Prima mea pipa din spuma de mare

Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Georgenoriel » 18 Dec 2014, 21:52

Primele mele pipe din spuma de mare. Si urmatoarele doua...
Fişiere ataşate
4.jpg
Prima mea pioa din spuma de mare
alt1.jpg
Tot turcii sunt mai tarii
alt2.jpg
mult mai buni
alt3.jpg
fp3.1.jpg
fp2.1.jpg
fp1.1.jpg
Prima mea pioa din spuma de mare 1
Avatar utilizator
Georgenoriel
 
Mesaje: 4
Images: 0
Membru din: 20 Noi 2014, 23:56
Localitate: BUCURESTI
Fumez pipa din: 0- 0-2014

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde dairen » 19 Dec 2014, 12:45

Superbe.
Sa le fumezi cu placere.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Baxter » 19 Dec 2014, 18:14

Faine pipele, sa le fumezi sanatos. O parere, inclin sa cred, ca prima ta pipa, nu e Barling. De pe la inceputul secolului XX, faceau pipele cu meerschaum african. Si pe vremea aceea, toate pipele aveau case-ul de protectie. Ar trebuii sa aibe logo-ul Barling pe mustiuc. Are? Am si eu un meerschaum identic, ca forma, nu Barling. Si unul Barling, cu piatra africana, de prin anii '20. Le voi poza. Si in fata, e ciobit? :(
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Baxter » 19 Dec 2014, 20:18

Astea sunt pipele despre care vorbeam, Barlingul si cea asemanatoare cu a ta, si logo-ul Barling ( asa ar trebuii sa fie si pe mustiucul tau ).
Fişiere ataşate
549961_402852806476134_727494283_n.jpg
549961_402852806476134_727494283_n.jpg (47.71 KiB) Vizualizat de 17812 ori
967916_870899056273868_1322552155_n.jpg
brling.jpg
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Georgenoriel » 25 Dec 2014, 12:50

Buna,

Ciobita nu e. Si cred ca nici Barling nu pare a fi, chiar daca am cumparat-o ca fiind. Poza cu o pipa similara pe care a-I atasat-o e relevanta. Dar de fumat fumeaza bine si e lucrata binisor ( dar in clasa inferioara celorlalte doua - sincer imi e mila sa le aprind, asa de bine arata ).
Avatar utilizator
Georgenoriel
 
Mesaje: 4
Images: 0
Membru din: 20 Noi 2014, 23:56
Localitate: BUCURESTI
Fumez pipa din: 0- 0-2014

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Georgenoriel » 25 Dec 2014, 13:25

iata mai multe pick - uri.

Daca Barling nu e, ( sincer nu prea ma afecteaza, intrucat fumeaza bine si este spuma de mare autentica) inseamna ca vanzatorul m-a ''trombonit'' pentru un plus de 20-30 de lire. Merci pentru atentionare. ;)

Fiind primele mele pipe din spuma de mare, m-am documentat atat pe forum cat si pe alte situri cum sa le folosesc correct. Pe ''Barling'' am fumat-o deja. Arde mai rece si mai bine decat majoritatea pipelor de briar pe care le am ( am cca 30 de pipe, Dunhill, Peterson , Savinelli, Stanwell, Nimbus, Il Ceppo, Mastro de Paja, Comoy, Orlik, K. Tarp, Søren Refbjerg , Erik Nielsen, Nording, Tom Eltang, Svendborg, Jacopo, etc.. ).
Fişiere ataşate
3.jpg
a
2.jpg
b
6.jpg
c
5.jpg
d
Avatar utilizator
Georgenoriel
 
Mesaje: 4
Images: 0
Membru din: 20 Noi 2014, 23:56
Localitate: BUCURESTI
Fumez pipa din: 0- 0-2014

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Twain » 30 Dec 2014, 20:42

Pipele arată minunat. Felicitări pentru achiziţie.

[quote="Georgenoriel"]...sincer imi e mila sa le aprind, asa de bine arata...

Fumează-le fără grijă. Te asigur că vor arăta şi mai bine pe măsură ce va trece timpul. Am şi eu câteva, pe care le fumez destul de sporadic din iulie 2007. Şi îmi creşte inima când le văd cum se colorează, de la o fumată la alta, în felul acela unic al spumei de mare.

Aşa arată acum pipa mea EagleClaw.

[attachment=0]
eagle 1.jpg


[attachment=2]
eagle 3.jpg


[attachment=1]
eagle 4.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Twain » 30 Dec 2014, 20:44

Şi aşa arată Cobra:

[attachment=1]
cobra 1.jpg


[attachment=0]
cobra 2.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 08:26

Salutare,
Sa stapaniti sanatosi colectiile de pipe si sa va bucurati de ele!
Sint un pipar in devenire, de o saptamana citesc despre toate materialele posibile pentru pipe. Mi-a atras atentia cel mai mult lutul si spuma de mare.
Briar-ul pare un soi de alchimie. Lutul si spuma de mare sint inerte, se curata usor si se pot fuma mai des.
In momentul de fata sint cam indecis, ma gandeam la o pipa Danske Club.
Imi puteti spune va rog daca e recomandabil ca prima pipa sa fie din spuma de mare?
Nu am pus niciodata mana pe una dar din poze si clipuri pare a avea consistenta pietrei ponce. Cand se curata vatra nu se macina usor cu timpul? Mortisa nu se largeste?
Numai bine!
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Gordon » 16 Ian 2015, 08:38

Iti recomand sa negociezi cu Ahmet de la White Pipe, vezi aici subiectul: viewtopic.php?f=14&t=879
Insa, mare atentie, trebuie sa insisti pe ceea ce vrei, altfel e posibil sa-ti livreze altceva. Dar merita, are material foarte bun, la mustiuc sta mai prost (ca dealtfel majoritatea pipelor din meerschaum facute de turci) insa mustiucul se poate schimba dupa.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 08:52

Multumesc mult pentru raspuns! In timp ce scriam intrebarea in legatura cu spuma de mare, mi-ai raspuns la cealalta intrebare. Si printre altele mi-ai recomandat chiar spuma de mare :)
Am multi prieteni in Turcia. In Adana, Gaziantep, Istanbul. As putea sa-i trimit direct la mester. As vrea un model foarte simplu. Il pun sa-i faca un ceai, o limonada, sa-i faca vant cu evantaiul mesterului in timp ce lucreaza, numai sa-mi faca un mustiuc frumos si dintr-un material bun :D
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde Gordon » 16 Ian 2015, 09:11

[quote="sarazin"]Il pun sa-i faca un ceai, o limonada, sa-i faca vant cu evantaiul mesterului in timp ce lucreaza, numai sa-mi faca un mustiuc frumos si dintr-un material bun :D

Din cate stiu eu mustiucurile le cumpara gata facute, nu le face el, doar le ajusteaza la diametru. Problema lor e ca cele "clasice" sunt facute din nylon sau ceva similar, nu acrilic. Cele din acrilic sunt cumparate de la un italian si costa destul de mult, insa au gaura foarte mica. Daca sunt bent nu poti largi aceasta gaura. Cel mai bine e sa nu insisti pe mustiuc, sa-l faca cum stie. Dupa ce primesti pipa il schimbi. Eu [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=15&t=1523]asa am facut[/url] si la fel a procedat si Atzitzi: viewtopic.php?f=14&t=1701 :1)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007
Sus

Re: Prima mea pipa din spuma de mare

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 10:25

[quote="Robaina"][quote="sarazin"]Il pun sa-i faca un ceai, o limonada, sa-i faca vant cu evantaiul mesterului in timp ce lucreaza, numai sa-mi faca un mustiuc frumos si dintr-un material bun :D

Din cate stiu eu mustiucurile le cumpara gata facute, nu le face el, doar le ajusteaza la diametru. Problema lor e ca cele "clasice" sunt facute din nylon sau ceva similar, nu acrilic. Cele din acrilic sunt cumparate de la un italian si costa destul de mult, insa au gaura foarte mica. Daca sunt bent nu poti largi aceasta gaura. Cel mai bine e sa nu insisti pe mustiuc, sa-l faca cum stie. Dupa ce primesti pipa il schimbi. Eu [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=15&t=1523]asa am facut[/url] si la fel a procedat si Atzitzi: viewtopic.php?f=14&t=1701 :1)

Sa o stapanesti sanatos! Foarte frumoasa, exact pe gustul meu. Exact asa ceva as vrea si eu doar ca churchwarden, cam de 18cm. Acum vreau o pipa pe care sa o pot cumpara mai repede sa am cu ce pufai. Am scris la postul cu vatra mai mult.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron