Cum se intretine un Meerschaum ?

Moderator: mrg

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 06 Mar 2011, 08:35

Adezivul din imagine iese transparent-laptos adica un pic laptos dar, in functie de ce model iei, exista mai multe culori, inclusiv gri metalic sau negru. Pentru mustiuc va trebui sa iei unul dur, ca sa nu se toceasca repede. Culoarea rezultata este scrisa pe pachet de obicei.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 24 Iul 2011, 17:13

Nu stiu cum ce ar putea fi umplut golul. Ce-mi da indoieli este ca pipa pare a fi vopsita, sub spartura fiind foarte alba.... Eu stiam ca meerschaumul se coloreaza in masa, nu doar la suprafata.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 24 Iul 2011, 17:23

Uite, asta nu este chiar atat de colorata si totusi este colorata si in interior: http://forum.pipes.org/messages/25/83366.jpg

Meerschaumul, cu greu se coloreaza atat de uniform. Exista si metode de colorare fortata "in borcan". Cele acoperite cu ceara de albine, este posibil sa se inchida asa doar la suprafata... dar nu am experienta. In fine, am vazut o astfel de pipa reparata cu chit, dar in veci nu o sa se mai coloreze acea zona.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 24 Iul 2011, 17:55

Marmoratul tine de textura materialului. Ai citit asta? viewtopic.php?f=12&t=220&hilit=totul+despre+meerschaum
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 24 Iul 2011, 18:37

Din poze e greu de dedus. Posibil sa fi fost colorata de noua. Ceara de albine devine maro inchis prin oxidare. Multi producatori o folosesc in locul parafinei, altii folosesc uleiuri speciale cu formule secrete... E o pipa veche, ce te deranjeaza ca este putin ciobita? In timp se va colora si acea portiune.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 11 Mar 2013, 08:52

Iata cum mi-a explicat [url=https://www.facebook.com/#!/fred.bass.5]Fred Bass[/url] ca-si curata pipele din meerschaum (dupa fiecare fumata!):

1) Se foloseste un cutit/briceag foarte ascutit pentru a razui peretii interiori ai pipei de gudronul negru si bucatile de tutun lipipe, tinand lama cutitului la un unghi de 45 grade.
2) Tamponeaza peretii interiori cu Everclear, folosind o perie pusa in doua. [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Everclear_(alcohol)]Everclear[/url] este un alcool distilat din porumb fara culoare si fara aroma. Se gaseste si la noi la Metro un alcool alimentar distilat din porumb. (Eu, mai nou, folosesc whisky. Nu ma deranjeaza mirosul ramas dupa uscare.)
3) Se sterge interiorul folosind un servetel, insurubandu-l in bol. Aceasta operatie asigura un perete curat fara formarea turtei, lucru esential pentru a se pastra calitatea de absorbant a meerschaumului.

Meerschaumul poate dezvolta tar negru pe peretii interiori care confera fumatei un gust amar. Utilizarea briceagului preintampina depunerea tarului. Daca nu aveti curajul si indemanarea sa razuiti bolul folosind un briceag, o alegere buna este folosirea unui reamer "Savinelli Fits All Reamer". Alte reamere genereaza o forta suficient de mare pentru crapa bolul daca nu sunt folosite cu pricepere.

Toti cred ca meerschaumul se poate zgaria usor daca se foloseste o lama ascutita. Din experienta, atunci cand am pus un inel de cupru la o pipa din meerschaum, am constatat ca mi-au trebuit 2 ore pentru subtia cu 1 mm shankul in dreptul unde trebuia introdus inelul.

Am incercat si eu de curand metoda folosind un cutit, special cumparat pentru aceasta operatie. Rezultatul este incurajator, peretele interior ajungand la o culoare maron deschis. Cu aceasta ocazie am constatat o depunere destul de avansata a turtei in partea de mijloc-jos a pipei care si icepuse sa se desprinda in a numite portiuni. Initial crezusem ca s-a macinat peretele dar nu era vorba decat de turta.
Fişiere ataşate
img_3497.jpg
Savinelli Fitsall Reamer
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 25 Mar 2013, 20:30

Mergand pe modelul de mai sus mi-am facut un reamer dintr-o pila triunghiulara. Mai trebuie sa lucrez la muchii dar si asa curata destul de multumitor un meerschaum. Tocmai i-am facut proba..
Fişiere ataşate
reamer.jpg
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Radu-Mihai » 26 Mar 2013, 13:03

Buna treaba!...
Cred ca dintii "originali" ai pilei au fost polizati...muchiile ascutite si varful rotunjit!

Deci putem spune: "Robaina Fitsall Reamer"... ;)

Felicitari! :1)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Anterior

Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron