Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde asuba » 09 Feb 2011, 15:04

@pari: Cred ca intrebarea mi se adreseaza, asa ca voi incerca sa raspund. In primul rind am fost, sint si voi fi un fumator inrait. De ce? Nu pot sa-mi explic, dar stiu ca nu pot sa concep viata fara un pic (de fapt mai mult) fum de tutun in preajma mea. In privinta pipelor, acestea mi-au placut oarecum totdeauna, insa - iarasi nu stiu din ce motiv - nu mi-a trecut prin cap sa-mi cumpar una si sa ma apuc sa fumez cu ea. Probabil ca undeva in subconstient consideram pipa potrivita pentru o alta categorie de virsta sau pentru oameni cu o personalitate diferita de a mea. Acum vreun an si jumatate am primit cadou o pipa si tutun si am descoperit si ca tutunul de pipa este de x ori mai bun decit tigarile si faptul ca fumatul de pipa pina la urma nu este incompatibil cu mine. Intr-o prima faza am fumat foarte rar pipa, iar acum am ajuns sa fumez cam 50% tigari - 50% pipa; chiar s-a intimplat sa fie zile in care am fumat doar pipa si nu m-am simtit deloc rau din cauza asta. :)

@zudo: Si mie mi-a placut Burley London Blend, iar Solani l-am pus in fruntea listei de cumparaturi (gasesc ca epitetul "Aged" l-au ales foarte bine, parca ti-ar stimula papilele si in necunostinta de cauza). Voi incerca si flake-ul de virginia de la MacBaren. In privinta descrierii pe care ai facut-o virginiei de la McConnell, exact acelasi lucru l-as spune despre Planta Image Virginia.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde zudo » 09 Feb 2011, 15:18

Solani Aged Burley Flake este un tutun exceptional dar, pentru a fi savurat cum se cuvine, trebuie sa stii ca nu este un tutun de toata ziua. Nu l-as recomanda incepatorilor, ar fi greu de descifrat pentru ei si le-ar crea o impresie nefavorabila nemeritata. E un tabac de fumat numai in anumite momente de relaxare, trebuie asistat de o bautura fina (ceai, cafea, vin rosu sec sau un elixir bahic cu ceva stele pe umar), ritmul sa fie domol iar pipa bine aleasa (intr-un meerschaum ii sta cel mai bine, dupa opinia mea).
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde Larahau » 16 Aug 2012, 11:39

[quote="pari"]Este foarte important sa raspunzi(sincer) la intrebarea: De ce am ales sa fumez pipa? ...si de aici sa sa te intrebi: care este cel mai potrivit tutun pentru mine(ca incepator)?
Aceeas "problema" a punctat-o si Augustinus.
Dupa ce vom afla raspunsul, probabil vei avea parte de sfaturi la subiect; ce zici?
:-?


Buna sunt nou pe forum si vreau sa imi recomandati cel mai aromat tutun pe care il cunoasteti, bineinteles sa fie de calitate superioara, pretul nu conteaza.
Despre mine: in primul rand am ales sa fumez pipa pentru impresie si a fi putin mai diferit (nu sunt fumator) dar uneori pentru a-mi omori minutele de relaxare cu o ocupatie mai iau pipa si mai trag din ea. Deci nu fumez des si de aceea spun ca pretul nu conteaza pt. ca nu consum cantitati industriale de tabac :)) .Mi-am cumparat o pipa Volker Hundertmark by Vauen nu cunosc multe despre ea dar mi-a placut mult designul modern cica e handmade si e editie limitata...Tabac am fumat pana acum Peterson Connoisseur's choice dar probabil cum nu ma stiu eu prea bine cu pipele nu m-i s-a parut foarte aromat si uneori ma cam pisca limba de la el...Asadar va rog recomandati-mi un tutun aromat calumea, dar nu chimicale si poate imi ziceti si o marca de filtru buna, nu vreau sa inhalez prea multa nicotina...
Daca am postat gresit va rog sa mutati postul.Va multumesc.
Larahau
 

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde pari » 17 Aug 2012, 08:03

[attachment=6]
t4.jpg
t4.jpg (55.57 KiB) Vizualizat de 41284 ori
Bine ai venit "in lumea noastra" , LARAHAU!
Ma bucur ca esti sincer cu tine si nu te feresti sa spui in primul rand am ales sa fumez pipa pentru impresie si a fi putin mai diferit
Eu recomand, pentru optiunea ta de tutun, pe cele pe care eu le-am fumat de-a lungul timpului:
Asezarea este aleatoare.
si uneori ma cam pisca limba de la el... - cu timpul papilele se vor "tabacii" si nu vei mai avea neplaceri; uneori tutunul este prea uscat sau prea umed si asta poate fi o cauza....Eu ma feresc sa cumpar tutun la pachet, aleg cutia.
Spor! :1)
Fişiere ataşate
t1.jpg
t1.jpg (11.64 KiB) Vizualizat de 41284 ori
t6.jpg
t6.jpg (10.86 KiB) Vizualizat de 41284 ori
t7.jpg
t7.jpg (5.11 KiB) Vizualizat de 41284 ori
t2.jpg
t2.jpg (11.42 KiB) Vizualizat de 41284 ori
t5.jpg
t5.jpg (13.75 KiB) Vizualizat de 41284 ori
t3.jpg
t3.jpg (11.6 KiB) Vizualizat de 41284 ori
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde pari » 17 Aug 2012, 08:23

Scuze ca am uitat sa-ti recomand si un filtru pe care eu il folosesc foarte des:
Fişiere ataşate
f1.jpg
f1.jpg (6.64 KiB) Vizualizat de 41283 ori
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde Larahau » 19 Aug 2012, 13:07

Multumesc pentru recomandari.
Sa inteleg ca tutunurile indicate sunt toate aromate mai intens? Sau care e cel mai aromat dintr-e cele indicate? Ideea e ca vreau sa fumez ceva la care sa simt o aroma clara.Probabil o sa le icerc pe toate dar cu care sa incep? :)
Larahau
 

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde atzitzi » 19 Aug 2012, 13:26

Skandinavik Vanilla - exista la JPB, in jur de 40 lei plicul de 50g
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde pari » 19 Aug 2012, 14:36

Eu le recomand te toate in acceasi masura ; au si tutun de calitatei in compozitie. Cel pe care tu, ca fumator, il vei simti cel mai puternic este primul din foto...
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde Twain » 20 Aug 2012, 02:19

[quote="Larahau"]Sa inteleg ca tutunurile indicate sunt toate aromate mai intens?

Cred ca nu neapărat "mai intens", cât "mai plăcut". Adică au fost îmbogăţite cu un parfum fructat sau floral mai bun calitativ.
NU trebuie să înţelegi că tutunurile aromate sunt mai bune sau mai rele decât cele englezeşti. Asta e o chestiune de gust personal. Fumătorii de pipă se împart exact în aceste două mari categorii: amatori de aromatice şi amatori de englezeşti, fiecare cu argumentele sale solide.

În ce priveşte recomandarea unui tutun potrivit pentru începători, eu aş vota cu Amphora Full Aroma (un review despre acest tutun poţi citi [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=72&t=182]aici[/url]). Mulţi din cei de pe acest forum au început cu el, şi abia apoi s-au lămurit ce categorie de tutun preferă. De aceea eu îl consider un tutun potrivit pentru cineva aflat la început de drum în domeniul tutunurilor de pipă.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Feb 2014, 14:09

[quote="TLGTLC"]La fel de incepator sunt si eu insa am dedus ca daca adunam 10 de pipari vom depasi cu mult 10 pareri. Un tutun care mie imi place mult si care nu m-a indepartat prea mult de gustul tigaretelor plus ca e destul de ieftin e Black Gold. Eu cu asta m-am obisnuit foarte repede si nu imi lipseste niciodata. Parca e o idee mai bun la cutie decat la punga.

am fumat 2 -3 cutii din acest tutun. intr-adevar este ieftin si nu gasesti nicaieri vreun review despre el sau producator. l-am achizitionat de pe okazii la 50 lei cutia.despre gust ce va spun. la deschiderea cutiei gasesti o punga zipper in care se afla tutunul. miros de ciocolata/espresso vanilie chiar, iar ca aspect: ribbon de brun inchis spre negru cu brun deschis auriu. deci miros aspect nota maxima dar la gust nu mai pot spune acelasi lucru. fumat dintr-un capitol half bent cu bol maricel gustul incepe sa prinda avant abia dupa 1/3 din bol, prima impresie fiind de gust acid - chimic. la jumatatea fumatei iti spui ca totusi nu ai dat banii degeaba pe acest tutun si gustul devine cremos-plin. imi aduce aminte de sprayul barbatesc BAC ce se gasea pe sub mana pe timpul comunistilor. ceva spre mosc oare? oricum foarte interesant. finalul este dupa cum ma asteptam: vitamina N la max plus un gust deja greoi care te duce cu gandul la nuci si la un espresso scurt. un tutun mediu spre bun as zice cu nicotina suficienta.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000
Sus

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde atzitzi » 04 Feb 2014, 17:17

@ [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/memberlist.php?mode=viewprofile&u=926]Cristi[/url]: ai gresit un pic topicul, se potriveste mai bine la review-uri. Continua, ca la 50 de tutunuri ar trebui sa ai ce povesti.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde Gordon » 13 Iun 2014, 07:03

Americanii sunt mai practici. Mai jos o schema de alegere a tutunului pentru cei nehotarati.
Fişiere ataşate
Pipe-chart3.jpg
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cel mai potrivit tutun pentru incepatori

Mesajde pari » 13 Iun 2014, 11:10

:) si dupa ce a gandit acest tabel, mai ceva ca organigrama ENEL, autorul concluzioneaza: NU UITA CA CEL MAI BUN TUTUN ESTE CEL CARE ITI PLACE CEL MAI MULT, INDIFERENT CE SPUN CEILALTI L-)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Anterior

Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron