Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804

Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804

Mesajde mrg » 14 Apr 2009, 10:54

Am reusit sa fac in graba azi dimineata cateva fotografii la noua pipa reconditionata (avea cateva zgarieturi destul de urate pe bol), un Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804. (Teoretic, mai am putin de lucru la mustiuc - este oxidata putin la lip.) Nu am apucat sa o fumez, inca, insa am postat pozele ca raspuns la postul lui Humidor (cel cu pipa Humidor-Baaron), in care se referea la vopseaua prea inchisa. Spuneam ca aceeasi problema am avut-o si eu, insa, dupa primul soc, dupa ce am lasat putin briarul sa traga din vopsea, am “sters” pipa cu o carpa putin umeda. (Precizare, vopseaua folosita este una pe baza de apa, nu mai stiu exact nuanta, cred ca mahon inchis, o sa verific.) Rezultatul este unul interesant din pct. meu de vedere si se poate vedea in fotografie. (Ultimele 2 fotografii sunt fara blitz, pt ca lumina acestuia deschide foarte mult nuanta, se poate compara si cu nuanta suportului de plastic.) Pe viitor ma gandesc sa folosesc solutii diluate din vopsea, dupa recomandarea lui Alguhan, desi nici tehnica asta nu e de lepadat. Revin cu un post in curand despre cum fumeaza.
Fişiere ataşate
Butz Choquin - Vendome - Prototype Nr1804 (6) c.jpg
Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804
Butz Choquin - Vendome - Prototype Nr1804 (6) c.jpg (78.91 KiB) Vizualizat de 5630 ori
Butz Choquin - Vendome - Prototype Nr1804 (3) b.jpg
Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804
Butz Choquin - Vendome - Prototype Nr1804 (3) b.jpg (73.9 KiB) Vizualizat de 5629 ori
Butz Choquin - Vendome - Prototype Nr1804 (1) a.jpg
Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804
Butz Choquin - Vendome - Prototype Nr1804 (1) a.jpg (72.99 KiB) Vizualizat de 5629 ori
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804

Mesajde Humidor » 14 Apr 2009, 15:10

Inetresanta textura. Eu am facut un experiment cu o bucata de briar de 3mm grosime taiata din lateralul unui bloc. I-am dat cu bait pe baza de alcool pe o fata si uitandu-ma pe spate am costatat ca s-a infiltrat pana in partea cealalta adica 3-4mm. Evident, numai in anumite puncte a trecut.
Asta inseamna ca baitul patrunde adanc in nervuri.
Problema apare cand aplici dupa smirgheluire al doilea strat cu alta culoare si se dizolva coloarera din prima mana producand doua efecte: prima mana (negru) se decoloreaza, a doua mana(galben) se murdareste. Efectul in ansamblu este scaderea contrastului.

Cred ca se poate rezolva cu doua tipuri de bait, primul, cel inchis sa fie pe baza de alcool si al doilea sa fie pe baza de apa.
Humidor
 

Re: Butz Choquin - Vendome - Prototype No.1804

Mesajde mrg » 14 Apr 2009, 15:52

Cred ca am citit ceva in sensul asta - intai bait cu alcool si dupa bait cu apa, pe net, la un pipier american, parca. Merita incercat. Eu unul cred o sa incerc, insa direct pe pipa, pt ca nu detin bucatele de briar.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron