Cum pot vida o cutie desfacuta?

Cum pot vida o cutie desfacuta?

Mesajde TLGTLC » 16 Feb 2014, 14:44

Ma confrunt cu urmatoarea problema, fac comenzi, adun multe cutii dar ma roade curiozitatea si vreau sa le incerc. Cum as putea sa le videz pentru ca sa nu isi piarda din umiditate si alte proprietati? Vreau sa le desfac definitiv mai tarziu.
Ultima oară modificat de TLGTLC pe 16 Feb 2014, 14:57, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Se poate vida o cutie desfacuta?

Mesajde motzu » 16 Feb 2014, 14:50

Dear

Eu folosesc un sistem de vidat vasele de bucatarie de la Zepter

Ca sa pot apasa pe capacul metalic - in timp ce videz cutia bagata in vasul de sticla - pun cateva distantiere astfel incat atunci cand inchid capacul vasului de sticla acesta sa apese putin si pe capacul cutiei metalice - putin doar

Si in acest fel cand videzi vasul de sticla se videaza si cutia

Tehnica Atzitzi ca sa fiu copyright compliant

Pt conformitate - daca e considerata reclama dati voi delete :

http://www.zepter.ro/MainMenu/Products/ ... /Sets.aspx

Succes
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Cum pot vida o cutie desfacuta?

Mesajde Insuratelu Cristi » 17 Feb 2014, 09:52

Aceeasi problema o am si eu. Sunt pofticios. Pentru pastrarea tutunului am ales o varianta mai usoara si mai ieftina-pungute zipper bag, in care indes tutunul dupa deschiderea cutiei. Pana acum nu am avut nici o problema cu tabacul desfacut. O alta ar fi pastrarea in borcanele cu capac ermetic (se gasesc pe la Carrefour) si costa cam 10 lei bucata. In ele tin tutunul pe care il rotesc mai des in pipate.
Fişiere ataşate
20140217_094826.jpg
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Cum pot vida o cutie desfacuta?

Mesajde mrg » 17 Feb 2014, 11:48

Salut!
GL Pease recomanda, pentru tutunurile fumate mai lent, impachetarea tabacului in folie de aluminiu si reintroducerea in cutie. Am incercat si eu metoda - la mine a dat rezultate doar partial. Am reusit insa sa mentin umiditatea mai bine (respectiv un timp mai indelungat) bagand cutia de tutun in 2 pungi zipp-lock, pe care le tin in dulapul cu tutunuri (nimic deosebit, doar temperatura relativ constanta). Asa pastrez toate tutunurile. Sa nu uit, la cutiile cu capac detasabil fara filet (cum sunt cele de la SG), "trag" peste cutie un elastic mai puternic ca sa oblig capacul sa stea cat mai presat.
Este mai incomod si mai "neelegant" decat metoda vidarii, dar da rezultate.
Fum rece!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum pot vida o cutie desfacuta?

Mesajde TLGTLC » 17 Feb 2014, 21:55

Am incercat azi cu o cutie rotunda. Am desfacut-o, am luat tutun pentru o pipa sa vad cum e, am pus-o pe calorifer cateva minute si apoi am lasat-o cateva minute in congelator. Cand a revenit la temperatura camerei am incercat sa o deschid si nu am reusit decat cu cutitul si a fasait. Deci, se videaza. Cred ca e valabil doar pentru cutii nou desfacute. Nu stiu daca merge la cele patrate/dreptunghiulare, nu am nici una de incercare.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Cum pot vida o cutie desfacuta?

Mesajde TLGTLC » 26 Iul 2014, 12:58

Am desfacut de curand 2 cutii revidate si cea cu tutun aromatic era vidata, cea cu mixtura de virginie nu. Motivul cred ca aromaticul era mai umed pe cand celalalt era destul de uscat cand le deschisesem atunci...deci nu se revideaza o cutie cu tutun uscat ,,din fabrica".
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron