Legislația din aeroport

Moderator: mrg

Legislația din aeroport

Mesajde std » 17 Sep 2010, 21:56

Seara bună domnilor,

O să plec duminică la o conferință pe tărâmul mâncătorilor de brânză și întrucât nu vreau ca în prima zi să colind Toulouse-ul după tutun, mă gândesc că n-ar fi rău să iau cu mine măcar un pachet (nu fumez grozav de des dar nu vreau să-mi refuz ocazia).

Problema e că mintea mea de inginer nu poate pricepe cum trebuie legile de la noi, așa că nu m-am prins de două lucruri:

- Cât tutun am voie să car după mine? În Franța am găsit și scrie că n-am voie să intru/ies cu mai mult de 250 g (5 pachete -- n-am nevoie de atâta într-o săptămână, asta cu siguranță!) -- dar de la noi n-am găsit nimica.
- Tutunul o să-l pun în bagajul de cală (n-am ce face cu el în cel de mână că doar nu fumez în avion); mai trebuie declarat, sau pot să trec direct prin poarta "Nimic de declarat" sau "EEC"? Înțeleg că dacă e sub o anumită cantitate nu mai trebuie să plătesc accizele, dar se mai declară?

Are cineva experiență cu asta? Pentru mine e prima dată când am de zburat cu pipa după mine și nu știu cum e regulamentul. Vă mulțumesc frumos.
std
 

Re: Legislația din aeroport

Mesajde zudo » 17 Sep 2010, 22:48

Poti sa le bagi pe toate la bagajul de cala sau la cel de mana (dar aici fara futac !). Eu am experimentat ambele variante. Daca le pui la bagajul de mana, e posibil sa fii luat la intrebari ( de romani, ca ei nu prea au vazut pipe si tutun de pipa la viata lor ::44) ) dar nu sunt probleme insurmontabile. Eu as pune la bagajul de mana doar daca am vreo pipa mai valoroasa ori fragila.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Legislația din aeroport

Mesajde victor » 18 Sep 2010, 14:38

Eu am iesit din spatiul UE, in Egipt, acolo unde oamenii se cam tem de bombe si iti verifica tot ce ai in bagaje, cu 200g de tutun de pipa. Nici o problema. Atentie insa la futac sau bricheta Zippo. Nu sunt acceptate in avioane. Am zburat fara bagaj de cala din Sharm El Sheik in Cairo si era sa-mi las bricheta in aeroport. A trebuit sa o golesc.
Din Turcia am venit cu un kilogram de tutun (doua persoane) luat din aeroport din duty free in bagajul de mina si sapte pachete de 50g la cala. Probabil ca atunci cind au vazut si 10 pipe in bagaj au inteles :15)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Legislația din aeroport

Mesajde std » 18 Sep 2010, 19:27

Aha, am inteles. Va multumesc amandurora!
std
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron