Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Moderator: mrg

Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Mesajde mrg » 18 Mai 2009, 06:53

Lansez subiectul asta pt. ca e o problema cu care eu unul m-am confruntat si sunt sigur ca nu sunt singurul. Anul trecut, la mare, aveam o geanta de pipe si tutun dupa mine, pe principiul sa am la indemana ce am chef sa fumez. Prost principiu!
De atunci, singura imbunatatire gasita a fost sa nu-mi mai iau mai multe cutii intregi de tutun, ci sa-mi fac max 3 cutii cu mostre din diverse tutunuri (3-4 mostre/cutie, bine impachetate, nu apuca sa se amestece aromele daca nu pui virginii langa latakii ::3) ).
La pipe nu am gasit inca o rezolvare. Am citit recomandarea lui Twain - briar cu spuma inauntru, sunt mai rezistente decat spumele obisnuite si permit mai multe fumate. Dar nu am decat o pipa de tipul asta (un Vauen estate), in rest sunt dependent tot de briaruri, iar cum astea trebuie lasate la odihnit... lucrurile se complica considerabil (concediu = timp liber mai mult = mai multe pipe fumate, ceea ce implica mai multe pipe de lasat la odishnit, deci un nr. mare de pipe de carat!). Ar mai fi solutie corn cob (ieftine, nu te doare sufletul daca le scapi din mana etc.), insa, sincer, nu prea e bun la gust.
Pe scurt, intrebarea subiectul e: cate pipe (si ce pipe) luati cu voi pt., sa zicem, o vacanta de o saptamana?
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Mesajde zudo » 18 Mai 2009, 08:23

Deocamdata le-as lua pe toate (nu am decat 7), poate cu exceptia meeschaum-ului. Oricate as avea, din cauza faptului ca pipez 100g/saptamana, as lua numai 3 pentru virginii si 3 pentru latakii - impreuna cu o gramada de perii, servetele si o sticluta cu alcool.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Mesajde Molia » 18 Mai 2009, 12:51

Avand in vedere ca rotatia mea implica rareori mai mult de 3 tutunuri si de cele mai multe ori doar 2, tutunurile nu-mi influenteaza prea mult decizia. Pipele mele de virginii (meerschaum fara cutie, saxofon, calabash) sunt mai fragile, prin urmare prefer sa nu le iau dupa mine. Pentru o saptamana iau restul pipelor decente (deocamdata 7 la numar: 6 din briar, una meerschaum).
Cand se vor mai inmulti, probabil voi lua doar pipe drepte, avand mainile libere de orice alta responsabilitate si putand impacheta mai usor pipe drepte.
Molia
 

Re: Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Mesajde Humidor » 18 Mai 2009, 22:15

Depinde de concediu, anul trecut am luat 4. De obicei in concediu sunt mai ocupat cu alte activitati, abia daca am timp seara sa trag o pipa.
Humidor
 

Re: Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Mesajde pecta » 20 Mai 2009, 14:03

Cred ca o sa imi iau cele mai incapatoare pipe care le am. In vacanta nu e nici o graba asa ca pot sa fumez pe indelete 1,5- 2 ore. Pentru mine vacanta e un prilej de leneveala .
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Ce/cate pipe luati cu voi in concediu?

Mesajde eugenk » 20 Mai 2009, 22:11

Eu imi iau trusa de 3. In ea pun Stanwell-urile. si atat. In schimb imi fac griji deobicei pentru tutun. Nu reusesc sa iau mai mult de doua tipuri cu mine si devine plictisitor. Depinde cat stau in concediu. :)
eugenk
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron