Tobacco Factory - President's Pleasure

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
100%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Tobacco Factory - President's Pleasure

Mesajde atzitzi » 24 Noi 2011, 23:44

President‘s Pleasure Special Blend.

Producator: Tobacco Factory
Distribuitor: Pipe Shop
Site: pipe-shop.net

Tarie: slaba spre medie
Greutate: 50 g diponibil si 125g

Descriere: "A Flake of best type. Full-bodied, but mild smoke pleasure. An excellent mixture from Virginia Grades and Louisiana Periques. The right for friends of the natural mild taste."

Prezentarea m-a luat prin surprindere. Sincer, ma asteptam sa primesc un tutun ambalat intr-o punga de plastic. Pretul de doar 7.25 euro pentru 50 de grame ma indemna sa cred asta. Asadar un prim punct adjudecat. Dupa devidarea cutiei, a doua surpriza, tutunul este impachetat intr-o punguta de aluminiu sigilata cu un sticker imprimat "Tobacco factory". Al doilea punct cistigat.

Flake-urile sfarimate de culoarea cafelei cu lapte au o aroma discreta de ciocolata amaruie si o umiditate numai buna. Parca nu asta era mirosul la care ma asteptam de la un VAPER. A treia surpriza, dar fara punct adjudecat.

Pentru primul bol am ezitat sa aleg pipa dedicata VAPER-urilor si am apelat la pipa de sacrificiu pentru incercat tutunuri noi (un DC model 11), alegere care pina la urma s-a dovedit inteleapta.

Acest tutun este un CAMEO in care aromele celebre apar brusc si dispar la fel de rapid. Ce este foarte interesant este ca pe parcursul fumatei acestea nu se repeata. Inceputul este marcat de aroma si gustul de ciocolata amaruie bogata in cacao (fara nici o tenta chimica) urmata de dulceata viginiilor de buna calitate care se taie in gustul de nuca si arahide caramelizate, mai de graba de white burley decit perique.

Perique-ul din descriere nu l-am descoperit, dar sincer nici nu prea am simtit nevoia. Daca totusi a existat, blenderul a fost foarte inspirat :ymapplause: , adaugind foarte putin.

Arderea nu este tocmai continua, necesitind reaprinderi dese. Chiar si peretii grosi ai DC-ului se incing destul de repede, necesitind pauze de racire. Scrumul rezultat este un gri sobolan, iar gustul ramas la finalul fumatei este extrem de placut si de durata. Mirosul lasat in camera este usor acceptat chiar si de catre nefumatori.

Recomandarea mea ar fi utilizarea unei pipe de meerschaum, tutunul arzind foarte fierbinte si destul de uleios, lucru care poate grabi procesul de colorare. Daca este forjat, provoca usoare intepaturi la limba.

Pasionatii de virginii, moderate ca tarie, nu cred ca ar fi dezamagiti.

Nu reusesc sa inteleg de ce este atit de ieftin acest tutun? :-?

Am votat acest tutun ca fiind bun. Nu cred ca pot sa-l fumez in fiecare zi, dar am de gind sa-l folosesc de Craciun, pe post de aromatic, in fata semineului, acompaniat de o cana de vin fiert indulcit cu miere.
Fişiere ataşate
President_pleasure.jpg
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Înapoi la Tobacco Factory

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron