A.G. Rutenberg - La Canastra

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
100%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

A.G. Rutenberg - La Canastra

Mesajde atzitzi » 24 Oct 2011, 21:44

А.Г.Рутенберг (г. Погар) A. G. Rutenberg (oraş Pogar)

Мехиканскiй канастерЪ - La Canastra

Producator: Pogarska Cigareto-Cigarna Fabrika S.A. Rusia
Importator: Eximtabac SRL Chisinau, Moldova
Distribuitor: Premier Dialog SRL
Site: tabak.md
Fabricat: ianuarie, 2001

Tarie: medie spre tare
Greutate: 50 g
Descriere: Reteta de familie formata dintr-un amestec manual de 23 de tipuri de Virginia uscate la soare si foc. Adaos de tutun Kentucky afumat cu carbuni de stejar dupa o reteta toscana

Pretul pe site este 90 lei moldovenesti ($7.65). Eu l-am primit cadou.

Cutia este sub forma unei cutii de conserve, fara a fi vidata, cu capac de plastic, ceva in genul Oriental de la Rober McConnell. Dealtfel si taietura este destul de asemanatoare desi, parca mai spre loose cut decit ribbon.

La deschidere narile-ti sint patrunse de un parfum de smochine bine coapte. Umiditatea este redusa, ambalarea neavind nici un amestec, motiv pentru care poate fi fumat direct din cutie.

Ideal de asezat in pipa dupa metoda 3x, cred, mai potrivita decit Franck din cauza umiditatii reduse.

Desi descrierea il prezinta peste medie ca tarie, ramin la parerea ca este cel mult mediu.

In prima jumatate de bol virginiile isi etaleaza savoarea si profunzimea. In parta a doua gustul de Kentucky se accentueaza devenind spre final destul de puternic. Fara a fi un fan declarat al toscanelor pot spune ca am rezistat destul de binisor pina aproape de capat. Niciodata nu fumez un bol pina la final. Cind fundul bolului incepe sa se incinga este un semn ca trebuie intretupt.

Arderea decurge lin fara a fi nevoie de reaprinderi. Un foc de "prajire" si unul de start sint suficiente. Scrumul rezultat este un cenusiu deschis picmentat cu resturile nearse ale finalului de bol.

Din pacate pachetul cu aceste tutunuri a sosit la doua zile dupa intilnirea de la Trafalgar. Pentru doritori va fi disponibil la urmatoare intilnire impreuna cu alte doua soiuri pe baza de Virginii.

Avind in vedere ca este primul meu review, va rog sa fiti ingaduitori.
Fişiere ataşate
rutenberg - La Canastra.jpg
Rutenberg - "La Canastra"
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: A.G. Rutenberg - La Canastra

Mesajde zudo » 25 Oct 2011, 15:01

Ia te uita, domnule ! Tabac rusesc ?! Daca e la fel de bun ca si ceaiul, merita incercat. Astept urmatoarea reuniune cu interes crescut ! :-SS

P.S.: felicitari pentru primul review :1) . La mai multe !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la A.G. Rutenberg

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron