Sillem's Black

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
4
100%
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 4

Sillem's Black

Mesajde zudo » 29 Sep 2010, 16:53

[img]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQYS_FXCMJfby-pc1KAcxFExoapmF7wPmheNIaeOx8QXppXZrA&t=1&usg=__6S8rsjpNMls1E-xXXNuW4fDayL0=[/img]
Descrierea acestui blend, ca fiind "extravagant" si "revolutionar", dar si review-urile mai mult decat pozitive, m-au convins ca trebuie sa-l comand. Am fumat deja un bol, la scurt timp dupa ce l-am primit, si trebuie sa recunosc ca m-a bulversat. M-a surprins, insa nu numai in mod placut.
Am sa trec repede peste descrierea fizica:
-cutie eleganta, clasica, 100 g;
-tutunul este impachetat, nevidat, intr-o punga din celofan, sigilata, dar fara pretentii pentru pastrare indelungata;
-continutul cuprinde burley, black cavendish, virginie si latakia, arome de miere si fructe;
-taietura este ready rubbed.
Mirosul perceput la deschiderea cutiei este ciudat: bomboane cubaneze, guma de mestecat tutti-frutti, fructe de padure sau toate la un loc, invelite intr-o nuanta vaga de lemn de brad ars, specifica latakiei. Per ansamblu, as compara senzatia cu mirosul unei cutii de W.O.Larsen Vintage Signature, uitata alaturi de naftalina, intr-un sifonier. Nu ca mi s-ar fi-ntamplat asa ceva, dar e prima "imagine" olfactiva care-mi vine in minte.
Tutunul nefiind prea umed, si manat de curiozitate, am indesat repede o portie intr-o pipa no-name fara filtru si am trecut la faza principala. Aprinderea a decurs foarte usor. La primele fumuri am resimtit o senzatie de deja-vu - W.O.Larsen Signature curat ! Compot de fructe de padure, toata gama de f***ing berries ! Latakia se devoaleaza timid si treptat din fundal, abia dupa jumatatea bolului devine mai usor de sesizat. Un fum dulce, cremos si, totusi, racoritor. Primul punct bun al tabacului este ca fumata nu se strica pe parcurs, aromele artificiale se atenueaza dar nu sunt inlocuite de amareala si aciditatea specifica unui aromatic puternic.
"Extravagant" poate, "revolutionar" categoric nu. Perfection de la S.Gawith si Own Mixture 88 de la Ilsted sunt doar doua de care-mi amintesc ca au combinat latakia cu arome de vanilie sau portocale. E adevarat ca nu in proportia grobiana a S.B. dar mi s-au parut mai bune si mai rezonabile. Impresia ambientala pentru civili este, bineinteles, foarte buna.
Pentru un iubitor de aromatice cred ca este un tutun exceptional, pentru ceilalti doar o experienta "extravaganta". Atentie la pipa folosita ! Din punctul meu de vedere primeste, cu foarte multa indulgenta, calificativul BUN.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Sillem's Black

Mesajde Humidor » 03 Oct 2010, 20:39

Nu am fumat niciodata W.O.Larsen Signature tocmai din cauza ca majoritatea piparilor de la PCB l-au recomandat drept "after shave". Acum, Zudo spune ca acest tutun, Sillem's Black, ar fi un "deja vu" adica asemanator celui amintit anterior. Nu stiu ce sa cred, dar mie mi-a placut... Sa-mi placa oare si W.O.Larsen ? :|

Tot ce pot sa spun, dupa ce am fumat 2 boluri si jumatate, este ca e un tutun interesant. Cel care-l fumeaza gusta in special aroma de tutun robust cu un usor iz de latakie, neacrit de chimicale. Se simte si putin compot aromat, dar acoperit de un iz amarui, ceva asemanator gumei de mestecat grecesti de pe vremea odiosului care se numea parca "Elite" scrisa cu aceleasi caractere de pe orbitul de astazi, care avea aroma asemanatoare sapunului de ras... dar asta numai ca o atingere, o nota de parfum subtila pentru fumator si o nuanta placuta pentru chibiti.
Dupa parerea mea este intradevar un tutun revolutionar deoarece satisface ambele tabere, hmmm... adica il recomand celor care le plac mixturile cu latakia si vor sa le fumeze in cadru festiv si sa mai faca si impresie buna :))
Primeste bun de la mine.
Humidor
 


Înapoi la Sillem's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron