfel, pipa nu este large ca pe site, ci mai degraba medie. Insa are inel de argint iar bolul este bine lucrat, fapt care compenseaza o parte din nemultumirile mele. Este ca o garantie germana scrisa in limba turca.
Este prima pipa cumparata din online, dar cred ca este si ultima oara. Raman la parerea ca pipa trebuie cumparata dupa contact fizic direct.

O sa revin cu impresii dupa fumate.
Fişiere ataşate
tu412f.jpg
tu412f.jpg (8.99 KiB) Vizualizat de 5315 ori
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: White Pipe (Ahmet) - Slight Bend

Mesajde Gordon » 26 Feb 2014, 19:09

Imi mentin parerea ca este mult mai rentabil sa comanzi direct de la Ahmet, cu negocierile de rigoare fara a insista pe mustiucul din poliester :). Se pare ca turcii nu prea inteleg partea cu functionalitatea mustiucului. Acesta merita cu prisosinta sa fie inlocuit cu unul nou care poate fi comandat la Janzen: http://www.janzen-pfeifen.de/english/frameset.html
Manual este greu de realizart, avand un vedere precizia de gaurire din mustiuc (tenonul imtra invers si trebuie un alezaj cu tolerante stranse). Cel facut manual de mine pentru pipa white pipe a avut gaura data pe strung.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron