Cum igienizati o pipa estate ?

Moderator: mrg

Cum igienizati o pipa estate ?

Mesajde mrg » 20 Noi 2008, 18:44

Am cateva pipe estates pt. care nu am folosit o metoda speciala de curatare, doar o mai riguroasa curatare cu perii, pe care eu le moi in vodca si apoi las pipa la uscat/evaporat 2-3 zile, frecarea mustiucului cu cif si burete etc. Cam atat insa. Din ce am mai discutat cu Humidor (care imi aratase o solutie ingenioasa, care necesita insa anumite ustensile) si am mai vazut pe alte site-uri, metodele sunt mai complicate. Voi ce metode folositi?
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum igienizati o pipa estate?

Mesajde Humidor » 20 Noi 2008, 18:57

Pana cum am folosit metoda urmatoare (desi mi-este destul de greu sa o pipez prima oara si am dubii in privinta sterilizarii):
- mustiucul il oparesc. Cele din vulcanita se fac maron si necesita curatare temeinica dupa aceea. Partea buna ca sulful este dezinfectant. Dupa oparire il spal cu CIF dupa care il curat la interior folosind alcool de 97grade.
- shankul il curat tot cu alcool de 97grade folosind una sau mai multe perii de curatat.
- La bol elimin tutra complet folosind un reamer dupa care aplic metoda profesorului pentru a elimina ultimele ramasite de gudron din bol si din shank.
- urmeaza o slefuire temeinca cu smirghel cu granulatie 1000 (daca este nevoie pentru inlaturarea lacului folosesc si granulatii mai mai mari - incepand de la 400), apoi o slefuire cu pasta de slefuit (kitul de la Hornbach) cu un disc din bumbac montat in bormasina.
- la final aplic un strat de carnauba amestecat cu ceara de albine dupa care sterg temeinic cu o carpa din bumbac pentru luciu.

Ma bate gandul sa-mi fac un dispozitiv cu retorta numai ca sa fiu impacat cu mine.
Humidor
 

Re: Cum igienizati o pipa estate?

Mesajde Twain » 22 Noi 2008, 01:33

Eu las mustiucul 24 de ore scufundat in inalbitor cu clor, dupa care ii frec interiorul cu perii de pipa aspre, pana cand ies curate. Apoi il spal cu sapun normal, il clatesc bine, il sterg si ii lustruiesc exteriorul daca s-a matuit din cauza clorului.
Tunelul de fum, de asemenea, il curat cu o perie aspra inmuiata in alcool (votca, whisky) pana cand iese curata.
Turta o subtiez cu lama unui cutit daca e prea groasa, apoi o sterg cu un servetel inmuiat in alcool, dar fara sa insist prea mult.
Exteriorul il sterg tot cu alcool, dupa care ii dau un lustru cu pasta de slefuit.
Las pipa la uscat vreo 48 de ore... dupa care ii incep rodajul.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum igienizati o pipa estate ?

Mesajde Humidor » 10 Oct 2009, 18:28

Daca metoda clorului da rezultate bune in privinta igienizarii, la anumite mustiucuri exista pericolul sa se topeasca suprafata devenind cleioasa. De exemplu, mustiucurile de la Peterson se comporta excelent pe cand alte marci au probleme. Veti constata ca dupa ce le scoateti din clor si le clatiti se vor lipi de carpa cu care le stergeti.
Humidor
 

Re: Cum igienizati o pipa estate ?

Mesajde Gordon » 27 Oct 2011, 08:15

O pui la uscat, adica nu o fumezi. Locul il alegi singur, in orice caz, nu pe balcon ca e cam frig afara zilele astea ;) . "Uscarea" se face cu mustiucul montat.
Cat timp? Cateva zile - o saptamana. Alcoolul se evapora repede dar trebuie sa se duca si o parte din mirosuri. La primele fumate vei gusta putina sare.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum igienizati o pipa estate ?

Mesajde atzitzi » 27 Oct 2011, 11:54

In urma cu ceva vreme m-am jucat cu un aparat numit umidometru pentru lemn, al unui prieten constructor. Scula stie 270 de specii de lemn, din care noi am ales stejar.
Jucaria are niste electrozi care, cel putin teoretic, trebuiesc infipti in lemnul pentru care se doreste masurarea umiditatii. Metoda de masurare fiind conductie, sau cam asa ceva. Aici a trebuit facuta o mica improvizatie pentru ca electrozii sa poata fi introdusi in bolul pipei.
Specificatiile aparatului spun ca masoara umiditate intre 6% si 60%.
Inaintea operatiei de igienizare, pipa fiind statuta de niste ani buni, aparatul indica limita inferioara. Dupa operatie, adica dupa inlaturarea sarii si curatare, la 24 de ore dupa aplicarea alcolului, umiditatea era de 45%. Umiditatea a scazut la nivelul minim dupa 4 zile de stat la uscat, intr-o camera cu o temperatura de aproximativ 24 de grade (umiditatea camerei nu am cu ce sa o masor).
Avind in vedere ca peretii pipei nu au fost gauriti cu respectivii electrozi asa cum zice la carte, ci doar usor intepati in zone in care dupa indepartarea turtei se ajunsese la lemn, masurarea nu cred ca este perfecta. Afisajul digitat schimba numerele destul de rapit in timpul operatiei, noroc cu o funtie de memorare.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Cum igienizati o pipa estate?

Mesajde MarcBarbu » 07 Feb 2013, 19:23

[quote="Robaina"]
- mustiucul il oparesc. Cele din vulcanita se fac maron si necesita curatare temeinica dupa aceea. Partea buna ca sulful este dezinfectant. Dupa oparire il spal cu CIF dupa care il curat la interior folosind alcool de 97grade.

Exista vreo modalitate prin care se poate obtine culoarea initiala a mustiucilui?
Cu ce il lustruiesti ulterior, pentru ca ale mele au ramas asa...poroase?
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Cum igienizati o pipa estate ?

Mesajde Gordon » 07 Feb 2013, 19:54

Dupa ce-i dai cu smirghel pana la granulatie 1000 il freci cu polish auto folisind o carpa din bumbac sau un disc pentru lustruire montat in bormasina.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron