SE SPUNE CA...

SE SPUNE CA...

Mesajde mutze » 16 Mar 2011, 22:13

Un novice ar trebui sa inceapa cu un tutun slab si aromat.Ei bine,primul meu tutun fumat este un Amphora Full Aroma.Este acesta un tutun slab cu care as putea incepe?Aveti cumva si alte sugestii despre alt tip de tutun pe care l-as putea fuma acum?Trebuie sa recunosc faptul ca un criteriu important in alegerea tutunului este pretul.Amphora il luam de pe Okazii cu 30RON si as fi dispus sa dau pana la 35RON pt.un tutun recomandat aici.Nu stiu daca scriu in locul potrivit(al forumului).
Avatar utilizator
mutze
 
Mesaje: 53
Membru din: 15 Mar 2011, 18:55
Localitate: Bucuresti

Re: SE SPUNE CA...

Mesajde Lifelover » 16 Mar 2011, 23:56

Salutare!

Mai intai, cand vrei sa schimbi continutul unui mesaj pe care l-ai scris aici, apeleaza cu incredere la butonul ,,Modif", aflat in coltul de dreapta-sus al mesajului respectiv; ti-am pus eu si subiectul la locul cuvenit, nu e nici o problema.

Amphora Full Aroma e un tabac cel putin onorabil pentru inceput; sunt si destui oameni care sunt multumiti pe deplin de el si nu cumpara altceva. Pe Okazii am vazut Mac Baren Gold Ambrosia, tot la banii aia, tot un aromat usurel si placut - si pe care, daca stii pe cineva dincolo de Prut, probabil ca l-ai putea lua de la reprezentanta Mac Baren din Chisinau si mai ieftin; nu stiu ce preturi mai au pe-acolo.

Fiind din Bucuresti, eu m-as duce pana la un magazin JPB (pe Calea Victoriei sau langa Ateneu), unde poti iesi mai ieftin decat 30 de lei + 10, cat e transportul cu Posta din Abrud pana aici, sau de unde mai sunt oamenii care vand tabac, si mai poti gasi, de pilda, un Clan Aromatic, tot in zona respectiva. Vino, insa, pe la intalniri si incearca si alte soiuri de tutun; se prea poate sa gasesti ceva care sa-ti placa si care sa se gaseasca si la un pret bun.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: SE SPUNE CA...

Mesajde TLGTLC » 17 Mar 2011, 00:12

Iti raspunde tot un novice care se afla in cea de-a sasea luna de piparit. Cu Amphora am inceput si eu si chiar in seara aceasta am desfacut un pachet, deci fac ce fac si tot mai fumez un Amphora! Apoi am inceput sa le iau la nimereala, unele mi-au placut, altele nu. Un alt tutun care a devenit o prezenta regulata e Black Goldul (ca tot iei de pe okazii), merge de minune la cafea si ador mirosul sau de gem de prune. In rest nu pot spune ca m-am atasat de un anumit tutun. In gama aromaticelor pentru incepatori ti-as mai enumera MacBaren Vanilla Cream,Golden si Black Ambrosia, Cellini Classico (asta l-am omis la preferate) cu care nu cred ca dai gres deoarece sunt aromate atat cat sa te decizi daca vrei mai aromat sau mai putin aromat. Initial voiam cat mai aromat si cand am trecut pe Stanwell sau Danske mi s-a taiat si am schimbat macazul spre slab aromat sau nearomat. Chestia si mai importanta e sa ai mai multe pipe(ideal pentru fiecare aroma cate una) si sa pastrezi curatenia pentru ca o pipa neintretinuta iti poate strica toata placerea!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: SE SPUNE CA...

Mesajde mutze » 17 Mar 2011, 15:34

Multumesc "Lifelover"pt.ajutor si sfaturi si totodata multumesc amandurora pt.lamuririle referitoare la tunun.Voi tine minte ce mi-ati spus.
Avatar utilizator
mutze
 
Mesaje: 53
Membru din: 15 Mar 2011, 18:55
Localitate: Bucuresti

Re: SE SPUNE CA...

Mesajde mutze » 18 Mar 2011, 16:01

Am fost azi la magazinul JPB(de vis-a-vis de "La mama")si Amphora Full Aroma era 42RON punga de 50 g.Deci site-ul okazii este mai avantajos la pret.
Avatar utilizator
mutze
 
Mesaje: 53
Membru din: 15 Mar 2011, 18:55
Localitate: Bucuresti

Re: SE SPUNE CA...

Mesajde ionut83 » 21 Sep 2012, 15:53

Si eu sunt de parere ca un incepator ar trebui sa inceapa cu tutun mai slab!
ionut83
 

Re: SE SPUNE CA...

Mesajde pari » 23 Sep 2012, 11:01

De acord si daca se poate cu o "taiat" impletit(ex. CLAN)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron