Mustiuc blocat

Moderator: mrg

Mustiuc blocat

Mesajde pintilie.costin » 22 Dec 2009, 19:43

Domnilor am intampinat o problema, am un mustiuc care este blocat si nu reusesc in nici un fel sa il scot din pipa ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Lifelover » 22 Dec 2009, 20:43

Io nu ma pricep, da' ia uite ce zic nenicii astia: http://badgerandblade.com/vb/showthread.php?t=113405 s-o tii putin la congelator si sa invarti in sensu' invers acelor de ceasornic.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Molia » 22 Dec 2009, 22:15

si mie tot congelatorul imi trecea primul prin minte, dar incartitul in sens trigonometric nu-l recomand, caci ori nu va rezolva nimic, ori va desface altceva din pipa decat mustiucul
Molia
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde pintilie.costin » 23 Dec 2009, 15:17

Multumesc mult pentru sfaturi dar se pare ca nu functioneaza, cred ca o sa ma lipsesc de dansa sau sa vad poate imi mai vin idei pe parcurs.
Va multumesc oricum.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Baaron » 23 Dec 2009, 17:58

Salut
Repet, deblocarea e posibila numai fumand in mod constant pipa (lemnul se dilata, devine mai moale iar fumul cald penetreaza intre tenon si stem facand posibila astfel scoaterea mustiucului)...si pe parcursul fumatelor incerci sa mai slabesti stransoarea.
Fumeaza intr-o singura zi de dimineata pana seara circa 7-8 fumate cu aceeasi pipa si pana seara se deblocheaza si poti scoate mustiucul...
Probabil este foarte veche si mustiucul s-a intepenit dar nu e mare problema.
Esential este si sa forjezi pipa, nu o fuma calm si ritmat...daca nu poti fuma 7-8 pipate atunci mai ia un prieten sau doi.
Succes!
Baaron
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde pintilie.costin » 23 Dec 2009, 18:01

Multumesc mult de tot Baaron pentru sfaturi , este ultima solutie momentan , asa ca o voi pune in practica si promit sa nu am mila ::6)
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Baaron » 23 Dec 2009, 18:03

[quote="pintilie.costin"]Multumesc mult de tot Baaron pentru sfaturi , este ultima solutie momentan , asa ca o voi pune in practica si promit sa nu am mila ::6)


Fara mila...
Baaron
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde ghibortz » 23 Dec 2009, 19:02

încinge o cârpă în cuptor şi înfăşoară shankul cu ea.
sau:
leagă o fâşie de cârpă de clanţa uşii.
fă o buclă în jurul shankului.
mişcă pipa în sus şi în jos în mod ritmat şi prin frecare se va încălzi uşor şi în profunzime.
dilatare rapidă dar constantă.
la mine a mers.

e mai puţin riscant decât 7-8 fumate / zi care pot duce la crăparea pipei.
ghibortz
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Molia » 23 Dec 2009, 19:26

7 fumate cu o pipa intr-o zi nu vor afecta durata de viata a pipei mai mult decat 7 fumate pe an. O pipa traieste un numar fix de boluri, nu un numar fix de ani. Se va acri, intr-adevar, pipa si probabil avea nevoie de metoda profesorului.
Daca nu a mai fost fumata de mult, cu siguranta acesta e motivul si e foarte posibil sa-si dea drumul dupa ce tenonul a fost incalzit de cateva ori, iar remediul acesta, spre deosebire de refrigerare, va da rezultat permanent.
Molia
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Humidor » 23 Dec 2009, 19:56

Daca nu cumva cel care a avut-o inainte nu a avut ideea sa lipeasca mustiucul cu adeziv :ugeek:

Este vorba cumva de o pipa din lotul celor cumparate de pe eBay?
Humidor
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde pintilie.costin » 24 Dec 2009, 00:15

Da Humidor asa este este una din pipele depe ebay, celelate sunt ok asta insa mai putin, dar spersa pot rezolva problema intr-un final.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Humidor » 24 Dec 2009, 11:52

Eu zic sa nu te grabesti cu fumatul. Eu unul nu as pune pipa aia in gura inainte sa-i fac o igienizare. Metoda profesorului inmoaie turta si gudronul si-ti recomand sa o faci inainte sa incerci forjarea. Gasesti alcool 98% la Metro, costa pana in 10 lei. Inmoi o perie in alcool si o bagi in mustiuc pana in bol. Bolul il umpli cu vata peste care picuri alcool pana se imbiba. Lasi 24 de ore dupa care cureti bine pipa, incercand sa scoti si mustiucul. Alcoolul va inmuia gudronul si ai astfel o sansa in plus. Daca nu merge nici de data asta, lasi pipa la uscat 48 ore dupa care incerci si metoda cu forjarea, de data asta pe o pipa cat de cat igienizata.
Humidor
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde pintilie.costin » 24 Dec 2009, 12:02

La celelalte pipe am facut igienizarea cu metoda profesorului,punand sare in loc de vata, o sa incerc si la asta si poate resusesc sa o desprind asa ,si la mustiuce am folosit metoda cu apa si clor si apoi cif, si sunt relativ ok , cand o sa ajung in Bucuresti probabil o sa le dau si lacul jos dar pana atunci mai este.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Humidor » 24 Dec 2009, 18:53

In mod normal iti recomandam metoda cu sare care are avantajul ca si reduce acidul dar mentine o umezeala mai mica.
Humidor
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde pintilie.costin » 25 Dec 2009, 17:10

Dragi colegi pipari in cele din urma am reusit cu ajutorul metodei recomandate de Ghitortz, aceea cu carpa incalzita in cuptor, problema era ca pipa avea un racitor care se infileta in shank dar in sens invers .Ce sa mai in cele din urma totul a fost ok, acum nu imi ramane decat sa va multumesc pentru sfaturi si sa igienizez pipele.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Angelos » 13 Mai 2010, 15:08

Buna ziua,
Eu am o alta problema cu 2 pipe ,achizitionate din targ, privind blocare mustiucului. Pot sa trag greu aer prin ele, dar curatatorul din bumbac nu trece de pe o parte pe cealalta. Clar este ceva ce blocheaza canalul si nu inteleg ce poate fi atat de intarit si greu de scos. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc anticipat, Angelos
Angelos
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde ghibortz » 13 Mai 2010, 17:19

scufundă muştiucele în ceva coroziv (clor, benzină, diluant de vopsea, alcool rafinat etc...) astfel încât să se înmoaie depunerea care provine probabil de la resturi necurăţate ce au reuşit în timp să se solidifice, apoi încearcă să cureţi cu o perie cu fire de plastic... baftă.
ghibortz
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Angelos » 13 Mai 2010, 18:33

meersi mult.o sa icerc si asta....
Angelos
 

Re: Mustiuc blocat

Mesajde mrg » 13 Mai 2010, 21:33

Benzina, diluant? Ghibortz, tu vorbesti serios? Ai incercat asa ceva?
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Mustiuc blocat

Mesajde Angelos » 14 Mai 2010, 11:54

Problema s-a rezolvat cu introducerea mustiucului in apa fiarta si apoi curatatoare de bumbac si.......rabdare. A iesit o bucata maro inchis din mustiuc cam 3x3 mm tare ca cimentul....Dar acum trebuie doar rezolvata curatarea mustiucului cu hipoclorid.Stie cineva daca trebuie diluat in apa sau bag mustiucurile peste noapte direct?
Angelos
 

Următorul

Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron