Merde de Cheval

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
7
100%
 
Voturi totale : 7

Merde de Cheval

Mesajde Humidor » 30 Oct 2010, 16:42

[attachment=0]
FKMerde.jpg
FKMerde.jpg (17.61 KiB) Vizualizat de 13003 ori

Se spune ca in urma cu mult timp, un cumparator care nu a fost niciodata multumit de tutunul lui de pipa, in cele din urma a gasit mixtura potrivita. El a mers la magazin el a spus: "Vreau mai mult din acesta baliga de cal pe care mi-ati vandut-o". Si asa, aceasta mixtura usoara, englezeasca, "Merde de Cheval", s-a nascut.

Eu am primit, pentru a-mi statisface curiozitatea, un bol de la Jazzmoke la ultima intalnire PCB. Mirosul din cutie aminteste intradevar de aroma dintr-un grajd de cai, de baligar putrezit. Din punctul asta de vedere, parerile sunt impartite, unora le place mirosul de grajd, altora nu. Mie-mi place. Interesant este ca si anumite vinuri de soi contin ca ingredinet in aroma un nas de grajd, lucru foarte apreciat si cautat de anumiti pasionati.

Tutunul este taiat in panglici destul de groase, inegale ca lungime cu un joc de culori cafeniul inchis al virginiei si negrul latakiei. Umplerea se face usor, tutunul fiind elastic si pufos. Arderea este buna, fara reaprinderi.
Este un tutun usor, care arde foarte bine, fara condens si cu o aroma racoritoare, care aminteste de fanul cosit in combinatie cu aroma unui foc de frunze toamna. Aroma lasata in camera este una dulceaga, placuta.

Primeste foarte bun.
Humidor
 

Re: Merde de Cheval

Mesajde zudo » 10 Apr 2011, 12:32

Si eu sunt un fan al mirosurilor de grajd. Cred ca acel domn era un batran nostalgic al vremurilor de aur ale pipei si tabacului. Arome asemanatoare am aflat si la alt tabac ce evoca spiritul acelor timpuri: Spillman Mixture de la E.Hoffman Company. Amandoua reusesc sa reinvie, cel putin asa am eu impresia, Zeitgeist-ul epocii (scuzati pleonasmul). Chiar daca nu l-am apucat, mirosul si aromele de lemn vechi, putred, balegar, rafturi cu carti jilave, sala de teatru igrasioasa imi sugereaza aceste imagini deja-vu, de parca sunt reminiscentele unei vieti anterioare. Exceptional ! Un tabac care depaseste notiunea materiala, nu mai conteaza calitatea ingredientelor - care sunt si ele demne de tot respectul - ci mesajul, starea pe care o induce. Multumesc, Jazzmoke !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Merde de Cheval

Mesajde Alien » 10 Aug 2011, 15:39

E mult mai mult decat un "mediu englezesc". E ceva vechi, inchis, putrezit in aroma lui, ceva organic aproape, degradat, care te indeamna sa visezi, si sa te adancesti in gandurile tale cu pipa in coltul gurii. Asta daca ii dai atentie, daca esti mai superficial, il poti folosi si ca pe un tutun bun de toata ziua, fara sa observi detaliile care fac Merde de Cheval un tutun cu o aroma atat de interesanta si putin obisnuita.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Merde de Cheval

Mesajde Cinabru » 18 Mar 2012, 21:30

Balegă de cal. L-aş pune pe acel raft al tabacurilor cu nume straniu, alături de Baby's Bottom de la Dunhill, pe care nu am avut încă plăcerea de a-l fuma. Vine într-o frumoasă cutie de dimensiuni generoase, cu un - fireşte - cap de armăsar pe etichetă. A fost unul dintre tutunurile de care tot auzisem, pe care l-am şi încercat la una din întâlnirile de acum ceva vreme. E altceva când stai să-l fumezi pe îndelete (mulţumesc şi pe această cale, Zudo).

Tutunul din cutie, tăietură ribbon, este ciudat de moale şi pufos, elastic, potrivit de umed. Frumos amestecul întunecat al latakiei şi cel cafeniu închis al virginiilor bine coapte. Mirosul este intens, puternic, nu a mixtură clasică abundând de latakie, ci de grajd din care caii tocmai au plecat, grajd umed, cu paie un pic mucede pe jos. Sau poate de pivniţă întunecoasă, cu zidurile măcinate de igrasie, dar atunci unde au fugit caii? O aromă old-school, ce poate fi delicioasă pentru unii, cumplită pentru alţii. Mă aşteptam să fie o mixtură grea, intensă, genul de tabac suprasaturat de vitamina N şi latakie, dar Merde de Cheval este altceva.

Se aprinde uşor şi arde până la final fără să apară vreo problemă, gustul este plin şi constant (un alt plus, în acest caz). Se face simţită puternic dulceaţa virginiei, fără acea astringenţă des întâlnită, peste care se suprapune inteligent şi inspirat aroma picantă şi uşor afumată de latakie, într-un întreg delicios. Categoric, genul de tutun pe care îl rezervi pentru ocazii cu adevărat speciale, dar dacă ai o rezervă suficientă poate fi un tutun cotidian. Excelent. Mirosul rămas în cameră e de fân umed, amestecat cu cel de tabac natural şi bun.

Merde de Cheval este un tutun excelent, unul dintre cele mai bune fumate până acum. Şi, lăsând la o parte falsa modestie, am trecut, cred, de sută. Excelent, recomandat, cu singurul amendament că poate cauza dependenţă.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la F & K

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron