Largirea tunelului de fum

Moderator: mrg

Largirea tunelului de fum

Mesajde Molia » 23 Ian 2009, 16:49

Se dau: un burghiu pentru lemn de 4mm, un patent si doua maini, preferabil sa nu fie ambele stangi. Se prinde bolul pipei intr-o mana, burghiul in patent in cealalta mana si se invarte incet burghiul trecand prin gaura care conecteaza shankul cu vatra. Dupa ce burghiul trece prin gaura fara probleme se sufla in ambele directii si se reasambleaza pipa.
Se poate folosi o masina de gaurit manuala daca sunteti norocosii posesori ai unui astfel de instrument, insa nu recomand masinile de gaurit electrice deoarece riscati sa dati o gaura prea larga sau sa depasiti vatra si sa se iveasca posibilitatea montarii unui al doilea mustiuc.
Avantajele acestei metode sunt condensul mai redus, fluxul de aer mai bun si necesitatea redusa de a curata pipa dupa fiecare fumare. Unele pipe au deja gaura de 4mm. Nu m-am indurat sa o largesc la 5mm, desi unele forumuri de profil din afara sustin ca tot ar fi o imbunatatire. Pentru cele ce au trecut prin aceasta procedura am resimtit o diferenta clara: depun mai putin efort la pufait, tutunul arde mai uniform si pipa nu mai bolboroseste aproape niciodata.
Molia
 

Re: Largirea tunelului de fum

Mesajde Twain » 23 Ian 2009, 21:56

Interesant. Eu am vreo doua pipe (mai ieftinute) care au o alta meteahna: cand mi-e lumea mai draga si fumata mai dulce, incep sa... zbarnaie. Ca si cum le-ar creste o ancie inauntru . Parca fumez dintr-un clarinet, nu dintr-o pipa.
[img]http://i289.photobucket.com/albums/ll226/Hamza_B/GIFS/clarinet.gif[/img]
Nu mai spun ce jenant e cand mi se intampla in public. O data, ca sa scap cu o gluma, am pus degetele pe teava pipei si am imitat un fachir ce ii canta unui sarpe ca sa-l faca sa iasa din cos. Pe urma am fugit sa golesc pipa.
Cu prima ocazie o sa le bag un burghiu pe gat acelor nerusinate, sa le reglez "tonalitatea".
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Largirea tunelului de fum

Mesajde Humidor » 23 Ian 2009, 23:01

Acum eu zic sa nu dati toti fuga sa va largiti toate pipele.
Daca ar fi asa de sigura procedura de ce credeti ca prducatorii nu ar aplica direct metoda?
Din cate am citit pe net sunt pareri pro si contra.
La fel a fost si sportul de anul trecut cand se apucasera toti cu sarguinta sa-si smirgheluiasca pipele.

Unele merita altele nu, probabil conteaza si ce tutun se baga in pipa respectiva. Daca o pipa ar fi fumat bine inainte un tutun care de obicei se fumeaza mai rece, dupa ce dai gaura ce se intampla?
Prin largirea gaurii automat se ridica putin si gaura de fum si asta devine un inconvenient. Pe deasupra, prin largire, riscul de a se infunda cu tutun creste.
Eu am cumparat de pe ebay o pipa care are gaura destul de mare si la primul test s-a infundat a trebuit sa-i bag o perie sa o desfund si asta deoarece a fost posibil, in cazul in care era cu filtru probabil ca trebuia s-o golsec.

Din curiozitate o sa incerc pe un Capitol vechi care din pricipiu fumeaza umed, cald si dulce... sa vedem ce se intampla.
Humidor
 

Re: Largirea tunelului de fum

Mesajde Pioneru » 26 Ian 2009, 12:39

Toti avem pipe ce provin din diferite surse. pe ale mele le-as imprti in 3 categorii:

- americanele - toate fara filtru si toate cu gaura de fum de 4 mm. Cand am introdus burghiul a trecut prin canal fara efort
- europenele - cumparate din Romania - toate cu filtru (JPB) soi toate cu gaura mai mica de 4 mm, relativ neregulata (3, 3,5 ...)
- fara filtru (oKazii) gaura de 3 mm
- irlandezele fara filtru :(Peterson) - cumparat in Auchan, gaura de 3mm
- comandat (Pipa Club Romania) gaura de 4 mm
- achizitionat de la reprezentant Peterson (Ebony& Ivory) 3 mm
Nu pot sa contrazic afirmatia Moliei, intr-adevar fumeaza mai bine cele cu gaura de fum de 4 mm. Are dreptata si Bogdan, in sensul in care esti obligat sa-ti reglezi pompa de vid din spatele buzelor la un regim mai bland, altfel riscand sa-ti blochezi canalul de fim (cand fumezi cu filtru) sau sa gusti din deliciile cenusei (daca pipa nu are filtru).
Personal afirm ca este foarte important sa umpli pipa la modul optim (mi-e greu sa ofer o reteta...fiecare dintr noi si-a pus la punct propriul sistem) urmat de o aprindere cat mai uniforma si o fumata relaxata, fara izbucniri pasionale.

In cele din urma, un subiect mai mult decat interesant si pe care mi-ar parea rau sa-l vad incheiat cu postul meu. Pentru mai multa documentare accesati link-ul: http://www.naspc.org/ronni.htm

Lectura placuta cu fum uscat si rece !
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Largirea tunelului de fum

Mesajde Twain » 04 Mai 2009, 16:06

[quote="Humidor"]...Din curiozitate o sa incerc pe un Capitol vechi care din pricipiu fumeaza umed, cald si dulce... sa vedem ce se intampla.

Ceva noutati? Ai facut incercarea de care spuneai mai sus?

[quote="Twain"]...Cu prima ocazie o sa le bag un burghiu pe gat acelor nerusinate, sa le reglez "tonalitatea".

Mi-am largit cele doua pipe de care spuneam si, surpriza, nu am obtinut cine-stie-ce mare imbunatatire. Nu mi s-au infundat niciodata, dar se pare ca suieratul vine din mustiuc.
Oare trebuie sa largesc si gaura din plasticul mustiucului? Ceva recomandari imi poate da cineva?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Largirea tunelului de fum

Mesajde alguhan » 04 Mai 2009, 16:19

Mustiucul este bent? De care tenon are, 6, 7mm sau unul cu filtru de 9 mm?
La intalnirea daca vad pipa pot sa am o idee si eventual si o solutie pentru problema. ::16)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Largirea tunelului de fum

Mesajde Humidor » 04 Mai 2009, 21:38

[quote="Twain"]Ceva noutati? Ai facut incercarea de care spuneai mai sus?


I-am dat gaura de 4,5. Pipa are filtru deci nu am probleme cu cenusa. La calitatea fumului nu am constatat nimic schimbat.Nu ma deranjeaza ca ar fi umed, ma deranjeaza ca e dulce. Parca as fuma din cocean...
Humidor
 
Sus


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron