Cele mai noi (si probabil cele mai vechi)

Cele mai noi (si probabil cele mai vechi)

Mesajde Molia » 02 Aug 2009, 11:33

Gasite la 40 lei bucata, la targul colectionarilor, vineri, in parcul Carol. Toate 3 erau in urate, dar aratau potential. Mustiucurile erau puternic oxidate.

De sus in jos:
"Lve Lindall - MADE IN DANEMARK"
Sablata, cafenie, cu un bol enorm (cca 6 grame tutun), serioasa, dar imputita de aromatice. Avea vreo 4mm de turta si mustiucul verde inchis. Am dat turta jos in intregime, am aplicat metoda profesorului 20 de ore, am tinut mustiucul in clor 20 de ore. Mirosul de aromatice n-a disparut complet. Astept sa-si faca o noua turta. Mustiucul a devenit cenusiu, iar dupa o stergere serioasa, negru. Mustiucul e inca foarte aspru, mat, o senzatie placuta, de aderenta puternica. nu aluneca din gura.
Pipa are un defect tehnic major: tunelul de fum shank-vatra e la nivelul tenonului, producand mult condens. Am speranta ca ma va ajuta Algu cu un adaptor de 9mm din briar gaurit usor diagonal. Mustiucul joaca un pic, dar am convingerea ca se va rezolva dupa cateva fumari acest joc, odata cu umezirea briarului.

"DENICOTEA - ELITE / REGATTA - BRUYERE EXTRA"
Natur, clasica, cross grain, 5 zgarieturi superficiale (cred si sper) umplute cu chit), stratul de carnauba inca prezent, nefumata. Mustiucul era puternic oxidat, verde deschis. A devenit cenusiu inchis si aspru dupa imersare in clor timp de 20 ore si stergere. Voi incerca sa il lustruiesc candva, caci i-ar sta bine lucios. In mustiuc am gasit un filtru conic, lung, cu cristale de pipa, tot de la Denicoteea. Camera de filtru ar trebui sa raceasca perfect fumul, fara prea mult condens, suprafata avand unghiuri permisive (nu se aude fluierat) Pipa pare gaurita perfect si imi imaginez ca va fuma incredibil.

"ALBERTSON - 86"
Executata perfect (nu acord usor calificativul acesta), sablata, supla si imbracata in negru. Am gasit-o cu 2 mm de turta de virginie si mustiucul galben cu pete verzui, usor unsuros si cu urme de dinti. Avea si un racitor, asa ca prima miscare a fost sa las mustiucul in congelator vreo 30 min si sa scot racitorul. Am inlaturat turta, am inmuiat prin metoda profesorului resturile de turta si le-am inlaturat cu pasla, am tinut mustiucul 20 de ore in clor, l-am lustruit si acum e negru si luceste. Vreo 2 perii imbibate in spirt sanitar si vreo 2 perii uscate mai tarziu s-a si desfundat.
Pipa e primul meu churchwarden. N-am lasat-o sa respire prea mult dupa ce am scos sarea, am umplut-o cu o virginie umeda si am chinuit-o cat am putut. S-a incins, caci are peretii subtirei, insa n-a dat nici un semn de condens, spre surprinderea mea. A trecut cel mai crunt test de stres si va fi fumata de-acum cu multa blandete, tot cu virginii.
Dupa umila mea parere, doar pipa asta ar fi meritat peste 100 euro.
Fişiere ataşate
IMAGE_402.jpg
Molia
 

Re: Cele mai noi (si probabil cele mai vechi)

Mesajde Augustinus » 02 Aug 2009, 20:24

Pipele arata foarte bine. Imi pare rau sa aud ca pipa daneza are acel defect cu adevarat major, mai ales ca piparul care a facut-o este unul dintre clasicii in domeniu. Oricum, pentru colectie, este o piesa de valoare. Ma mira totusi ca un astfel de neajuns apare la o pipa de acest calibru si nu la o Denicotea, spre exemplu. Pe unde am fost, am gasit astfel de pipe (Denicotea) in consurile tutungeriilor, la produse cu "super-reducere". Este adevarat ca mai conteaza si norocul, dar nu am auzit inca prea multi pipari care sa fie multumiti de felul in care sunt echilibrate aceste pipe. Iata insa ca exista si exceptii, drept pentru care iti doresc sa o fumezi cu mare placere. Cat despre churchwarden, foarte frumoasa. Este o pipa ce se preteaza perfect la cititul din fotoliu. Una peste alta, achizitia ta este demna de tot respectul. Spor la reconditionare si sa auzim si de alte pipe la fel de bune!
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Cele mai noi (si probabil cele mai vechi)

Mesajde alguhan » 03 Aug 2009, 09:31

Buna achizitie Molia! Sa-le stapanesti sanatos.
Sa vedem cum arata defectul si sa discutam cum putem rezolva cazul la urmatoare intalnire.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron