Peterson Aran no 53

Moderator: mrg

Peterson Aran no 53

Mesajde mrg » 26 Iul 2010, 11:36

Peterson Aran no 53

Apreciere (maxim 5*)
Aspect exterior: ***
Calitate fumata: *
Raport calitate pret: *
Recomandare: *

Producator: Peterson
Finisaj: Smooth
Material: Briar
Material mustiuc: Acril
Filtru: 4 mm
Lungime: 130 mm
Inaltime bol (ext.): 46 mm
Adancime bol (int): 41 mm
Diametru ext. bol: 31
Diametru int. bol: 22

Peterson Aran no53 este o pipa la care m-au atras: forma, faptul ca nu avea filtru, coloritul (in fotografie nuantele rosiatice sunt atenuate) si, nu in ultimul rand, ca era o Peterson (conform ideii ca brandul este o garantie a calitatii). Am primit-o cadou prin 2008, achizitionata de la Tobacco Shop Unirii de o persoana apropiata, care a insistat sa-mi cumpere ea singura pipa. Iar eu am acceptat. Mare greseala! Uriasa! Nu lasati niciodata un nefumator sa va cumpere o pipa; chiar daca ii dati toate amanuntele necesare riscul lipsei de experienta este mare. E adevarat, o buna parte din vina imi apartine - vazusem pipa in vitrina, o admirasem, dar nu o inspectasem serios. [-X
Revenind, pipa era/este exact cea pe care mi-o dorisem, dar, de cum am testat-o prima oara, mi-am dat seama ca fluiera zdravan. (E adevarat, mai am pipe "zgomotoase", dar Petersonul batea recordul.) Proba fumatului a fost slaba: pipa fluiera, facea condens, se incingea. Am schimbat tutunul - acelasi rezultat. Deceptie maxima. Nu am renuntat si, dupa o perioada de testari cu diverse tutunuri, m-am hotarat sa intervin pe canalul de fum (l-am largit la 4 mm) si la intrare/iesire mustiuc. Rezultate: imbunatatire a tirajului, reducere sesizabila a condensului si fluieratului cu mustiucul in pipa (separat, fluiera in continuare, dar mai putin). De incins insa se incinge zdravan in continuare! La ultima proba a trebuit efectiv sa fac pauze ca sa o las sa se raceasca, desi am pufait rar si cu atentie. :(
M-am gandit ca un canal de 4 mm cu pereti de aprox. 4,5 mm grosime (in zona superioara) in mod sigur nu e o combinatie buna. Insa am o pipa Ropp, cu acelasi 4 mm canal si pereti de 4 mm care, care se incalzeste si ea, dar in limte rezonabile, nu necesita pauze de racire! (E adevarat insa ca Ropp are alta forma decat Peterson-ul, este mai mult spre un Chimney.)
Molia, cu care am discutat mai demult problemele de mai sus, imi atragea atentia ca seria Aran de la Peterson este una ieftina, deci de calitate scazuta. Poate ca asa este, dar nu cred ca justifica problemele enumerate. Verdictul meu pt. pipa aceasta este foarte slab, lucru pe care nu credeam ca o sa-l pot spune despre un Peterson. Dar poate ca eu sunt exceptia, iar restul recenziilor vor confirma acest lucru. :-?
Fişiere ataşate
Pipa Peterson Aran.jpg
Peterson Aran no53
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Peterson Aran no 53

Mesajde Alien » 28 Iul 2010, 11:38

Seria Castle Collection nu e una ieftina, ba chiar din contra, si are exact aceleasi probleme. Se incinge, fluiera, finisare cu puncte de chit vizibile.... Lucruri la care nu prea te-ai astepta la o pipa de 550 ron. Parerea mea e ca la pipele Peterson calificativul "bine" se potriveste doar la nivelul aspectului exterior. In rest, poti linistit sa te duci in magazin/targ, sa cumperi cea mai ieftina pipa posibil si in cel mai rau caz va fuma ca un Peterson, desi sunt multe sanse sa fumeze mult mai bine.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron