Brebbia Oxford

Moderator: mrg

Brebbia Oxford

Mesajde mrg » 27 Iul 2010, 09:00

Brebbia Oxford Pipe

Apreciere (maxim 5*)
Aspect exterior: **
Calitate fumata: ****
Raport calitate pret: *****
Recomandare: ***


Producator: Brebbia
Finisaj: Smooth
Material: Briar
Material mustiuc: Acril
Filtru: 9 mm
Lungime: 137 mm
Inaltime bol (ext.): 43 mm
Adancime bol (int): 35 mm
Diametru ext. bol: >> 38 mm
Diametru int. bol: >> 22 mm

Daca primul meu review a fost despre deziluzia numita Peterson Aran, m-am hotarat sa compensez cu o surpriza absolut placuta: Brebbia Oxford Pipe (achizitionata prin 2007-2008 de la JPB - nu mai tin minte exact, stiu insa ca fost foarte ieftina, sub 100 lei). Spun surpriza pt. ca, in pofida pretului modic, pipa fumeaza foarte bine si pt. ca impresia mea este ca pt. multi colegi pipari Brebbia nu pare un brand "sigur". Asa o fi, nu pot contesta, pt. ca in afara de impricinata pe care o prezint aici, mai detin doar o Brebbia Topaz (estate), nefunctionala inca din cauza mustiucului rupt.
Sa revin insa la prezentare. Pe pipa mai exista inscrisul "Selected Briar". Nu stiu daca este autoironie din partea italienilor sau oamenii chiar cred ce spun, insa pipa prezinta numeroase puncte de chit, vizibile. (Nu le-am numarat niciodata, sunt destul de multe, dar nici la altele care prezinta mult mai putine puncte de chit nu am numarat. Tin minte insa ca Molia, care detinea si el o Brebbia candva, zicea ceva de peste 30 parca... Sa nu uit - si Topazul abunda in puncte de chit.)
Ref. tot la aspect: pipa a fost livrata cu inel de cauciuc (rosu - aducea cu o garnitura) montat pe mustiuc. Un ornament ieftin si pe care l-am considerat inutil, prin urmare l-am dat jos imediat.
Inca un amanunt - pipa a fost livrata cu un adaptor, un lucru foarte civilizat, dupa mine, si un punct in plus pt. italienii de la Brebbia. (Din cate mi-am dat eu seama, pipele Brebbia sunt singurele pipe de pe piata.ro care vin cu adaptor. Daca ma insel, rog corectati-ma!)
Acum si plusurile: pipa fumeaza imecabil! De la prima fumata pana acum nu am ce sa-i reprosez. Condensul este aproape inexistent, asta daca nu cumva forjez prelungit un tutun umed. Tirajul este bun, iar grosimea peretilor (peste 7 mm) si a fundului bolului (aprox 8 mm) sunt indeajuns pt. a nu lasa pipa sa se incinga. Mustiucul lat si greutatea redusa (din pacate nu am un cantar de precizie, dar briarul este foarte usor pt. dimensiunile date) permit o priza buna. Si inca o precizare - desi pipa este lacuita, nu am simtit niciodata nevoia sa dau jos stratul de lac, care este foarte bine aplicat si s-a comportat excelent in timp, indiferent cat am forjat eu pipa. Ceea ce, zic eu, este iar un punct in plus pt. cei de la Brebbia.
Pe scurt, Brebbia Oxford este, pt. mine, o pipa din categoria pipelor sigure, de anduranta, care se comporta bine cu orice tutun. In pofida acestor calitati, i-am dat doar 3* la recomandare, pt. ca am considerat ca aspectul fizic prevaleaza in alegerea multor pipari. Insa, cum pt. mine calitatea fumatei si modul cum se comporta in timp sunt mai importante, am dat maxim la raportul calitate/pret. Iar la calitatea fumatei doar 4*, pt. ca ma gandesc ca trebuie sa fie pipe care fumeaza mai bine. :D
Fişiere ataşate
Pipa Brebbia Oxford.jpg
Pipa Brebbia Oxford
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Brebbia Oxford

Mesajde ghibortz » 27 Iul 2010, 13:36

[quote="mrg"]Inca un amanunt - pipa a fost livrata cu un adaptor, un lucru foarte civilizat, dupa mine, si un punct in plus pt. italienii de la Brebbia. (Din cate mi-am dat eu seama, pipele Brebbia sunt singurele pipe de pe piata.ro care vin cu adaptor. Daca ma insel, rog corectati-ma!)


savinelli mai face din astea
asta în cazul în care te referi la un tub adaptor ce face o reducţie a interiorului tenonului de la 9 respectiv 6 mm la o găurică de 4 sau 3 mm pentru a putea fuma fără filtru.

am să pun şi foto când voi face şi eu o recenzie la respectiva savinelli.
ghibortz
 

Re: Brebbia Oxford

Mesajde mrg » 27 Iul 2010, 15:22

Merci, Ghib, exact la asta ma refer. Nu stiam de Savinelli, e adevarat, nu detin nicio pipa de la ei. Astept sa-ti citesc review-ul! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Brebbia Oxford

Mesajde Cinabru » 28 Iul 2010, 09:38

Cred ca am vazut pipa in cauza, e frumoasa. Daca si fumeaza bine e o achizitie. As fi tentat de o Brebbia, dar tot aud mai de rau din surse diverse.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Brebbia Oxford

Mesajde ghibortz » 28 Iul 2010, 11:48

am să completez zilele astea şi eu lista de brebbia cu cele două drăguţe degetare ale mele cu care încerc tutunurile sau fumez la o cafea pentru 10 minute.
sper să îţi pot schimba percepţia cinabrule.
ghibortz
 

Re: Brebbia Oxford

Mesajde Cinabru » 28 Iul 2010, 16:12

Promit sa incerc. :)
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Brebbia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron