Pipa abanos - no name

Pipa abanos - no name

Mesajde ssmatei » 04 Ian 2010, 18:44

Sau cel putin, nu gasesc eu nici o inscriptie pe ea.

Ideea de baza este ca mi-am dorit o pipa cat mai lunga, dreapta, si daca se poate, din abanos (am o pasiune cu abanosul, indiferent ca-i vorba de pipa sau mobilier sau instrument muzical). Am gasit-o, inca nu am fumat-o (astept sa ma vad cu o cunostiinta cu experienta, pentru o parere mai pertinenta decat a mea, de incepator).

Dimensiuni:
lungime: 315mm, din capul bolului pana la coada. 300mm doar mustiucul
pereti: 4mm grosime
bol: 30mm adancime (pana la vatra, 46mm tot bolul, pe dinafara), diametru: 23mm interior, 29mm diametrul total al bolului
greutate: relativ usoara pentru marimea ei, dar nu vad pe cineva tinand-o intre dinti :)) eventual, o pui jos intre fumuri, sau o tii in mana
Arderea se face direct pe lemn, nu are sita...

Acum, de ce postez aici, fara sa fi fumat pipa inca?
Pai, pentru ca sunt nerabdator, o data, si a doua oara, pentru ca am niste nedumeriri, plus ca impresia mea de incepator poate sa fie derutanta pentru restul user-ilor de pe forum, din moment ce nu prea stiu sa descriu inca experienta. (am sa revin de indata ce ma intalnesc cu prietenul respectiv).

Prima intrebare:
-pipa este facuta din doua bucati, cum se vede in poza. Contrar unei pipe clasice, mustiucul (care e de fapt coada pipei in sine) se infileteaza cu un filet metalic direct in bol. Filetul metalic are 6mm lungime si ±7mm in diametru. Cam ce probleme se pot ivi din aceasta perspectiva? Intreb pentru ca presupun ca pipa nu a fost gandita pentru tutun, ci probabil pentru iarba.

A doua intrebare:
-cum o curat..? mustiucu (de lemn..) e prea mare pentru periile de pipa pe care le am deja... As putea probabil sa curat cu o perie bagand-o in ambele capete, pe rand? :|

A treia intrebare:
-o umplu complet, ca pe o pipa normala, sau dupa preferinta ?

Matei

[attachment=2]
noname1.jpg

[attachment=1]
noname2.jpg

[attachment=0]
noname3.jpg
ssmatei
 
Sus

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde zudo » 04 Ian 2010, 19:40

Ce dracie de pipa mai e si asta !? :o
Eu te sfatuiesc sa incepi cu o pipa normala, din briar, eventual precarbonatata (iti recomand un Stanwell de la JPB -Cal.Victorieinr.222-). Asta ca sa nu strici abanosu'. Daca insisti, totusi, iti recomand sa o iei usurel. Din poza pare a fi nefumata. Nu umple bolul de la inceput. Fumeaza , mai intai, 1/3 de bol si vezi cum se comporta. Maine umple-l 2/3 si poimaine plin. Nu o forja! Cladeste turta cu grija (vezi topicul ref.la formarea turtei). Probabil va face condens la imbinarea metalica si se va incinge (mare grija, pare sa aiba peretii subtiri).
In ce priveste a doua ta intrebare, exista perii lungi pt.churchwarden. Daca vii la intalnire iti aduc cateva.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ssmatei » 04 Ian 2010, 20:29

Am deja 2 de briar :) Multumesc pentru sfaturi!
ssmatei
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde Molia » 04 Ian 2010, 23:44

Abanosul e mai rezistent decat briarul din cate stiu, asa ca turta imi imaginez ca se va forma repejor si uniform, fara necesitatea precarbonarii sau ungerii cu miere.
Molia
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ghibortz » 04 Ian 2010, 23:46

pipă abanos de origini vaporene chinezeşti în principiu. ::26)
aşa cum ai presupus este o pipă pentru crack/pot/ganja/opium/hash etc.
de cele mai multe ori se găsesc în magazinele chinezilor ce vând tot felul de artizanate tradiţionale "autentice".
a mea are bolul căptuşit cu o vatră din piatră.
e doar decor.

poate ai totuşi o atracţie faţă de negru (?).
caută pipe din morta... sunt mai scumpe...
dar arată într-un mare fel.
ghibortz
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde Molia » 04 Ian 2010, 23:52

Morta sunt la fel de mici, la fel de rare, la fel de negre, la fel de rezistente la temperaturi inalte, dar mult mai casante si mult mai scumpe. In plus, sunt chiar curios cat de absorbant poate fi un mustiuc de 20cm din lemn.
Molia
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ssmatei » 05 Ian 2010, 13:22

pardon, 30 cm doar in mustiuc :))

Vedem azi...
Revin mai pe seara cu impresii
ssmatei
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ssmatei » 05 Ian 2010, 23:52

Nu, nu e de decor... confirm.

impresii generale: mult prea grea pentru a fi tinuta intre dinti, fumeaza rece, fara condens, mai bine decat ma asteptam. Peretii subtiri se incalzesc putin, poate fi tinuta in mana de bol, fara sa ma ard. Trebui aprinsa relativ des, si e un pic obositoare. In rest, sunt mai mult decat multumit

isi merita cei 50ron :)
ssmatei
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ghibortz » 06 Ian 2010, 00:06

[quote="ghibortz"]e doar decor.

[quote="ssmatei"]Nu, nu e de decor... confirm.

vorbeam doar de pipa mea că e decor.
fumez oricum din prea multe ţăcăneli care nu pot fi numite pipe după standardele multora dintre cei de pe aici.
de fumat sunt absolut convins că o astfel de pipă fumează excelent pe durate scurte.
foma de obuz a vetrei e de vină.
ghibortz
 
Sus

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde Molia » 06 Ian 2010, 04:24

De fapt e de vina volumul foarte mare de aer care trebuie mutat ca sa ajunga fum din bol in gura. M-ar lua durerea de cap sa o fumez.
Molia
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ghibortz » 06 Ian 2010, 10:01

se poate să fie şi acest aspect valabil.
totuşi la churchwarden nu se întâmplă nimic de genul ăsta.
la ale mele cel puţin.
însă am tot fumat acum câţiva ani o pipă chinezească de briar care avea vatra asemănătoare şi întâmpinam dese ori aceast inconvenient.
şi nu era de la tutun.
nu fumam decât o marcă.
altceva nu găseam.

ai putea fuma tutunul ceva mai uscat.
la sipca asta de 30 de cm se pretează o carte şi un coniac... :1)
ghibortz
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde Molia » 06 Ian 2010, 10:30

Trebuia sa precizez de la bun inceput, pentru cei care stau prost cu aproximarile, ca intregul mustiuc e gaurit la 4-5mm diametru, rezultand intr-un volum de 3.5 cm cubi, egaland orice camera de condens a unui calabash. E un pic dezechilibrata in favoarea mustiucului, insa nu e facuta pentru a fi tinuta in mana. M-a impresionat. Incepe sa ma tenteze un abanos, de dimensiuni mai mici, pentru fumatele de zi cu zi.
Molia
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ghibortz » 06 Ian 2010, 14:52

am să o aduc eu pe a mea să fumezi din ea dacă vrei să încerci!?
cum spuneam e nefumată.
ghibortz
 

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ssmatei » 07 Ian 2010, 00:09

[quote="ghibortz"]la sipca asta de 30 de cm se pretează o carte şi un coniac... :1)


o carte, da. Alcool mai rar, in nici un caz tarie. Si cum berea nu merge cu pipa, ma rezum la ceai sau cafea :D

Am mentionat cumva ca n-am voie sa fumez in casa? Asta, daca nu vreau sa dorm pe presul de la usa haha

Drept urmare, fumatul pipei va ramane ceva ocazional pentru moment, in cazul meu.
ssmatei
 
Sus

Re: Pipa abanos - no name

Mesajde ghibortz » 07 Ian 2010, 13:41

nici eu nu fumez în casă. nu în a mea cel puţin ::3)
doar pe stradă, în cârciumă sau la un peşte sau vânătoare.

poţi încerca în afara ceaiurilor ca înlocuitor de coniac un vermut. sau cremă de whisky.
ghibortz
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron