Transformare

Moderator: mrg

Re: Transformare

Mesajde pintilie.costin » 07 Feb 2010, 19:34

Felicitari,nu seamana cu bunica cumparata de pe pipe-shop , acuma sa ne spui si cum fumeaza .
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Transformare

Mesajde Humidor » 07 Feb 2010, 20:37

Mersi, pai tocmai am fumat un "pachet" de Orlik Golden Sliced. Excelent! Prima oara cand fumez dintr-un mustiuc cu doua gauri. Efectul este nemaipomenit, fumul vine foarte bogat si nefiind concentrat intr-un punct, vine ca un balsam pe limba, rece si aromat. Condens aproape inexistent. Singura problema ar fi ca la final se cam incinge pipa in partea de jos, avand in vedere forma care se subtiaza spre fundul bolului, dar nu cine stie ce. Ar mai fi problema pentru cei care tin pipa in dinti, mustiucurile cu doua gauri sunt mai groase din cauza ca acestea sunt plasate lateral si astfel mai incomod de tinut intre dinti ceea ce nu se aplica in cazul meu.
Pipa fumeaza excelent, are tirajul bun, am aprins doar la inceput si catre final dupa ce o lasasem sa-mi pun zahar in ceai.

Stratul de carbon l-am dat jos si cred ca asa o sa procedez da cum inainte. Adezivul care fixeaza carbonul are o aroma care nu as putea sa spun ca nu influneteaza gustul la primele fumate.
Fumata direct pe briar ii da un gust placut de coaja de paine arsa in timp ce fumata cu stratul de carbon are un gust iute.

:1)
Humidor
 

Re: Transformare

Mesajde Cinabru » 07 Feb 2010, 22:08

Foarte interesanta, s-o fumezi cu placere.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Transformare

Mesajde Humidor » 08 Feb 2010, 08:43

Multam.
Humidor
 

Re: Transformare

Mesajde ghibortz » 08 Feb 2010, 10:43

poţi face o poză în detaliu la muştiucul cu două găuri ?
ghibortz
 

Re: Transformare

Mesajde Humidor » 08 Feb 2010, 11:42

Poza este dinainte de prelucrare. Dupa prelucrate am adus-o la o forma mult mai subtire cu laturile aproape paralele (inainte avea o forma elipsoidala)

Se vede aici cam cat am ingustat-o: download/file.php?id=1523&mode=view
Fişiere ataşate
transformare_6.jpg
Humidor
 

Re: Transformare

Mesajde pari » 08 Feb 2010, 12:31

eu am probleme la curatirea mustucului, cele doua gauri de la o pipa "design berlin" 364..
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Transformare

Mesajde ghibortz » 08 Feb 2010, 13:11

aha. mersi. este o radice?
ghibortz
 

Re: Transformare

Mesajde Humidor » 08 Feb 2010, 13:30

Design Berlin.
Humidor
 

Re: Transformare

Mesajde RazvanD » 30 Mar 2010, 07:50

[quote="Humidor"]Stratul de carbon l-am dat jos si cred ca asa o sa procedez da cum inainte. Adezivul care fixeaza carbonul are o aroma care nu as putea sa spun ca nu influneteaza gustul la primele fumate.
Fumata direct pe briar ii da un gust placut de coaja de paine arsa in timp ce fumata cu stratul de carbon are un gust iute.

Si care ar fi cea mai buna (sigura) metoda de a aface acesta operatie la o pipa noua. Marturisesc ca si eu am "gustat" din carbonul unei pipe noi si nu este placut deloc, in plus se formeaza si turta mai greu. Singura mea problema este ca nu sunt la fel de indemanatic si imi este teama sa nu stric ceva la pipa. Orice sugestie este binevenita.
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Transformare

Mesajde mrg » 30 Mar 2010, 09:46

Nu am dat niciodata jos stratul de carbon de pe o pipa noua, insa am curatat pana la lemn pipa fumate. Metoda folosita de mine - smirghel. Daca ti-e frica sa nu atingi/lezezi buza bolului, poti sa o acoperi cu banda adeziva ceva mai groasa. Granulatia o alegi singur, functie de cat de fin vrei sa fie interioriul. Nu-i mare inginerie. Succes!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Transformare

Mesajde Humidor » 30 Mar 2010, 10:40

[quote="RazvanD"]
Si care ar fi cea mai buna (sigura) metoda de a aface acesta operatie la o pipa noua. Marturisesc ca si eu am "gustat" din carbonul unei pipe noi si nu este placut deloc, in plus se formeaza si turta mai greu. Singura mea problema este ca nu sunt la fel de indemanatic si imi este teama sa nu stric ceva la pipa. Orice sugestie este binevenita.


Eu l-am dat jos cu bormasina si spiral de 20, ocazie cu care am largit si gaura si am corectat din forma usor conica in forma cilindrica.
Altfel, se poata da jos cu un reamer... sau se poate coji cu un cutit, sau cu smirghel.
Humidor
 

Re: Transformare

Mesajde RazvanD » 30 Mar 2010, 14:06

Multumesc frumos Mrg si Humidor pentru sfaturi. Pipa este nou nouta cadou de la Iepuras ;) si nu vreau sa o stric.(voi posta in curand si poze)
Multumesc pentru pontul cu buza, o sa pun niste banda adeziva de hartie.
Reamer nu am, bormasina mie frica sa o folosesc pentru pipa, deci o sa incerc cu smirgel cu granulatie fina. Aici problema ar fi cum folosesc eu smirghelul pentru fundul bolului care este un pic conic?
Chiar merge cojit stratul de carbon cu un cutit? Sare precum lacul? :?
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Transformare

Mesajde Humidor » 30 Mar 2010, 14:11

[quote="RazvanD"]
Chiar merge cojit stratul de carbon cu un cutit? Sare precum lacul? :?


Depinde de ... compozitie. La unele pipe cade singur. Nu cred ca este problema daca iti mai ramane putin pe fund.
Humidor
 
Sus

Re: Transformare

Mesajde DSM » 30 Mar 2010, 16:13

[quote="RazvanD"]
Chiar merge cojit stratul de carbon cu un cutit? Sare precum lacul? :?


Te referi la stratul de carbon intr-o pipa noua? Servetel cu alcool - whiskey sau rom.
Pentru a preveni turta prea groasa si pentru a elimina mirosul neplacut dupa fumare pipa o sterg in interior cu rom si las sa se usuce.
Turta se formeaza mai incet dar pipa nu se "acreste" de la resturile de tutun.
La fel curat si capatul mustiucului.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Transformare

Mesajde manos » 30 Mar 2010, 20:16

A iesit foarte frumoasa ! Poate o aduci la intalnirea de la COS sa o vedem si noi !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Transformare

Mesajde RazvanD » 14 Apr 2010, 08:52

Am urmat sfatul lui DSM (pentru care ii multumesc) si am indepartat stratul de "carbon" din pipa noua cu un servetel imbibat in tuica. Am repetat operatiunea de 2, 3 ori si pipa a ramas curata, dupa care am lasat-o la uscat; a doua zi am folosit un smirghel de 1000 fara a insista prea mult.
Operatiunea a reusit si mi s-a parut cea mai delicata metoda de a indeparta stratul de carbon de la o pipa noua. Prima fumata a avut un gust ciudat de la tuica, daca aveam whisky sau rom - asa cum a recomandat DSM - banuiesc ca era mult mai bine, oricum nu conteaza, primele fumate dintr-o pipa noua oricum nu sunt placute. Mai jos o poza cu bolul pipei dupa primele 3 fumate.
Fişiere ataşate
4.jpg
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron