White Pipe

White Pipe

Mesajde Humidor » 26 Feb 2010, 17:11

[attachment=0]
WP_1.jpg

In urma cu cateva saptamani, mi-am luat inima-n dinti si am comandat o pipa din meerschaum de la nenea Ahmet, White Pipes. Zic ca mi-am luat inima-n dinti deoarece impresia generala a piparilor in legatura cu acest producator nu este tocmai una buna. In urma cu vre-o doi ani s-a dat o comanda colectiva, pipele sosite nefiind la nivelul asteptarilor. Principalele necazuri ar fi fost ca materialul folosit este de o calitate inferioara, avand o greutate mai mare decat meerschaumul de calitate si o compozitie neuniforma, plina de zone cu densitate mai mica.

Dupa ce am transmis cerere mea producatorului, constand intr-o pipa de dimentiune mare, neteda – fara model, cu dispozitiv pentru filtru de 9mm (da exista si pipe meerschaum cu filtru!) si inel de argint, am aflat ca neteda la Ahmet nu inseamna neaparat neteda, adica, din cate am inteles, e la noroc, lui iesindu-i din 5 pipe executate, doar 3 netede, celelalte avand puncte cu defecte, asa ca maestrul le aplica niste scobituri artistice ca sa para ca le-a facut intentionat. Ca sa nu ma pomenesc cu vre-o pipa plina de scobituri pe suprafata, i-am spus ca nu sunt de acord decat sa-mi faca o pipa 100% smooth, la care maestrul a sarit ca ars cu tot felul de explicatii, cum ca o pipa gravata se raceste mai repede si ca de fapt pipa va fuma excelent. Pana la urma mi-a ridicat pretul cu vre-o 7 euro ca sa-mi livreze o pipa asa cum vreau eu.

I-am platit prin PayPal (drept pentru care mi-a mai cerut 3 euro in plus) si am asteptat 8 zile – termenul dat de el pentru executarea pipei. Dupa 9 zile, aflu dintr-un email ca pipa e gata si ca este la mesterul care-i executa etuiul. Bucuros nevoie mare, ii cer sa-mi transmita o poza ca s-o admir pana vine pipa. Pauza doua zile dupa care aflu dintr-un alt email ca mi-a pus pipa la posta si ca-si cere scuze dar: inelul de argint nu a reusit sa-l monteze din cauza ca shankul a iesit mai gros decat mustiucul si ca mi-a trimis in scrisoare 10 euro inapoi. Ce era sa fac, i-am dat rapid un email in care mi-am exprimat nemultumirile, ca daca stiam ca nu are inel de argint nu o mai comandam si ca daca stiam ca shankul iese mai gros decat mustiucul iar nu o mai comandam, la care carcalacul (ca maestru nu-l mai pot numi deja) si-a cerut scuze si mi-a spus ca daca nu-mi place pipa sa i-o transmit inapoi si-mi restituie banii sau ca daca o pastrez, am reducere 10% la urmatoarea comanda, ca sa-l iert.

Nu i-am mai raspuns si am asteptat sa vina pipa, care a sosit astazi. Primul gand pe care l-am avut a fost sa verific cat de grea este pipa. Ei bine, nu este deloc grea si pentru ca am in dotare si o pipa de o dimensiune comparabila, facuta la Ermec Pipo, pot sa spun ca este dintr-un material chiar mai usor. Intradevar, in anumite zone pe suprafata se vad niste pete usor marmorate unde densitatea difera, dar acelasi lucru l-am vazut si la o pipa executata de Besim Aktas si chiar mi-a placut cum arata. Ramane sa vad cum se vor colora aceste zone. Singurul lucru care nu-mi prea place este diferenta de diametru intre shank si mustiuc.

Pipa fumeaza excelent si in ciuda dimensiunilor, este destul de usoara si comod de tinut intre dinti.

[url=http://forum.humidor.ro/component/content/article/59-ultimapipa/618-white-pipe.html]Mai multe poze aici.[/url]
Humidor
 

Re: White Pipe

Mesajde misu » 26 Feb 2010, 19:33

Foarte frumoasa !!!
Imi place mult. Sper sa te bucuri cat mai mult de ea.
Vei avea ceva de munca pentru a o colora avand in vedere ca are peretii grosi, insa cred ca va fi o munca placuta.
Totusi datorita grosimii cred ca va fuma rece...
Imi place foarte mult forma bolului. Intr-adevar ai dreptate in privinta inelului de argint, cred ca se potrivea de minune.
Am observat canalul de fum centrat bine. Sa ne spui neaparat cum fumeaza.
Felicitari pentru achizitie, si la cat mai multe...
Fum rece !!!
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: White Pipe

Mesajde alguhan » 26 Feb 2010, 22:49

Fum rece prietene!
S-o stapanesti sanatos.
Din cate se vede la poze, meerschaumul este bun.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: White Pipe

Mesajde Humidor » 27 Feb 2010, 08:34

Multumesc! A tras deja doua reprize, fumeaza excelent.
Humidor
 

Re: White Pipe

Mesajde mrg » 28 Feb 2010, 08:15

Fum rece, Humidor! Si felicitari - pipa arata bine si fara inelul de argint. S-o fumezi sanatos!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: White Pipe

Mesajde Lifelover » 28 Feb 2010, 11:42

Sa te slujeasca bine! N-arata rau deloc nici asa...
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: White Pipe

Mesajde Humidor » 28 Feb 2010, 13:15

Multumesc, si mie a inceput sa-mi placa dupa ce mi-a trecut supararea cu inelul :1)
Humidor
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron