Se poate curata marginea vetrei ?

Moderator: mrg

Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde suicune » 15 Ian 2009, 22:43

Am doua pipe la care s-au ars putin marginea vetrei. Este o metoda de a masca un pic arsura. In plus, la pipa mea Capitol, pe margine au iesit niste mici pori care par ca si suprafata de la smirghel. Se poate scapa cumva de ei?
suicune
 

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde cristi_l » 15 Ian 2009, 23:04

doar prin smirgheluire cu smirghel fin
cristi_l
 

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde stefanita » 16 Ian 2009, 01:30

Uite cum fac eu. Daca arsura este chiar pe buza pipei, iti recomand sa inmoi un betigas pentru urechi in putin spirt si apoi sa inmoi locul ars. Apoi poti sa freci cu un burete normal de bucatarie, din acelea cu doua fete. Incepi cu partea neagra, ceva mai dura, sa freci acel loc si apoi, dupa ce ai luat cea mai mare parte, sa freci cu partea mai moale (galbena sau de alta culoare) pentru a lustrui. Daca insa acele mici umflaturi au aparut pe partea exterioara a pipei, atunci inseamna ca pipa s-a incins foarte tare in timpul fumatului si lacul cu care a fost data a facut de la temperatura mici broboane. Nu prea e nimic de facut atunci... Trebuie sa ai grija sa fumezi ceva mai “rece” si sa ai mare grija sa nu se arda de tot! Succes!
stefanita
 

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde Baaron » 25 Mar 2009, 01:31

[quote="suicune"]Am doua pipe la care s-au ars putin marginea vetrei. Este o metoda de a masca un pic arsura. In plus, la pipa mea Capitol, pe margine au iesit niste mici pori care par ca si suprafata de la smirghel. Se poate scapa cumva de ei?


Arsurile pe marginea vetrei denota "noblete"....adica pipa a trecut prin incercari multe pana a capatat acea arsura, e ca un soldat care dupa zeci de batalii revine "la vatra" si se odihneste....sfatul meu e sa o lasi exact asa.
Spuneam mai demult ca exista trei categorii de pipari:
-cei care fumeaza pipele
-cei care le colectioneaza
-cei care cocheteaza cu pipa mai mult de fitze, pentru acceptarea intr-un asa zis mediu "high class" (care la noi e oricum o manea imputita)

Dintre membrii PCB, as putea sa zic ca nici unul nu intra in ultima categorie, iar despre tine....ramane sa stabilesti tu singur in care dintre primele doua variante te situezi (daca tii asa de mult sa cureti pipa inseamna ca iti place sa le privesti mai mult, iar daca nu te intereseaza inseamna ca intr-adevar savurezi si pipele si tabacul)
Eventual, poti reconditiona pipa respectiva numai in cazul in care esti ferm hotarat sa ....o vinzi.

[quote="suicune"]..... Se poate scapa cumva de ei?

E ca si cum "ai degrada" un amiral, in vazul tuturor marinarilor....se poate mon cher? :)
Baaron
 

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde Humidor » 25 Mar 2009, 09:21

[quote="Baaron"]Spuneam mai demult ca exista trei categorii de pipari:
-cei care fumeaza pipele
-cei care le colectioneaza
-cei care cocheteaza cu pipa mai mult de fitze, pentru acceptarea intr-un asa zis mediu "high class" (care la noi e oricum o manea imputita)
Dintre membrii PCB, as putea sa zic ca nici unul nu intra in ultima categorie, iar despre tine....ramane sa stabilesti tu singur in care dintre primele doua variante te situezi (daca tii asa de mult sa cureti pipa inseamna ca iti place sa le privesti mai mult, iar daca nu te intereseaza inseamna ca intr-adevar savurezi si pipele si tabacul)
Eventual, poti reconditiona pipa respectiva numai in cazul in care esti ferm hotarat sa ....o vinzi.


Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punând mâna pe ei,
Sã-i împarti în douã cete: în smintiti si în misei,
Si în douã temniti large cu de-a sila sã-i aduni,
Sã dai foc la puscãrie si la casa de nebuni!


Eu as spune ca lucrurile nu sunt albe sau negre, exista si nuante. Cele 3 categorii ale tale sunt precum teoria chibritului.
Parerea mea este ca membrii PCB au ingrediente din toate categoriile, intr-un dozaj care variaza.

Daca omului ii place sa-si curete buza vetrei, ce ai cu el?
Fumatul pipei implica mai multe aspecte. Calitatea fumatei este asociata cu placerea vizuala, cu simtul tactil. Unii le armonizeaza, altii sunt dezinteresati.
Un rol important il joaca si intretinerea pipei, repararea ei, inlaturarea zgarieturilor si al arsurilor.
Humidor
 
Sus

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde Baaron » 25 Mar 2009, 09:34

[quote="Humidor"]
...Daca omului ii place sa-si curete buza vetrei, ce ai cu el?
Fumatul pipei implica mai multe aspecte. Calitatea fumatei este asociata cu placerea vizuala, cu simtul tactil. Unii le armonizeaza, altii sunt dezinteresati...Un rol important il joaca si intretinerea pipei, repararea ei, inlaturarea zgarieturilor si al arsurilor.


Nu am nimic personal cu el, departe de mine gandul asta......dar eu nu mi-as degrada "amiralii, comandorii, sergentii...etc"....Absolut ca fiecare pipar trebuie sa isi intretina pipa, sa o curete, sa o bibileasca, etc....dar toate astea pana la vatra....aia e sacra.....ritualic, anual se poate curata vatra, in interior.....dar atat.
Baaron
 
Sus

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde mrg » 25 Mar 2009, 14:54

Baaron, imi place sa-mi fumez pipele, dar imi place sa le si ingrijesc si cred ca una nu o exclude pe cealalta. Sigur e o diferenta intre ingrijirea functionala - reducere strat turta, curatare post-fumat sau adaptare tenon la o pipa estate - si reconditionare, insa, ce sa fac, mie imi place si fumatul si reconditionatul. Si nu-mi vand pipele, cat despre colectie, ce sa zic - e vreun pipar care isi refuza achizitionarea unei pipe (noi sau estate) pe principiul am X pipe care-mi acopera nevoile (nr.pipe/zi, rotatie, tipuri de tutun, material etc.) nu-mi mai trebuie niciuna? Daca da, eu unul sincer il invidiez! Nu pot vorbi decat din perspectiva proprie, insa, uite, daca stau sa ma gandesc mai bine, Cezar (CPB), care detine o colectie de 50 de pipe, nu cred ca poate fi considerat doar colectionar si nu si un fumator de pipa. Cred ca si in cazul tutunului este oarecum la fel - eu unul nu ma vad prea curand spunand gata nu mai testez nimic nou, am descoperit tutunul perfect pt. mine, doar pe asta il voi fuma. (Asta nu inseamna ca nu am tutunuri preferate) Parca era motoul tau ceva de genul: undeva ceva minunat asteapta sa fie descoperit. Pt mine conexiunea era cu tutunul. Si cu pipele poate fi la fel - dupa vopseaua proasta (vezi cazul Grooteklaes, care, ai avut dreptate, este una din preferatele mele) este ascunsa o pipa superba! ::4)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Se poate curata marginea vetrei

Mesajde Baaron » 25 Mar 2009, 15:26

Absolut ca ingrijirea functionala este necesara....eu ma refeream strict la smirgheluirea buzei vetrei (care nu se face decat in cazul in care vrei sa o vinzi sau in cazul in care ai achizitionat-o estate)...
Baaron
 

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde mrg » 26 Mar 2009, 13:08

Am prins ideea! Eu credeam ca se refera la zona superioara a bolulul, buza vetrei, care se arde atunci cand nu aprinzi cu atentie, mai ales daca folosesti chibrituri sau brichete obisnuite.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Twain » 26 Mar 2009, 13:39

Pe mine mă deranjează acele arsuri doar atunci când sunt neuniforme, respectiv mai mult pe partea stângă a vetrei, având în vedere că eu sunt dreptaci. Iniţial, încercam să ard la fel şi partea dreaptă a vetrei, dar era să stric o pipă odată, aşa că m-am lăsat păgubaş. În timp ce o şmirgheluiam ca să o repar, am descoperit că dacă "băiţuiesc" buza cu negru, efectul e nu numai estetic, dar ascunde şi orice alte arsuri care ar fi făcute de atunci încolo. Mă rog, le-ar ascunde de un ochi neavizat, pentru că un pipar priceput le-ar descoperi la o privire mai atentă.
Bănuiesc că cei cu care m-am mai văzut la întâlniri au observat deja că unele din pipele cu care veneam erau cu toată buza înnegrită.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Molia » 26 Mar 2009, 14:12

La mine se intuneca putin buza inspre shank, de la fum si uleiuri, dar stearsa bine cu o pasla (genul folosit pentru lustruirea pantofilor e ideal) dupa fiecare fumata nu se innegreste prea repede. Petersonul meu a fost polizat un pic in limita a cat se ia cu un burete de vase si lustruit apoi cu pasla. Ce-i drept era si buza un pic ciobita, ca altfel o lasam colorata. Consider ca un asemenea tratament isi are rostul la pipe cu grain relativ compact. Nu vad de ce m-as chinui la estetica unui Capitol.
Spirtul isi are rostul pe un meerschaum poate, ca ala se innegreste destul de repede in aceeasi zona, insa tot va avea aceeasi culoare intreaga pipa candva.
Molia
 

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Learned » 19 Iul 2014, 17:35

[quote="Twain"]Pe mine mă deranjează acele arsuri doar atunci când sunt neuniforme, respectiv mai mult pe partea stângă a vetrei, având în vedere că eu sunt dreptaci. Iniţial, încercam să ard la fel şi partea dreaptă a vetrei, dar era să stric o pipă odată, aşa că m-am lăsat păgubaş. În timp ce o şmirgheluiam ca să o repar, am descoperit că dacă "băiţuiesc" buza cu negru, efectul e nu numai estetic, dar ascunde şi orice alte arsuri care ar fi făcute de atunci încolo. Mă rog, le-ar ascunde de un ochi neavizat, pentru că un pipar priceput le-ar descoperi la o privire mai atentă.
Bănuiesc că cei cu care m-am mai văzut la întâlniri au observat deja că unele din pipele cu care veneam erau cu toată buza înnegrită.



Ma-i facut sa rad cand ai scris "incercam sa ard la fel si partea dreapta a vetrei..." E ceva ce as face eu, singurul motiv pentru care nu am urmat aceasi cale este ca sunt ambidextru si le ard buza uniform, ma rog, atat cat se poate presupun. Nu pot sa spun ca ma deranjat vreodata, desi tin la pipele mele nu consider acest aspect ca urat, parca chiar ii confera un anume farmec ;)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Twain » 24 Iul 2014, 12:43

Recitind acum cele de mai sus, îmi dau seama că a fost vorba de o fază tranzitorie, de noviciat. Cu timpul, am învăţat să aprind pipa fără să mai ating buza vetrei cu flacăra. Mă rog, vreau să zic nu atât de mult timp încât să ajungă la temperatura de carbonizare.
În plus, pe vremea aceea foloseam frecvent şi vreo 2-3 brichete cu jet, foarte dăunătoare pentru pipe din cauza temperaturii mai ridicate a flăcării. Deşi le mai folosesc şi în prezent (dar mult mai sporadic, numai atunci când am neapărată nevoie de ele), am foarte mare grijă cum le direcţionez jetul acela buclucaş şi cât timp le ţin aprinse.
Ştii vorba aia: "tot păţitu-i priceput". :-B
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Learned » 24 Iul 2014, 15:24

[quote="Twain"]Recitind acum cele de mai sus, îmi dau seama că a fost vorba de o fază tranzitorie, de noviciat. Cu timpul, am învăţat să aprind pipa fără să mai ating buza vetrei cu flacăra. Mă rog, vreau să zic nu atât de mult timp încât să ajungă la temperatura de carbonizare.
În plus, pe vremea aceea foloseam frecvent şi vreo 2-3 brichete cu jet, foarte dăunătoare pentru pipe din cauza temperaturii mai ridicate a flăcării. Deşi le mai folosesc şi în prezent (dar mult mai sporadic, numai atunci când am neapărată nevoie de ele), am foarte mare grijă cum le direcţionez jetul acela buclucaş şi cât timp le ţin aprinse.
Ştii vorba aia: "tot păţitu-i priceput". :-B


Folosesc chibrite si nu vad cum as putea evita cand ma-i e putin tutun la fundul unei vetre adanci :s Poate in timp voi descoperi o metoda sau stratagema, cine stie.
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Twain » 24 Iul 2014, 18:18

În acest caz, eu culc pipa pe o parte (la 45 de grade, sau chiar mai mult, la 60 de grade faţă de verticală) şi ţin chibritul aprins în vatră pentru MAXIMUM 2 secunde, respectiv 2 pufăituri de reaprindere. Indiferent dacă am reuşit aprinderea sau nu, după cele două pufăituri scot chibritul complet afară din vatră, aştept 3-4 secunde şi abia apoi bag chibritul înapoi, pentru alte 2 secunde.
Aşa evit ca buza pipei să se încingă până la deteriorare. Se mai întâmplă să mi se formeze local o dâră de funingine de la lemnul chibritului, dar se curăţă la o simplă ştergere cu degetul sau cu podul palmei.

De obicei, un singur băţ de chibrit e suficient pentru o reaprindere. Dacă nu reuşesc cu unul singur, înseamnă că cenuşa rămasă a format un căpăcel deasupra tutunului şi, înainte de a aprinde un nou băţ, sparg uşor respectivul căpăcel cu ţepuşa futacului şi nivelez suprafaţa tutunului.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Se poate curata marginea vetrei ?

Mesajde Learned » 25 Iul 2014, 00:54

[quote="Twain"]În acest caz, eu culc pipa pe o parte (la 45 de grade, sau chiar mai mult, la 60 de grade faţă de verticală) şi ţin chibritul aprins în vatră pentru MAXIMUM 2 secunde, respectiv 2 pufăituri de reaprindere. Indiferent dacă am reuşit aprinderea sau nu, după cele două pufăituri scot chibritul complet afară din vatră, aştept 3-4 secunde şi abia apoi bag chibritul înapoi, pentru alte 2 secunde.
Aşa evit ca buza pipei să se încingă până la deteriorare. Se mai întâmplă să mi se formeze local o dâră de funingine de la lemnul chibritului, dar se curăţă la o simplă ştergere cu degetul sau cu podul palmei.

De obicei, un singur băţ de chibrit e suficient pentru o reaprindere. Dacă nu reuşesc cu unul singur, înseamnă că cenuşa rămasă a format un căpăcel deasupra tutunului şi, înainte de a aprinde un nou băţ, sparg uşor respectivul căpăcel cu ţepuşa futacului şi nivelez suprafaţa tutunului.



Aceasta metoda mi se pare foarte eleganta.O sa o incerc si eu... Multumesc pentru idee :) Oare de ce nu ma-m gandit si eu la asta...
Cat despre flacara, vazusem si in acel clip de pe u-tube, "The Frank method of packing a pipe", spunea ceva despre a nu tine flacara mai mult de o secunda in vatra...
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron