Pipe si Cupru

Moderator: mrg

Pipe si Cupru

Mesajde AdrianT » 20 Mai 2010, 11:12

Buna dimineata,
caut raspuns la o intrebare de'a mea de cateva zile iar google nu ma ajuta cu nimic.
In "noua" mea pipa veche Oom Paul, cumparata de la un targ de antichitati/vechituri, pe fundul vatrei este ceva care pare a fi o moneda de cupru. E prima oara cand intalnesc asa ceva si sunt tare curios care ar putea fi motivele, pipa nu e in cele mai bune conditii, are zone in care se vede ca a fost reparata, este posibil ca acea pastila de cupru sa fi fost pusa ca sa acopere vre'o crapatura sau gaura? apoi cat de mult sau putin poate influenta experienta fumatului?

Multumesc anticipat, Adrian.

P.S. - urmeaza o curatare adecvata a vatrei in viitorul apropiat...poate asa se va vedea mai bine ce se intampla in interior
Fişiere ataşate
DSC_0592.JPG
pipa...
DSC_0585.JPG
...si pastila/moneda? ...
AdrianT
 

Re: Pipe si Cupru

Mesajde DSM » 20 Mai 2010, 16:33

Moneda de cupru poate sa acopere o arsura sau mai probabil s-a dorit reglarea cotelor astfel incat fundul boului sa fie la nivel cu gaura de fum.

Intr-un mod sau altul ma gandesc ca moneda de cupru influenteaza fuamtul din urmatoarele motive:
1. umezeala din tutun condenseaza mai repede in contact cu o piesa de metal deci umezeala ramane aproape de tutun. Posibil ca pipa sa fumeze mai umed

2. transferul termic e mai rapid printr-un disc de cupru deci se poate incinge pipa mai repede

3. cupru oxideaza si e posibil ca in timp sa dezvolte o "aroma" proprie.

4. cine stie ce obicei ciudat avea persoana care a folosit pipa. Ce moneda este? Asa din curiozitate.

Daca primele doua sunt specualtii pe care nu ai cum sa le incerci doar daca ai o pipa identica dar fara moneda in ea, cea de a treia teorie o poti incerca prin fumarea pe o perioada mai lunga din pipa cu pricina si dintr-o alta pipa acelas blend de tutun.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Pipe si Cupru

Mesajde AdrianT » 20 Mai 2010, 17:03

interesanta intrebarea cu tipul mondei, si dupe cateva linkuri de data asta google m'a ajutat, moneda poate fi un pfenning nemtest cu valoarea de la 1 -> 10, curios acuma sunt de data acestuia...ca poate fi din '48 pana la schimbarea cu eurocent'ul, din cate am vazut pe site'uri...sa vedem dupa curatare ce altceva se va putea citii din inscriptiile de pe moneda.

multumesc pt raspuns si sfaturi...am sa fumez acelasi tutun dintro pipa care mi se pare ca are aceeasi calitate a briarului sa vad ce si cum...
Fişiere ataşate
germany-1-pfennig-1991.JPG
AdrianT
 

Re: Pipe si Cupru

Mesajde Humidor » 20 Mai 2010, 21:14

Cred ca vrut sa inalte fundul bolului pana la nivelul gaurii de fum.
A doua varianta ar fi ca i-a scapat moneda in pipa si a ramas intepenita.

Cuprul ars nu prea mai oxideaza din cate am observat la caldarile vechi facute de tigani si totodata la ibricele din cupru pentru cafea. Vasele pentru distilat tuica (cazanele si tevile) sunt din cupru si nu am vazut pana acum sa oxideze. Din cate se vede din poza nu are nici urma de verzeala, pare a fi ars si curat. Pe de alta parte, moneda banuiesc ca este dintr-un aliaj usor inoxidabil.
Partea proasta este ca daca intradevar oxideaza, oxidul de cupru este foarte toxic. (desi nu cred dupa cum se vede din poza)

Este posibil sa se incinga mai tare dar daca sub moneda fundul bolului este concav, continand o cavitate de aer, din contra, izolatia termica va creste catre fundul bolului.
Humidor
 

Re: Pipe si Cupru

Mesajde DSM » 21 Mai 2010, 10:03

[quote="Humidor"]
A doua varianta ar fi ca i-a scapat moneda in pipa si a ramas intepenita.


Suna usor imposibil dar e farte amuzanta idea.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Pipe si Cupru

Mesajde AdrianT » 21 Mai 2010, 12:12

multumesc de raspunsuri o sa tin cont de sfaturi dupa ce o curat bine...
cat despre sacapatul monedei in vatra...poate era bine dispus omul , ca de...se cam bea bere in germania :lol:
AdrianT
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron