Indian Summer (cu Amish people)

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
50%
Mediu
1
50%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 2

Indian Summer (cu Amish people)

Mesajde Airoh » 21 Dec 2010, 11:18

Indicatiile de pe punga: “Indian-Cut. Refined with tobacco cultivated by Amish people. Body: 2/5, Aromatic taste 3/5, Room note 3/5”

Marca: Indian Summer
Producator: Golden Tobaccos
Tutun: Virginia, Burley.
Cut: inegala, bucati si fasii (Indian-Cut !?)
Prezentare: punga de 50g
Pret: 3,80 euro
Magazin: Estanco, Calle de Murcia 9

[attachment=1]
IMG_9385.jpg

[attachment=0]
IMG_9395.jpg


Note (10 este maximul):
Taria/asprimea tutunului: 7
Vitamina N: 2
Aroma naturala a tutunului: 5
Aroma artificiala: 7
Room note: 6


L-am incercat in pipa Danske Club straight.
La deschiderea pachetului se simte o aroma de afinata cu accente de nuca. Foarte placuta dar taria ei inspira totusi chimicalele folosite. Aprinderea se face usor, avand in vedere umiditatea potrivita-spre-scazuta a tutunului. Fumata decurge placut, tutunul arde usor, incingand pipa doar putin spre sfarsit. Pentru mine fumata a fost pe alocuri iritanta pentru nari, dar nu mi-a dat intepaturi in gura.

Aroma este dulceaga, usor migdalata, efectul de sapun este prezent insa suportabil, mai suportabil decat la decat la un W.O. Larsen Signature. Spre sfarsitul fumatei, mai ales dupa o reaprindere tinde sa se inaspreasca capatand accente (suportabile totusi) de mahoarca. Il recomand la un ceai verde.
Mi-e greu sa evaluez room note-ul de unul singur, insa ii dau un 6 pentru ca desi se pastreaza in camera mai mult timp, nu mi se pare cine stie ce.
Scrumul ramas este gri-negru cu doar cateva urme de tutun nears. Nu pare sa aiba efectul “fantomatic” pentru pipa.
Pentru un tutun din categoria aromaticelor mai “low-end” si ieftine (3,80 euro), este bun. Mai bun decat Clan, in opinia mea. Primeste un mediu.

P.S.: Ce inseamna Indian-Cut? Acum ca i-am macelarit, hai sa ii folosim ca elemente de marketing. Si de ce mai bagam si populatia Amish in toata povestea? Mai ramanea sa spuna ca sunt pe acolo niste resturi de tutun de la mormonii din Utah sau din cel folosit de mayasi ca sa ameteasca victimele sacrificiilor lor (nu le ameteau cu tutun? Nu-i nimic, inventam). Astfel, ar fi iesit o ciorba de mituri si exotisme si mai si.
Stiu, o sa ma intrebati de ce l-am cumparat daca protestez atat. Pai, in primul rand nu am vazut cate au scris pe el si in al doilea rand l-as fi cumparat oricum doar ca sa-l incerc.
Avatar utilizator
Airoh
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2010, 14:43
Localitate: Bucuresti

Re: Indian Summer (cu Amish people)

Mesajde zudo » 21 Dec 2010, 19:28

Deh ... reclama-i sufletu' comertului ! ::22) ... Ce sa mai spunem de Connosseur's Choice de la Peterson - un brand serios -, pe care nu il agreaza prea mult nici filo-aromaticii ?
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Golden Tobaccos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron